Nemožné ihned, koalici s ČSSD za dva dny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dosud byla jednání o menšinové vládě ANO a ČSSD horečná, teď budou nejhorečnatější. Tak charakterizoval šest týdnů rozhovorů vicepremiér Richard Brabec (ANO) a dal tím najevo, že ve středu a ve čtvrtek se to konečně zlomí a dojde k dohodě. Připustil tím, že se strany na něčem opravdu důležitém dosud neshodly, ovšem z jeho výroku se ještě dá vyčíst, že hnutí Andreje Babiše hodlá sociální demokraty přesvědčit i pomocí neracionálních argumentů. V horečce rozum přestává fungovat.
Dlouhé čekání na ohlodanou kost
Stručná bilance ukazuje, že skutečně bude o čem jednat. Klíčový námět odhlasoval sjezd sociálních demokratů ještě koncem dubna: „ČSSD považuje účast trestně stíhaných osob ve vládě za zásadní problém a vyzývá ANO, aby nenominovalo trestně stíhané či obviněné osoby.“ Na doporučení předsedy Jana Hamáčka tedy delegáti trestně stíhaného Babiše jako premiéra striktně nevyloučili, nepochybně však očekávají, že dohoda o vládě bude obsahovat pojistky, aby trestně stíhaný premiér nemohl v případu Čapí hnízdo ovlivňovat justici.
ANO nadále vidí Babiše jako jediného možného šéfa české vlády a o pojistkách odmítá Babiš vůbec diskutovat. „Je to absurdní. Sociální demokracie dobře ví, že jsem nic neudělal,“ prohlásil premiér před Velikonocemi v rozhovoru pro Právo a ihned se zamyslel nad tím, co sociální demokracie vlastně říká tím, když se „vykonstruovanou kauzou“ Čapí hnízdo ohání. „Že stála na vnitru za mým stíháním?“ zeptal se řečnickou otázkou. Pokud bude Hamáček nebo někdo jiný z vyjednavačů požadovat pojistky, přiznává tím, že je součástí protibabišovského spiknutí.
Není divu, že zatím ani v nejmenším nezabral ani Hamáčkův návrh, jak by tyto pojistky měly vypadat. S premiérem Babišem by to prý šlo, kdyby dal sociálním demokratům pět ze čtrnácti ministerstev, mezi nimi třeba finance nebo vnitro. Lidové noviny z koncernu Agrofert vypustily v úterý pokusný balonek, že Hamáček osobně by mohl dostat vnitro, ten však za pár hodin propíchl vicepremiér Brabec.
Sociální demokraté požadují záruku, že ANO nebude při hlasování ve sněmovně využívat záložní koalici s Okamurovým hnutím SPD ve chvíli, kdy se s ČSSD nedohodne. Bez těchto záruk by se museli cítit jako užiteční idioti, kteří zajistí vládě důvěru, pak ale na její provoz budou mít jen minimální, možná žádný vliv. Babišovi vyjednavači záruky odmítli, maximálně jsou ochotni vytvořit seznam několika klíčových zákonů, při kterých nebudou podporu SPD využívat. Seznam těchto zákonů neexistuje.
Ani na cestě k programové shodě zástupci obou stran daleko nedošli. O návrzích na sektorovou daň pro koncerny a progresi u daně z příjmu odmítá ANO vůbec jednat. Debata probíhá v sociální oblasti, ovšem s chudými výsledky. Sociální demokraté mají přislíbenou podporu pro zákony, podle kterých stát zvýší rodičovský příspěvek ze současných dvou set na 300 tisíc a zaplatí náhradní výživné osamělým matkám. Tyto normy by ovšem neměly ve sněmovně potíže, i kdyby je navrhla opoziční strana. Nevýznamnou změnu na zrušení karenční doby, po níž by zaměstnanci dostávali od firem náhradu mzdy i během prvních tří dnů nemoci, ANO zatím blokuje. Ovšem i po případném souhlasu babišovců by byla karenční doba spíše ohlodanou kostí než významným argumentem pro vládní spolupráci tradiční strany s nevypočitatelným populistou. Hamáček potřebuje něco lepšího, s čím by mohl v sobotu na pokračování sjezdu své strany sebevědomě předstoupit.
Plán B
Před tím nejhorečnatějším ze všech horečných jednání stojí příliš mnoho nevyřešených otázek, než aby se všechny nejasnosti vyjasnily a aby bylo možné dojít k přesvědčivému výsledku. Naštěstí z pohledu ANO existuje jiná strategie, jak souhlas s koalicí v sociální demokracii zařídit. Hamáček dosud postupuje podle zkušenosti, kterou ČSSD učinila při minulé koalici s ANO. Podle této zkušenosti je třeba jakoukoli dohodu s Babišem dovést do nejmenších detailů, aby ji partner neobešel nějakým kreativním výkladem. Pokud se tedy dohoda o koalici uzavře ve čtvrtek nebo v pátek, pak sociálním demokratům nezbývá do sobotního sjezdu dost času všechny její detaily promyslet. Nestihne se to ani na sobotním sjezdu mezi dosud neinformovanými delegáty.
Hamáček ovšem může pravidlo „důvěřuj, ale prověřuj“ opustit a představit sjezdu řešení, které s Babišem právě dohodl, ať je jakékoli. Delegáti si s tím ostatně nemusí lámat hlavu. Nemají přece žádnou odpovědnost, prostě jen domluvu o koalici přepošlou ke stranickému referendu. Samozřejmě, ani běžní členové nebudou nad dohodou příliš dlouho bádat. Zjednodušeně řečeno, půjde o to, jestli Babišovi uvěří, že to s nimi a republikou myslí dobře. Tady se výsledek nedá předpovědět.
Je to šikovný manévr, který umožní uzavřít bezvýsledná vyjednávání a zároveň bez diskuse vyřadit zásadní námitku části sociálních demokratů, že druhá koalice s Babišem stranu úplně zničí. Půjde už jen o to, jestli si sociální demokraté nechají takovou strategii vnutit.