„Není co komentovat“. Lhůta vypršela, ale Agrofert tají, zda vrátil dotaci na Čapí hnizdo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Firma Imoba z holdingu Agrofert v pondělí nesdělila, zda vrátila padesátimilionovou dotaci na vybudování areálu Čapí hnízdo. Lhůta vypršela v pondělí. Pro podezření z dotačního podvodu kvůli sporné dotaci čelí trestnímu stíhání premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Coby nástupnickou společnost původního příjemce dotace ji k dobrovolnému vrácení vyzval Úřad regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy.
„My tu věc nebudeme komentovat, protože není co komentovat,“ řekl v pondělí mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Víc nesdělil ani úřad regionální rady. „Úřad Regionální rady Střední Čechy vydá během tohoto týdne tiskovou zprávu,“ řekla za úřad Klára Fronková deníku Echo24.
Výzvu k dobrovolnému vrácení sporné dotace poslal úřad 4. května. Peníze měla Imoba poslat do 30 dní. Pokud tak neučinila, hrozí jí i zahájení správního řízení, které bude mít formu daňové kontroly. Kdyby po něm bylo vrácení dotace nařízeno, musel by podle pravidel platných v době přidělení peněz příjemce zaplatit také penále ve výši sto procent částky. Podle nyní platných pravidel se ale penále nevyměřuje. Ředitel dotačního úřadu Kamil Munia v únoru uvedl, že úřad k tomu bude potřebovat právní výklad. Už dříve se úřad přihlásil k případné škodě v rámci trestního řízení.
Za tři roky poslal úřad 93 výzev k dobrovolnému vrácení
Výzva k dobrovolnému vrácení dotace je celkem běžnou praxí. ROP Střední Čechy v minulých třech letech vyzval k vrácení dotace u 93 projektů. „Vyzvat příjemce k dobrovolnému vrácení dotace umožnila novela zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, od 20. února 2015. Od tohoto data zaslal Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy výzvu k dobrovolnému vrácení části dotace u 93 projektů,“ uvedla Fronková s tím, že ale v pouze 16 případech tak příjemce dotace dobrovolně učinil.
Kvůli podezření z pokusu o dotační podvod v kauze Čapí hnízdo je stíháno sedm lidí. Je mezi nimi premiér Babiš i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti. Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá. Policie původně stíhala 11 lidí. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a další tři z nich ale uspěli se stížností proti stíhání.