Sáňkování v Lidicích. Ředitel památníku vyhlazené obce apeluje na dodržování piety
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na pietní území Památníku Lidice zamířily o uplynulém víkendu desítky sáňkařů a bobistů, někteří jezdili i po starém hřbitově a po místech, kde stály nacisty zdemolované domy. Ředitel památníku Eduard Stehlík apeluje na dodržování piety a chování, které určuje návštěvní řád památníku. Lidé by si podle něj měli uvědomit, na jakém místě jsou, a to, že pietní území není jen část poblíž silnice.
Také starostka Lidic Veronika Kellerová řekla, že situace se stala neúnosnou a do Lidic míří v posledních dnech desítky aut. Část řidičů navíc parkuje i přímo na pietním území. Podle starostky místní děti v Lidicích vždycky sáňkovaly, ale na místech mimo hroby, bývalé domy či další lokality, které připomínají jejich zavražděné obyvatele. To nikomu podle starostky nevadilo. Šlo vždy spíše o několik lidí. „Ale teď, asi díky koronavirové situaci, tady bylo v jeden den asi 70 aut,“ uvedla.
Ředitel památníku zvažuje, že nechá ve spolupráci s památkáři kolem starého hřbitova nasázet například túje, aby místo bylo lépe označené a návštěvníci si mohli lépe uvědomit, kde se nachází. Zda to ale zabrání vjezdu sáňkařů, není jisté. „Jezdí opravdu na ruinách domů a najíždějí do bývalého hřbitova,“ popsal Stehlík.
„Člověk chápe, že jsou-li uzavřena horská lyžařská střediska, je potřeba nalézt nějaké náhradní řešení. Nicméně hledat ho na pietním místě, jakým Lidice jsou, opravdu nepovažuji za dobrý nápad. Snažím se věřit tomu, že ti, kdo se rozhodli trávit takovýmto způsobem svůj volný čas na místě, kde byl spáchán jeden z nejodpornějších válečných zločinů, možná ani netušili, kde se ocitli,“ uvedl Stehlík v příspěvku na svém facebookovém profilu.
Podle něj je problém s neukázněností návštěvníků v areálu památníku dlouhodobý. Často zda například nechávají pobíhat psy bez vodítka, pořádají zde pikniky, přejíždějí se čtyřkolkami a podobně. Lidé často navíc reagují podrážděně na výzvy k dodržování návštěvního řádu, kde je například uvedeno, že je zakázáno chodit mimo vyznačené cesty.
Památník Lidice připomíná nacistické vyhlazení obce v červnu 1942. Záminkou se stala domnělá souvislost obce s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha. Ze zhruba 500 obyvatel Lidic jich válku přežilo 160. Přímo v Lidicích nacisté 10. června 1942 zastřelili 173 mužů, 16. června v Praze-Kobylisích dalších 26 obyvatel Lidic. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V deportačním táboře bylo v plynovém autě udušeno 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.