Úspěch českých vývojářů. Britští zbrojaři kupují většinu v Bohemia Interactive Simulations
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Britská zbrojařská skupina BAE Systems, která je největší v Evropě, kupuje většinový podíl v české společnosti Bohemia Interactive Simulations, která vytváří počítačové simulace pro výcvik vojáků. Přesnou výši podílu, jaký zbrojovka získá, ani zaplacenou částku žádná ze stran neuvedla. Bohemia Interactive Simulations (BIS) spolupracuje primárně s armádami NATO, například s armádou a námořnictvem USA, australskou či švédskou armádou nebo britským a francouzským ministerstvem obrany. Menšinový podíl v ní stále drží i její český spoluzakladatel Marek Španěl.
BAE Systems odkoupila neupřesněný majoritní podíl v Bohemia Interactive Simulations od americké investiční společnosti Riverside Company. Když fond Riverside v roce 2013 podíl v Bohemia Interactive Simulations koupil, spekulovalo se o částce v řádu stovek milionů korun. Oznámení o současné akvizici uvedla společnost Riverside na svých oficiálních stránkách. Transakci s BAE Systems ještě musí schválit příslušné regulační úřady.
Spoluzakladatel Marek Španěl popřál kupcům úspěch v BIS i do budoucna. „Příběh Bohemia Interactive Simulations začal před 20 lety v jedné staré hospodě na Malé Straně v Praze nad jednou lahví slivovice. O několik měsíců později pokračovala z jedné garáže v krásné zátoce Anna Bay v Austrálii a transformovala Operaci Flashpoint (počítačová hra - pozn.red) na VBS1. Velká sláva všem, díky kterým se podařil tak masivní úspěch. Hodně štěstí týmu, který bude i nadále posouvat VBS k novým obzorům,“ napsal Španěl na platformě Linked In.
Marek Španěl nadále spoluvlastní firmu Bohemia Interactive, která vydává počítačové hry. Je také hlavním akcionářem společnosti Echo Media, vydavatele Týdeníku Echo a deníku Echo24.cz.
Firma Bohemia Interactive Simulations se za necelých 9 let rozrostla z 80 zaměstnanců na dnešních 325 a počet poboček ze čtyř na deset. Dnes má centrálu v Orlandu na Floridě a pobočky kromě Česka také v Austrálii, Německu, Polsku nebo Japonsku. „Během investice Riverside se Bohemia Interactive Simulations změnila z malého českého herního studia na předního světového výrobce vojenského simulačního a výcvikového softwaru,“ uvedl fond Riverside v tiskové zprávě ke transakci s BAE. Podle své účetní závěrky ve Sbírce listin firma loni vykázala tržby zhruba 687,7 milionu korun a zisk po zdanění 188,3 milionu.
Kořeny tvorby počítačových simulací v Bohemia Interactive Simulations jsou ve videoherním průmyslu. Základem pro simulátory Bohemia Interactive Simulations totiž byla počítačová hra Operation Flashpoint s tématem válečného konfliktu mezi Sovětským svazem a Západem, se kterou v roce 2001 prorazilo na světový trh české herní studio Bohemia Interactive. To v roce 1999 založili bratři Marek a Ondřej Španělovi. Oba podniky byly v minulosti propojené, ale nyní již fungují samostatně.
Podíl v herním studiu Bohemia Interactive koupil na začátku roku čínský gigant Tencent. Kvůli tomu se objevilo nedorozumění, že Číňané kupují vojenskou firmu, která pochází z České republiky. BIS proto tehdy musela neustále zdůrazňovat, že se jedná o dvě oddělené firmy. Ani u čínského investora však nebylo zveřejněno, jak velkou část studia Bohemia Interactive koupil.