Dvě nevyžádané rady pro premiéra Fialu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident včera pověřil Petra Fialu pokusem o sestavení vlády. Pokud příští čtyři roky nepřiletí černá labuť, budou vládnutí Petra Fialy definovat dvě nadtémata: zvládnutí čínského koronaviru tak, aby přitom nezemřel pacient, jímž je česká společnost, a odvracení drahoty, způsobené lockdowny a ve stále větší míře přímo zelenou politikou EU obecně a sousedního Německa zvlášť.
U prvního velkého tématu – jestli Fiala zmírní, ponechá, nebo dokonce zpřísní režim pro neočkované – zatím odpověď neznáme, pouze tušíme. Během půlhodinového rozhovoru pro Českou televizi v pondělí večer se otázkám na dané téma v zásadě vyhnul, byť to, jak ani Fialu, ani moderátora nenapadlo, že není jen alternativa mezi současným stavem a ještě přísnějším stavem po vzoru Rakouska, kde neočkovaní nad 60 let mají lockdown, ale i možnost uvolnění, varuje. Ale linii covidové politiky nebude veřejně vytyčovat Fiala, nýbrž příští ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Ale v tomto ohledu se toho dá dělat mnohem více. Víme, že pokud chce vláda ukončit spalování uhlí „dříve než v roce 2038“, má nejvyšší čas projektovat a zadávat stavbu jaderných bloků. Neziskovky jako Hnutí Duha nebo česká pobočka Greenpeace hned v pondělí po vládě vystartovaly s tím, že uhlí musí skončit výrazně dřív, nejspíš do deseti let odteď. Spustit do té doby nové jaderné bloky se jeví technicky téměř nemožné, i kdyby šlo politicky všechno hladce.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.