Eiffelovku obklopí sklěněný neprůstřelný plot. Vyjde téměř na miliardu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Paříži už zase rostou barikády. Symbol francouzské metropole, Eiffelovu věž, bude obklopovat nové, neprůstřelné ohrazení. Nahradí tak dosavadní kovový plot, který ikonickou stavbu obklopoval od června roku 2016. Město plot instaluje kvůli obavám z případných teroristických útoků. Projekt bude stát 35 milionů eur (asi 900 milionů Kč) a podle BBC má být hotov v polovině července.
The metal fence around the Eiffel Tower is being replaced with a wall of bulletproof glass. French authorities say the glass is more visually appealing and will boost security: pic.twitter.com/N49wg2HA2d
— AJ+ (@ajplus) June 15, 2018
Za nové „opevnění“ kolem Eiffelovky by se nemusela stydět ani americká základna Fort Knox. Skleněná stěna o tloušťce 6,5 centimetrů bude prostor pod věží obklopovat ze dvou stran. Na zbylých vyroste přes tři metry vysoký ohradník z kovových prutů. Po celé délce kovových stěn pak bude umístěno 420 bloků proti možným útokům automobilem. Na místě hojně navštěvované památky nadále zůstanou i hlídkující vojáci. Očekává se, že „Železnou dámu“ letos navštíví až sedm milionů lidí.
„Bude to pevné jako skála a zajistí absolutní bezpečí,“ věří ředitel společnosti provozující Eiffelovu věž, Bernard Gaudillère. Nové oplocení zároveň označil za „nesmírně hezčí a romantičtější“, když ho srovnával s původním ohradníkem. Projekt je součástí celkové renovace za 300 milionů eur (asi 7,7 miliardy Kč) naplánované kvůli chystaným letním olympijským hrám v roce 2024.
Oplocení si vyžádalo i řadu kritických ohlasů. Podle prohlášení uskupení Přátelé Martova pole (což je prostranství, na němž věž stojí) stavbu ohrazení s místními nikdo nekonzultoval. Nelíbí se jim ani „přemrštěná cena“, údajně ztížené podmínky pro handicapované a příjezd autobusů.
Francie zavedla řadu striktních protiteroristických opatření již na podzim 2017, kdy schválila zákon umožňující snazší prohledávání domů a uvalování omezení na pohyb nebezpečných osob. Stalo se tak dva roky poté, co byl v zemi zaveden výjimečný stav, který v listopadu 2017 oficiálně skončil. Za tři roky od útoků na redakci Charlie Hebdo v lednu 2015 ve Francii zemřelo vinou terorismu přes 240 lidí.