Hlasování o Maďarsku

Jako za komunismu? Klaus ml. přirovnal tlak EU na Maďarsko k situaci Československa v roce 1968

Hlasování o Maďarsku
Jako za komunismu? Klaus ml. přirovnal tlak EU na Maďarsko k situaci Československa v roce 1968

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

“Dříve nám diktoval Kreml, teď Brusel. Dnes je na řadě Maďarsko, pak Polsko a pak třeba my,” pronesl Václav Klaus ml. na adresu hlasování Evropského parlamentu o ohrožení hodnot Evropské unie. To se stalo tématem nedělní Partie televize Prima mezi poslancem za ODS Václavem Klausem ml. a poslankyní hnutí ANO Helenou Válkovou. Podle Klause se hnutí ANO chová zcela jinak v České republice a zcela jinak v Evropském parlamentu. Válková to odmítla a zároveň odsoudila dvojí metr, podle kterého se Evropská unie chová jinak vůči Maďarsku a jinak vůči situaci v Katalánsku.

Poslanec ODS Václav Klaus ml. v nedělní partii televize Prima uvedl, že Maďarsko je samostatná země se svým národem a historií. „My já, ani vy nemáme sebemenší mandát hodnotit, jakým způsobem to dělají, jestli pouštějí migranty nebo stavějí plot, jestli mají zákon, který umožňuje vměšovat se neziskovým organizacím do vnitřní politiky.“ Klaus také kritizoval premiéra Andreje Babiše zato, že na domácí politické scéně se Maďarska zastává, europoslanci za hnutí ANO však hlasují zcela jinak. Babiš však byl po hlasování svých europoslanců velmi rozladěn a chtěl po nich vysvětlení.

Poslankyně hnutí ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková nebyla s postupem Evropského parlamentu také spokojena „Házíme do jednoho pytle několik věcí. Nikdo v Maďarsku nezpochybňuje demokratické volby a mají tam způsob vlády, který jim očividně vyhovuje. Maďarsko je však členskou zemí EU a Evropská unie má určité hodnoty, které sdílejí ostatní členské země.“ Válková srovnávala postup EU vůči Maďarsku a postup Unie vůči situaci v Katalánsku, kde se podle ní měří různým metrem a kritizovala postup EU vůči nepokojům v Katalánsku, kdy EU mlčela. V Partii dále uvedla, že by se zdržela hlasování v Evropském parlamentu, který Maďarsko odsoudil. Nejprve by si vyžádala všechna potřebné analýzy. Podle Válkové se měli europoslanci za hnutí ANO nejprve o hlasování poradit s vládou.

Klaus s názorem Válkové na situaci v Maďarsku nesouhlasil a srovnával situaci Maďarska Evropské unii se situací Československa v roce 1968. „Buď jste demokrat, nebo nejste. Buď uznáváte právo Maďarů spravovat si svoji zemi, tak jak chtějí, nebo nezastáváte. My jsme tady před nedávnem si připomínali rok 1968, takže to je úplně stejná logika. Mělo Československo tehdy právo dělat si vlastní politiku Pražského jara, nebo jsme byli součástí Varšavské smlouvy a ostatní státy nás měly právo kritizovat, útočit a nakonec zasáhnout? Já si myslím, že toto právo neměli, vy v případě Maďarska tvrdíte, že to právo nějak částečně mají a to je ten rozpor, který mezi námi je,“ ohradil se proti názorům Válkové Klaus.

Evropský parlament ve středu s jasnou většinou přijal doporučení, aby členské země Evropské unie zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. Pro tento krok hlasovalo 448 zákonodárců, 197 bylo proti a 48 se zdrželo. Aby EP – vůbec poprvé – přijal doporučení podniknout kroky proti Budapešti, potřeboval hlasy alespoň dvou třetin hlasujících poslanců, které dohromady musí představovat absolutní většinu, tedy nejméně 376 hlasů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) probere s europoslanci za ANO, proč ve středu hlasovali pro to, aby členské země EU zahájily řízení proti Maďarsku kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie. Považuje to za zbytečné, když poslední slovo budou mít představitelé členských zemí. Evropa se podle něj nemá rozdělovat, problémy unie jsou jinde, řešit by měla například brexit. Z českých europoslanců podpořili sankční řízení zástupci ANO a TOP 09, dále Stanislav Polčák (Starostové a nezávislí) a Miroslav Poche (ČSSD). Europoslanec Petr Ježek (nestraník, zvolen za ANO) vyjádřil zděšení nad agresivní rétorikou, která se v Česku po hlasování Evropského parlamentu objevila. „Je to nedostatek solidarity,“ komentoval hlasování Zeman.

, jk