Integrace Evropy

Reforma eurozóny by mohla být připravena již před prázdninami

Integrace Evropy
Reforma eurozóny by mohla být připravena již před prázdninami

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Jak bude vypadat budoucnost eurozóny? Podle německého ministr financí Olafa Scholze by již před prázdninami mohl být znám plán, podle kterého by eurozóna měla v následujících letech postupovat. Francie to považuje za restart Evropské unie poté, co se ji Velká Británie rozhodla opustit. O možné budoucnosti eurozóny informuje Deutsche Welle.

Ministři financí Německa a Francie by měli mít do červnového summitu EU připravený plán, který by mohl eurozónu reformovat. „Jsme velmi optimističtí, že naše snaha bude úspěšná,“ uvedl po sobotních jednáních ministr Scholze. Jeho francouzský kolega Bruno Le Maire k jednáním dodal, že „(my) pevně věříme, že budeme moci mezi Francií a Německem nalézt do června kompromis“.

V jednáních o budoucnosti měnové unie by se tak mohlo jednat o průlom. Předchozí plán o prohloubení ekonomické a finanční spolupráce, který představil francouzský prezident Macron, totiž narazil na německý odpor. Němcům se nezamlouvalo například vytvoření společného ministra eurozóny, tento návrh byl však opuštěn ve prospěch prohloubení bankovní unie. Bundestagu se také nezamlouvalo, že Macronovy plány by vedly k většímu přerozdělování ve prospěch chudších států EU, než je tomu dnes, bez patřičných ekonomických reforem.

Mezi budoucí plány zemí eurozóny by mohlo patřit společné pojištění vkladů. Proti tomu však vystupuje německá kancléřka Angela Merkelová, podle které by se nejprve muselo snížit riziko v bankovním sektoru, a až poté by se mohlo začít jednat o společném pojištění.

 

 

, jk

29. dubna 2018