Dohoda o bytech?

Babiš prověří konkurz v kauze H-system. Zeman si zve na Hrad soudce

Dohoda o bytech?
Babiš prověří konkurz v kauze H-system. Zeman si zve na Hrad soudce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda vlády Andrej Babiš se rozhodl vložit do sporu ohledně zkrachovalého H-systemu. V pondělí se sejde se zástupci družstva Svatopluk a konkurzním správcem Josefem Monsportem a bude jednání moderovat. Babiš se v neděli také zúčastnil schůzky členů bytového družstva v Horoměřicích a slíbil, že se případem bude zabývat i vláda. Prezident Miloš Zeman se do celé kauzy také vložil. V úterý si pozval na schůzku předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského a předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala.

Bývalí klienti zkrachovalé společnonsti H-system se musí po verdiku Nejvyššího soudu vystěhovat do měsíce. Soud rozsudek zdůvodnil tím, že nájemní smlouvy mezi družstvem Svatopluk a obyvateli bytů jsou neplatné. Po vynesení verdiktu se do sporu vložil premiér Andrej Babiš, který se stane moderátorem jednání mezi konkurzním správcem Josefem Monsportem a zástupci družstva. „Družstvo Svatopluk mě požádalo, abych byl mediátor a správce konkurzní podstaty s tím souhlasil, protože jejich vztah už je tak nepřátelský, že spolu nedokážou asi mluvit. Od té doby se mi ozvalo i sdružení Maják, které zastupuje další část podvedených klientů,“ uvedl Andrej Babiš.

Babiš pak doufá, že se obě strany dohodnou a případ nepůjde k Ústavnímu soudu. „Pokusím se jim pomoct hlavně v tom, aby spolu začali mluvit, ne se akorát navzájem obviňovali,“ řekl Andrej Babiš. Ten se v neděli večer zúčastnil jednání družstva v Horoměřicích, kde bývalým klientům H-systemu slíbil, že se případem bude zabývat vláda, která prověří konkurz.

„Ten příběh je šokující. Co se tady událo za těch 20 let, to vyvádění majetků za mizivé ceny. My určitě jako vláda se tím budeme zabývat a požádáme příslušné složky o prověření těch věcí,“ řekl po schůzce Andrej Babiš. Po premiérovi dorazil i lidovecký senátor Jiří Čunek, který se k případu už v minulosti často vyjadřoval.

Členové družstva na schůzce s konkurzním správcem budou nabízet odkup dotčených domů za 10,5 milionu korun. Josef Monsport však žádá částku 140 milionů korun, aby mohl odškodnit všechny poškozené klienty. Rozsudek NS se v Horoměřicích týkal na 60 rodin, poškozených je však celkem přes tisíc bývalých klientů H-systemu.

Zeman zve soudce na schůzku

Podobně jako Babiš se do sporu vložil také prezident Miloš Zeman. Na schůzku si totiž pozval předsedy Nejvyššího a Ústavního soudu. Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal ale už dříve řekl, že s prezidentem nebude probírat jednotlivé části jakéhokoliv konkrétního případu. Zdůraznil, že by to bylo v rozporu se zásadou nezávislosti soudů a soudců. „Předseda Nejvyššího soudu předpokládá, že takto celou věc vnímá i pan prezident, a proto považuje pozvánku na Hrad jako výzvu k diskusi nad současným stavem soudního systému v České republice,“ uvedl v prohlášení mluvčí soudu Petr Tomíček.

Podobně hovoří i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Pro server ihned.cz uvedl, že neví jaké téma se na schůzce bude probírat. „Já se k tomu vůbec nemohu vyjadřovat,“ řekl serveru Pavel Rychetský. Zeman minulý týden rozsudek kritizoval. Společně s dalšími rozsudky vyvolává podle něj vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému. Avizoval, že bude chtít s Pavlem Šámalem o tomto tématu diskutovat.

Proti tomu se ozval soudce pražského městského soudu Kamil Kydalka, který majoritního akcionáře H-Systemu Petra Smetku poslal za podvod na 12 let do vězení. „Pokud pan prezident má pochybnosti o kvalitě soudů, já osobně mám pochybnosti o tom, zda si pan prezident pamatuje, jaká byla úloha v H-Systemu jeho nejbližších spolupracovníků,“ uvedl na sociální síti. Doplnil, že Zemanův přítel Miroslav Šlouf „po celý rok 1996 docházel do H-Systemu a měsíc co měsíc odnášel 24 000 korun“.

Zkrachovalá společnost

Zkrachovalá společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování společnosti odpykal 12 let ve vězení.

Stavební bytové družstvo Svatopluk založila část poškozených klientů v říjnu 1997 s cílem pokračovat ve výstavbě i za cenu dalších investic. Tehdejší správce konkurzní podstaty zkrachovalé firmy H-System Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Jeho nástupce Monsport je ale později vyzval, aby nemovitosti vyklidili a umožnili prodej.

Členové družstva vedou s Monsportem od roku 2000 spory, aby se vystěhovat nemuseli. V minulosti pražské soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy. Nejvyšší Soud nyní dospěl k opačnému závěru.