TRH S NEMOVITOSTMI

Většina lidí má špatnou zkušenost s realitními makléři

TRH S NEMOVITOSTMI
Většina lidí má špatnou zkušenost s realitními makléři

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Služby realitních kanceláří využívá při prodeji či nákupu nemovitostí přes 50 procent Čechů, většina z nich ale není s jejich prací spokojena. Průzkum zadaný společností Zdravá nemovitost odhalil, že pouze 3 procenta lidí, kteří za poslední čtyři roky zakoupili nemovitost, mají o úrovni realitních kanceláří pozitivní mínění. Pětina respondentů k nim má neutrální postoj, celých 77 procent potom hodnotí úroveň realitních kanceláří negativně. Problémem tak zůstává, že v Česku může dělat realitního makléře prakticky každý. Zákon, který by jejich činnost reguloval, stále chybí. 

Nejčastěji lidé hodnotili úroveň realitních kanceláří negativně z toho důvodu, že podle nich neuvádějí pravdivé informace, a nedá se jim proto důvěřovat. „Často se například setkáváme s klienty, kteří zakoupili nemovitost s odlišnou výměrou, než jaká byla uváděna v původním inzerátu. Dokonce se stává, že pokud nemovitost nabízí více realitních kanceláří současně, uvádí každá z nich jinou obytnou plochu,“ říká Michal Flachs, jednatel společnosti Zdravá nemovitost. Ta zajišťuje prověření a reklamaci vadných nemovitostí, stejně tak jako jejich bezpečný nákup a prodej.

Druhým nejčastějším důvodem nespokojenosti dotazovaných byla vlastní negativní zkušenost. Realitním makléřům jde podle části z nich pouze o vlastní zisk, a nemovitost tak chtějí prodat za každou cenu. Kupující proto často nedostávají kompletní informace o technickém stavu nemovitosti, zejména o jejích vadách. Ze strany realitních kanceláří je na ně zároveň mnohdy vyvíjen velký tlak na rychlé uzavření obchodu z důvodu údajných dalších vážných zájemců, a kupující tak nemají prostor si nemovitost důkladně zkontrolovat a své rozhodnutí o koupi dobře zvážit.

Nejvíc makléřů v Evropě

Podle údajů Evropské rady realitních profesí (CEPI) v Česku na jednoho realitního makléře připadá 727 obyvatel. Ve všech státech EU kromě Maďarska je to více než 1000 obyvatel. A například v sousedním Německu, které je na posledním místě tohoto žebříčku, je počet obyvatel na jednoho makléře desetkrát vyšší než u nás. Činnost makléřů u nás totiž není ničím regulovaná. Ministerstvo pro místní rozvoj sice připravovalo v minulém období návrh zákona o realitním zprostředkování, který by to změnil. Jenže ten se nedostal ani na vládu. 

„Dlouhodobým problémem realitního trhu v ČR je skutečnost, že činnost realitních zprostředkovatelů či kanceláří není žádnou zákonnou úpravou nastavena. Tuto činnost je možno v rámci Živnostenského zákona provozovat jako volnou, tedy kromě trestní bezúhonnosti nevyžaduje žádnou odbornou kvalifikaci osob, které jí chtějí vykonávat. Tudíž ji může vykonávat široká škála lidí, kteří nemusejí mít žádné odborné vzdělání. Žádný zákon neříká, co je předmětem činnosti realitního zprostředkovatele, jakou by měl mít kvalifikaci, co může a nemůže klientům nabízet,“ vysvětlil pro server Echo24 obchodní ředitel realitní kanceláře Bidli Roman Weiser.

Proto podle něj mají lidé tak špatné mínění o realitních kancelářích, a to ačkoliv na trhu působí i řada slušných. „Realitní kancelář je natolik obecný pojem, že jakmile je někdo nespokojen se službou kteréhokoliv realitního zprostředkovatele, hned je hozen do jednoho velkého pytle těch špatných a podvodných realitek. Pak je samozřejmě nasnadě, že realitním kancelářím obecně důvěřuje menšina lidí. To bych ale v nadsázce přirovnal k výsledkům průzkumů volebních preferencí či důvěry vládě. Každá strana, byť to může myslet a dělat sebelépe, má důvěru menšiny lidí,“ dodává.

Počet makléřů je třeba zredukovat

Podle odborníků by problém nekvality a nedůvěryhodnosti realitního trhu vyřešilo radikální snížení počtu makléřů. Aby se Česko v počtu makléřů, a tím i ve kvalitě zprostředkovatelských služeb, dostalo na úroveň Evropy, mělo by dojít k jejich redukci až o dvě třetiny. Tedy konkrétně z dnešních 14500 makléřů, které uvádí Český statistický úřad, na 4800.

„Redukce makléřů a zvýšení dozoru nad řádným vykonáváním této profese je nejefektivnější řešení, jak zlepšit kvalitu a zvýšit důvěryhodnost českého realitního podnikání. Když se naše řady razantně sníží a přiblíží se tak evropské úrovni, odpadnou ti nepoctiví a nezkušení a přežijí pouze ti kvalitní. A vydělá na tom především klient,“ vysvětluje ředitel Next Reality Robert Hanzl.

Zájemci o byt si přitom nemohou z makléřů příliš vybírat a to zvláště ve velkých městech. Nabídka bytů totiž nestačí uspokojovat poptávku. Situace v hlavním městě přitom zapříčiňuje to, že v Praze mohou realitní kanceláře prodat prakticky jakýkoliv byt. 

Vše by přitom pomohl vyřešit příslušný zákon. „O realitním zákoně se mluví již od devadesátých let, ale ten nikdy nedospěl do fáze, kdy by se skutečně zákonem stal. Vysvětluji si to jedině tím, že to zřejmě pro žádnou politickou stranu není dostatečně silné téma a pro lobbisty už vůbec ne. Přitom by ale tento zákon, pokud by byl správně sepsán, mohl spoustě lidem ušetřit spoustu peněz a chránit jejich majetek,“ uvedl Roman Weiser.