Johnson byl v šoku z vlažné reakce Francie Německa či Itálie na ruskou invazi na Ukrajinu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bývalý britský premiér Boris Johnson poprvé popsal situaci mezi evropskými státníky těsně před počátkem invaze Ruska na Ukrajinu letos v únoru. Německo chtělo, aby válka rychle skončila především z ekonomických důvodů. Podobný postoj podle Johnsona měla i Itálie. Dranghi uváděl, že Itálie byla „masivně“ závislá na ruských fosilních palivech. Emmanuel Macron prý invazi naprosto neočekával a snažil se do poslední chvíle jednat. Podle Johnsona živil deziluzi. Johnson to uvedl v rozhovoru pro portugalskou verzi CNN.
„Byl to strašný šok, mohli jsme vidět ruské taktické prapory sdružující se u hranic, ale různé státy měly velmi různé pohledy,“ uvedl Johnson, když v rozhovoru popisoval, co se dělo na nejvyšší úrovni evropských metropolích letos v únoru. Určitá laxnost v prvních dnech invaze byla vyčítána především největší evropské ekonomice, Německu. „Německý pohled v jeden okamžik byl, že pokud se to stane (invaze poz. red), což by byla katastrofa, tak by bylo lepší, kdyby to všechno rychle skončilo a Ukrajina to zabalila,“ uvedl Johnson s tím, že za tím stály především ekonomické důvody. „To jsem nemohl podporovat. Myslel jsem si, že je to katastrofální pohled na celou věc. Ale chápu, proč přemýšlí a cítí to takhle,“ uvedl Johnson.
Podobné důvody uváděla i Itálie, podle jejíž premiéra Dranghiho si nezávislost na ruských fosilních palivech Itálie prostě nemohla dovolit.
Zajímavý byl pro Johnsona pohled Francie. Prezident Emmanuel Macron do poslední chvíle s ruským prezidentem jednal a považoval diplomacii za klíčovou. Sám Macron navštívil ruského prezidenta Putina v Moskvě ještě na začátku února. Ze schůzky pochází ikonická fotka, na které oba státníky rozděluje mohutný bílý stůl. „Nepochybujte o tom, že Francie si situaci nechtěla připustit do poslední chvíle,“ uvedl v rozhovoru Johnson. To potvrzuje i nedávno zveřejněné video rozhovoru Macrona s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, kde šokovanému Macronovi Zelenský oznamuje, že ruská vojska překročila ukrajinské hranice.
Johnson však ve stejném rozhovoru neopomenul dodat, že současná pomoc Ukrajině je správná, že už si všechny uvedené státy uvědomují, že situace je diametrálně odlišná. „Stalo se to, že všichni Němci, Francouzi, Italové, všichni, Joe Biden - uvědomili, že není žádná jiná šance, protože s tímhle člověkem (Putinem poz. red.) se prostě vyjednávat nedá. To je to klíčové,“ uvedl Johnson. A podle něj si teď všechny státy vedou na výbornou. „Po všech mých úzkostech vzdávám hold tomu, jak se EU zachovala. Byli sjednoceni. Sankce byly tvrdé,“ uzavřel toto téma Johnson.