Americké zájmy: USA tlačí na EU, aby zcela nebojkotovala ruskou ropu, bojí se inflace
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy se bojí rostoucí inflace a snaží se odradit Evropskou unii od úplného embarga na ruskou ropu. Kvůli riziku, že snahy EU vyloučit ruské energie ze světového trhu by vedly k výraznému nárůstu cen a tedy i zvyšování inflace v USA, navrhují Američané jako dočasné řešení represivní clo na dodávky ruské ropy, uvedl německý deník Handelsblatt. Americká ministryně financí Janet Yellenová o tom mluvila již dříve, nyní o tom přesvědčovala i šéfku EK Ursulu von der Leyenovou.
Americká ministryně financí Janet Yellenová přicestovala do Evropy na summit ministrů financí skupiny velkých světových ekonomik G7 v německém Bonnu. Očekává se, že na něm budou Spojené státy tlačit na EU, aby zvážila alternativní možnosti ke svému plánu postupného zavedení ruského ropného embarga do konce roku, píše americký list The New York Times. Spojené státy samy minulý měsíc přistoupily na embargo ruské ropy, té ale USA dovážely nevelké množství. Nyní se snažila Yellenová přesvědčit šéfku EK Ursulu von der Leyenovou, aby EU přijala alternativní americký návrh embarga, který by nebyl tak striktní.
EU by si podle amerických návrhů měla rozmyslet, zda by spíše sankce nezmírnila a embargo zkombinovala s „cenovými mechanismy“, tedy například určila cenový strop či clo, které by pohltilo velkou část ruských ropných zisků, ale zároveň by zemi poskytlo dostatek prostředků a motivace k pokračování v produkci. Udržením ruské ropy na trhu by se zabránilo potenciálním skokům v cenách způsobené embargem, uvedli američtí úředníci.
Představitelé amerického ministerstva financí podle listu NYT ale odmítli sdělit své odhady na to, jaký dopad bude mít embargo na cenu ropy. Pouze uvedli, že omezením globálních dodávek ropy se riskuje, že by ceny vyskočily prudce nahoru, a to v době rostoucí inflace. Spojené státy tvrdě prosazují svůj zájem, bojí se, že cena ropy po embargu dále stoupně, zvýší ještě více americkou inflaci. Přitom už tak vysoké ceny u amerických pump ohrožují vládnoucí demokraty před podzimními volbami.
Yellenová po setkání s předsedkyní Evropské komise, Ursulou von der Leyenovou, prohlásila, že cla na ruskou ropu by mohla být rychle uzákoněna a kombinována s návrhem na postupné zrušení, o kterém Evropa zvažuje. Zároveň prohlásila, že „je krititicky důležité“, aby EU snížila svou závislost na ruských energiích. Podle deníku Handelsblatt se ale americký návrh nesetkává s pochopením v Berlíně.
Evropa v současnosti přijímá asi polovinu celkového ruského exportu ropy a ropných produktů, denně tedy zhruba 2,2 milionu barelů ropy a 1,2 milionu barelů ropných produktů, píše agentura Reuters, která také na americký alternativní návrh poukazuje,