KOMENTÁŘ

Miloš Zeman úkolující

KOMENTÁŘ
Miloš Zeman úkolující

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezident Miloš Zeman dal rozhovor Parlamentním listům, pronesl v něm tři významnější sdělení. Zaútočil na BIS a Českou televizi a dal najevo, že šéfové obou těch institucí by měli odejít. V případě Michaela Koudelky z BIS tomu hlava státu chce napomoci - zaměstnanec Hradu a dřívější příslušník BIS Jiří Rom připravil pro prezidenta složku, která má dokázat, že Koudelka je špatný manažer, a Zeman už ji předal premiéru Babišovi.

K odvolání ředitele České televize Petra Dvořáka prezident přímé páky nemá, rozhodnout o tom může pouze Rada ČT, již Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy jen „nenápadně“ instruoval; vzhledem k poslednímu vývoji v tomhle sboru se zdá pravděpodobné, že jeho členové by mohli být ochotni Zemanovi naslouchat. Co je ale možná nejdůležitější: Zeman rozhodně vyloučil, že by se chystala nějaká „úřednická“ vláda, která by do voleb vystřídala Babišův kabinet. To s prezidentovým výpadem zdánlivě nesouvisí, nějaká „synergie“ by tu ale být mohla.

V médiích včetně tohoto se několik týdnů spekulovalo o možnosti vzniku nějakého přechodného kabinetu, který by převzal moc po vládě ANO, jež se svým chaotickým postupem proti pandemii před značnou částí veřejnosti blamovala. Mohli na ní mít zájem i Babišovi partneři – sociální demokraté a komunisté –, jimž podle průzkumů hrozí anihilace. Jako o premiérovi se prý spekulovalo o šéfovi ČEZ Danielu Benešovi a pro někoho byla představa nějakého neolitického kabinetu, který by získal podporu zleva doprava, třeba i v něčem přitažlivá, přinejmenším jako alternativa momentálního zmatku. Byla to ale představa utopická, možná až naivně, jediným kritériem rozhodování Miloše Zemana přece je prospěch Miloše Zemana.

A proto i v současné situaci prezident podpoří takové uspořádání, které bude výhodné především pro něj. A nějaká konsenzuální pravolevá idyla s širokou podporou to není. Jako nejvýhodnější si Zeman, zdá se, vyhodnotil současný stav. To znamená kabinet v čele s Andrejem Babišem, ale oslabeným, závislý na Zemanově libovůli. Premiérem, který si bude prezidentovu přízeň muset kupovat, vycházet mu vstříc. A Zeman v tom rozhovoru cenu nějak stanovuje. V tomhle kontextu je, myslím, nutné vnímat i současné dění v České televizi, instituci, jež jistě nefunguje způsobem naprosto ideálním (zároveň ale pracuje relativně dobře).

Člověk, který věří, že by ze současného dohadování uvnitř Rady ČT a mezi Radou a vedením televize mohla po případné změně managementu televize vyrůst nějaká smysluplná, pozitivní změna, trpí zaslepeností, naivitou nebo obojím.

21. listopadu 2020