Migrační politika

Brusel už brzy zažaluje Česko. Kvůli kvótám pro migranty

Migrační politika
Brusel už brzy zažaluje Česko. Kvůli kvótám pro migranty

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Evropská komise velmi pravděpodobně ve středu či ve čtvrtek rozhodne, že u unijního soudu zažaluje Česko, Polsko a Maďarsko kvůli jejich odmítání podílet se přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Vyplývá to z diplomatických informací ČTK a Českého rozhlasu. Komise v minulých měsících uvedené tři země opakovaně vyzývala, aby změnily svůj přístup a aby, tak jak bylo domluveno v roce 2015, nabídly místa do programu, v němž zbývá z Itálie a Řecka přerozdělit několik tisíc migrantů.

Komise, která na středu po svém pravidelném jednání hodlá zveřejnit obsáhlý balík návrhů týkajících se prohlubování evropské hospodářské a měnové unie, dnes nechtěla tyto informace potvrzovat. Její mluvčí jen připomněla, že na čtvrtek je plánováno zveřejnění pravidelného měsíčního soupisu prohřešků členských zemí vůči unijní legislativě. Ten ovšem může být podle diplomatických zdrojů přijat také písemně, tedy až ve čtvrtek před zveřejněním. Předání věci Soudnímu dvoru EU je posledním krokem v podobných řízeních.

V rámci jednorázového mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl ze dvou tehdy migrací zatížených jihoevropských zemí, který byl domluven v roce 2015, si zatím ostatní unijní státy převzaly přes 31.000 osob.

Program předpokládající přerozdělení celkem až 160.000 žadatelů o azyl odmítaly státy ze středu a východu Evropské unie; prosazen byl částečně proti jejich vůli. Slovensko a Maďarsko tento způsob rozhodnutí napadly u unijního soudu, jejich žaloba ale nebyla úspěšná.

Evropská komise vede s Českem, Polskem a Maďarskem řízení pro nesplnění povinnosti kvůli tomu, že do programu nenabízely volná místa tak, jak podle dohodnutých pravidel měly. Praha, Varšava a Budapešť opakovaně upozorňují na malou funkčnost celého mechanismu a na výrazně nižší počty skutečně přesunutých migrantů oproti původnímu záměru.

Po několika procedurálních krocích a po vzájemné výměně stanovisek nyní komise stojí před rozhodnutím, zda věc předat unijnímu soudu. Ten by mohl zemím uložit vysokou jednorázovou pokutu či opakované penále do chvíle, než začnou své povinnosti plnit.

Rozhodnutí o žalobě bylo podle informací ČTK několikrát odkládáno a eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos trojici států naposledy v polovině listopadu žádal, aby k této věci změnila přístup.

,