Babiš chce bankám brutálně zvýšit daně, násobně víc než ČSSD
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Výroky Andreje Babiše o zdanění bank je třeba brát s obrovskou rezervou. Ministerský předseda je tady v brutálním konfliktu mezi svými existenčně-ekonomickými a politickými zájmy. A z toho, jak mezi nimi manévruje, nakonec vznikají slovně a myšlenkově podivuhodné výroky. Většinou platí nejdéle dva dny, než je sám Babiš odvolá. S odvoláním na to, že byl špatně pochopen. Pozoruhodné jazykové konstrukce je skutečně třeba brát s rezervou při vědomí toho, že čeština je až čtvrtým cizím jazykem českého ministerského předsedy (po francouzštině, němčině a angličtině).
Poslední dubnový víkend plácl, že je ochoten bavit se o bankovní dani, jak ji navrhuje sociální demokracie. V úterý to odvolal. V neděli v televizi přichází s dalším pozoruhodným nápadem, jemuž je bez znalosti detailů nemožné porozumět. Aktuálně chce, aby banky odevzdávaly deset až dvacet procent z dividend do zamýšleného Fondu národního rozvoje. Uvedl to v neděli v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. Bankovní sektorovou daň, kterou prosazuje koaliční ČSSD, označil předseda vlády za nesmysl.„Mám jiný návrh, jak získat ty peníze z bank, aby neodcházely do zahraničí a aby pomohly všem,“ řekl v České televizi s tím, že s bankami už jedná. Peníze z dividend hodlá použít na investice. Zmíněných deset až dvacet procent je prý jeho představa, na kterou mu banky zatím nekývly, ale jednání budou podle Babiše pokračovat. Premiér chce, aby fond začal fungovat co nejdřív. Banky by se podle něj měly „podělit o zisk, neúčtovat poplatky a peníze z dividend nechat v Čechách“.
Co tím chtěl Babiš říci? Představuje si, že přijde za soukromými firmami a řekne jim, ať jen tak z plezíru odevzdají dvacet procent svých zisků (dividendy nejsou nic jiného než podíl na čistém, už jednou daní z příjmů fyzických osob řádně zdaněném zisku)? To je podobné, jako by Andrej Babiš řekl komukoliv z českých občanů, aby mu jen tak poslali dvacet procent ze svého čistého platu do jeho Fondu národního rozvoje.
Absurdita je vidět na první pohled.
Pokud to Babiš myslí skutečně vážně, znamená to brutální zvýšení daně z dividend. Ze současných 15 procent až na 35 procent. To by byla jedna z vůbec nejvyšších daní z dividend v Evropské unii, jak ukazuje srovnání poradenské firmy Deloitte. To by se k nám investoři jen hrnuli.
Ještě koncem roku 2016 se Andrej Babiš jako ministr financí snažil daň z dividend zrušit. „Řada podnikatelů má centrum podnikání v zahraničí, v Nizozemsku, na Kypru nebo jinde. Celkem jde skoro o patnáct tisíc firem v offshore destinacích. A za posledních deset let takto odteklo z Česka 1950 miliard korun na dividendách. Naopak ze zahraničí přišlo jako výplata dividend za stejnou dobu jen 82 miliard,“ vypočítal ministr financí v rozhovoru pro Seznam. V tom, jak udržet tyto peníze v Česku, má šéf hnutí ANO a majitel obřího koncernu Agrofert jasno. „My nad tím samozřejmě přemýšlíme. Perspektivně bychom chtěli příjmovou daň z dividend zrušit, nebo alespoň snížit. Protože je jasné, že pokud firma zaplatí korporátní daň a podnikatel, jestliže by si chtěl vyplatit dividendu, ještě zaplatí patnáct procent, tady ty peníze nechat nechce,“ uvedl Andrej Babiš s tím, že by to mělo přivést byznysmeny obrazně řečeno zpátky „domů“.
Dnes mluví Andrej Babiš úplně opačně. Daň z dividend chce zvýšit až o dalších 20 procent. To by bankám (stejně jako všem dalším firmám, protože nejde jen o banky) sebralo násobně víc než bankovní daň v pojetí sociální demokracie. Ta by měla celkově státu vynést 14 miliard korun.
Na Babišově nové dani z dividend by jen Komerční banka, která měla loni čistý zisk 14,8 miliardy korun, zaplatila 2,98 miliardy korun.
Návrhem se ale má cenu zabývat jen jako čistým populismem. Banky mohou zůstat v klidu. Andrej Babiš bankovní daň nikdy nepřipustí. Nikdy. Jeho Agrofert, toho času zaparkovaný ve svěřenském fondu, ovládaném manželkou Monikou a Babišovými právníky, má podle poslední výroční zprávy u bank úvěry za 34 miliard korun. Ta výše citovaná Komerční banka je aktuálně největším Babišovým věřitelem. Banky by už podle pravidel compliance měly Andreji Babišovi jako osobě obviněné z trestného činu dotačního podvodu, kterou policie navrhuje obžalovat, půjčky zesplatnit a vyzvat ho, aby peníze předčasně vrátil. Na compliance platí jasná pravidla, která by na Babišových věřitelích měl vymáhat bankovní dohled České národní banky. Dřív nebo později na to bude muset dojít. Andrej Babiš to ví. Banky ho teď svým způsobem stále kryjí, dokud to jde. Předčasné zesplatnění 34 miliard korun by Babiše zničilo. Jeho dluhy by byly na prodej. Zájemců by se jistě našlo dost. Babiš by byl nucen začít Agrofert rozprodávat, aby mohl bankám půjčky vrátit. Spustila by se spirála jeho ekonomického konce.
Banky to moc dobře vědí. Proto jsou v klidu. Vědí, že dokud bude mít Babiš v parlamentu většinu, bankovní daň nikdy neprojde.
Andrej Babiš ale musí předstírat, že se o ni pokouší. Sociální demokraté ho tlačí do kouta heslem Podporujete děti, nebo banky?. Reagují tak na Babišův odpor k plošnému zvýšení rodičovské.