Když progresivisty kritizuje už i Obama
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Něco takového se nevidí každý den. Zatímco pravicová americká televize Fox News chválí kdysi svého úhlavního nepřítele Baracka Obamu, v baště progresivního establishmentu New York Times vychází komentář k Obamovi silně kritický. Vyjadřují se ke stejné události. Demokratická ikona si dovolila vyjádřit pochybnosti o takzvané „cancel culture“ a mladých „woke“ lidech.
„Cancel culture“ se dá do češtiny přeložit jako „kultura rušení“. Označuje se tak snaha zabránit lidem vyjadřovat se na veřejnosti, tedy je „zrušit“. Většinou nastává poté, co na osobu vyplavou „kontroverzní“ výroky, jež jsou ve skutečnosti překroucené nebo před pár lety ještě naprosto normální. Nejčastěji se rušení dopouštějí přes sociální sítě „woke“, „uvědomělí“, aktivisté, jimž byla vyjevena veškerá nespravedlnost světa, od rasismu přes násilí na ženách až k nenávisti k transgender osobám. Tyto problémy určitě existují, ale uvědomělí je dotahují do krajností.
Rasismem tak může být podivování se nad tím, že středověkou skotskou šlechtu ve filmu hrají černoši, násilím na ženách opilecké otravování v baru a transfobií zpochybňování toho, že závody biologických mužů s ženami jsou fér.
K tomu se Obama vyjadřoval, když na akci vlastní Obama Foundation prohlásil: „Měli byste se rychle dostat přes to, že vždy budete čistí, nikdy se nezkompromitujete, vždy budete politicky uvědomělí a tak dále. Svět je chaotický. Je v něm spousta nejasností. Lidé, kteří dělají opravdu dobré věci, mají své chyby. Lidé, se kterými bojujete, mohou milovat své děti. A sdílet některé věci s vámi.“ Svou řeč zakončil varováním: „To není aktivismus. To není snaha o změnu. Jestli vše, co děláte, je házení kamení, tak se nejspíše příliš daleko nedostanete.“
Obamova slova byla na pravici přijata s povděkem. Na levici jeho slova přivítalo velké ticho. Progresivisté si neumí poradit s kritikou svého idola. Jsou dvě velké výjimky. Britský The Guardian překvapivě s Obamou souhlasil. A pak je tu komentář v The New York Times. Abychom byli spravedliví, NYT publikují názory nejrůznějších podivínů a autor komentáře Ernest Owens není členem jejich redakce. Na druhou stranu není náhoda, že článek vyšel zrovna tam.
Owensův hlavní argument v podstatě je, že Obama jako starší heterosexuální muž nemůže chápat problémy mladších generací. V podobných případech se ještě přidává přívlastek bílý, který mu ale ze zřejmých důvodů zde vypadl. Dále uvádí příklady pozitivní „cancel culture“, amerického rappera R. Kellyho a hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina. R. Kelly je ve vazbě kvůli podezření z pedofilie, Wienstein čeká na soud kvůli sexuálnímu obtěžování. Oba muži si zaslouží nejen společenské odsouzení, ale jejich zločiny nevyšly najevo díky aktivismu na Twitteru. Hlavní zásluhu mají investigativní novináři a policie.
K tomu Owens přimíchává příklady komiků Davida Chappella a Kevina Harta. Chappelle nedávno vtipkoval na účet transgender osob a Hartovi bylo odebráno uvádění Oscarů poté, co na něj vyplavaly staré vtipy na účet gayů. To je přece jenom dost jiná kategorie.
Obama má samozřejmě pravdu. Drtivá kritika za menší pochybení, pokud to vůbec jsou pochybení, jež vyhání lidi z veřejného prostoru, nic nevyřeší. Naopak jenom zhorší. Kromě většího rozdělení společnosti to také vede k tomu, že například do politiky stále více jdou lidé s hroší kůží, kterým je vše jedno. Zářným příkladem je Donald Trump. Ukazuje se také, že nejlepším způsobem, jak vyjít ze skandálu vítězně, je přečkat prvních 48 hodin, pak se pozornost přesune jinam. Stále více se to týká i lidí, kteří by si opravdu zasloužili odstoupit, například politiků podezřelých ze zneužití svého postavení. Například v Kongresu za republikány sedí dva členové obvinění z korupce. V Česku bychom o podobných případech mohli vyprávět, i když to má jiné důvody.
Ani varování Obamy však nejspíše progresivisty nepřiměje k zamyšlení. Oni totiž opravdu věří, že se společnost nachází v morální krizi a na prahu fašistické diktatury. Příkladem může být recenze na serveru Vox.com na nový seriál Watchmen (kolega Ondřej Štindl ho nemohl ve své recenzi vynachválit, já po zhlédnutí dvou dílů zatím souhlasím). Mezi jeho témata patří i americký rasismus. Začíná pogromem na Afroameričany v Tulse v roce 1921, při kterém zemřelo až na 300 lidí. Vox.com tvrdí, že seriál dobře ukazuje, že se v USA nic nezměnilo. Opravdu? Smyšlený příběh se odehrává v alternativní historii. A i když rasismus určitě z Ameriky nevymizel, změnilo se toho celkem dost. Byla ukončena segregace, pogromy a lynčování černochů se již nedějí a Barack Obama se stal prezidentem. Občas by stálo za to ho poslechnout.