V Kremlu to vře. Putinův blízký člověk ho konfrontoval kvůli chybám na Ukrajině
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V nejbližším okruhu spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina roste napětí. Jeden z nich měl dokonce Putina konfrontovat ohledně chyb a špatné organizace války na Ukrajině. Tyto informace se měly prostřednictvím americké rozvědky podle deníku The Washington Post donést až k prezidentu Joeu Bidenovi.
Informace o rozbroji, jeho náplň a identita osoby, která má patřit k Putinovu nejbližšímu okolí sdělila americká rozvědka Bidenovi na denním hlášení. Novináři se nicméně nedozvěděli, o koho přesně mělo jít. Podle listu TWP a jím citovaných odborníků se Putin obklopuje především bývalými kolegy z KGB a lidmi, kteří v devadesátých letech vládli městu Petrohrad, kde byl Putin náměstkem starosty.
„Naše hodnocení naznačují, že Putinovi nejbližší spolupracovníci a poradci jsou obzvláště zneklidněni nedávnými ruskými ztrátami, chybným vedením a rozsáhlými vojenskými nedostatky,“ citoval deník TWP nejmenovaného představitele západních zpravodajských služeb.
Podle informací pozorovatelů je v Kremlu cítit vzrůstající napětí kvůli tomu, že čím dál více lidí z Putinova okolí je přesvědčeno, že se vývoj na Ukrajině neubírá správným směrem. Nejmenovaný vysoce postavený ruský oligarcha listu TWP řekl, že se jedná o „bod zlomu“ a dodal, že následující týdny budou rozhodující pro Putinovu budoucnost a další rozhodování v souvislosti s válkou.
Kreml tvrzení americké rozvědky ostře odmítl s tím, že zpráva zpravodajů z USA je „absolutně nepravdivá“. Přiznal ale, že k neshodám dochází, což je ale prý „součást běžného pracovního procesu“. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl listu TWP, že k žádnému reálnému rozbroji nedochází.
Putin hrozí jadernými zbraněmi
Evropští bezpečnostní představitelé podle uvedli, že zprávu americké rozvědky nečetli a že si nejsou vědomi žádných přímých odmítavých postojů vůči Putinovu rozhodování. Jeden z vysokých představitelů uvedl, že rostoucí kritika Putina, a to i zevnitř Kremlu, se děje „za Putinovými zády“.
Putin, čelící houževnatému ukrajinskému odporu, který za silné pomoci Západu trvá již 225 dní, ve svých projevech varoval, že je odhodlán použít „všechny dostupné prostředky“, aby si udržel okupovaná ukrajinská území, které se rozhodl připojit k Rusku. Ale tato anektovaná území se ztenčují spolu s tím, jak ukrajinská armáda postupuje na východě a jihu země. Putin se také domnívá, že Západ chce zničit Rusko.
Riziko jaderné apokalypsy je podle amerického prezidenta Bidena nejvyšší od kubánské raketové krize z roku 1962, protože ruští představitelé hrozí možností použít jaderné zbraně poté, co utrpěli vážné neúspěchy ve válce proti Ukrajině. Tu sami před osmi měsíci rozpoutali.
Putin „nežertuje, když hovoří o použití taktických jaderných zbraní či biologických nebo chemických zbraní, protože jeho armáda je takříkajíc vysoce neefektivní“, řekl Biden podle tiskových agentur AP a AFP. „Nečelili jsme vyhlídce na armagedon od časů (prezidenta Johna Fitzgeralda) Kennedyho a kubánské raketové krize,“ poznamenal během sbírání prostředků na kampaň demokratů před volbami senátorů. „Máme do činění, poprvé od kubánské raketové krize, s přímou hrozbou použití jaderných zbraní, pokud se věci budou vyvíjet tak jako dosud,“ dodal.