Andrej Babiš o tom, proč se považuje za nejkompetentnějšího mezi zájemci o Hrad, a o poptávkové inflaci

Byl jsem brutální

  - Foto: Jan Zatorsky
Andrej Babiš o tom, proč se považuje za nejkompetentnějšího mezi zájemci o Hrad, a o poptávkové inflaci
Byl jsem brutální

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sérii rozhovorů s prezidentskými kandidáty začínáme s předsedou ANO Andrejem Babišem, který je ale podle dosavadních průzkumů pro většinu společnosti jako prezident republiky nepřijatelný. Rozhovory s dalšími kandidáty s šancí na slušný výsledek v prvním kole budou následovat. Za týden přineseme interview s Danuší Nerudovou, pak s Pavlem Fischerem. Jediný, kdo odmítl rozhovor poskytnout, je Petr Pavel.

Opakovaně jste říkal, že jste spíš exekutivní typ než ceremoniář. Co vás to najednou na prezidentské funkci zajímá?

To je samozřejmě dobrá otázka. My jsme si mysleli, že tato vláda národní katastrofy, jak jí říká i jeden bývalý člen ODS, u moci nezůstane dlouho a že budou předčasné volby. Ale to už nevypadá. Teď to vypadá, že se u vlády budou mermomocí držet do roku 2025. Oni si možná uvědomují, že pak už nikdy nepovládnou. Ačkoli když se na ně člověk dívá, tak má podezření, že si možná vůbec neuvědomují, jak jim to zkrátka nejde. Předsednictví je jednou za třináct let, taková obrovská šance stát v čele Evropy a trochu ji i řídit, být iniciativní ale oni tu šanci nedokážou uchopit. Já když jsem se k prezidentské kandidatuře vyjadřoval zdrženlivě, tak to odráželo naše tehdejší analýzy, reflexe. Před měsícem jsem to ještě nebyl já, který by tím kandidátem měl být.

Věříte si, že máte šanci vyhrát?

Nevím, jak to mám říct. Všichni říkají, že nemám, no. Na vaši otázku je těžká odpověď. Budu bojovat.

Vy se považujete za outsidera?

Samozřejmě.

Jakou si outsider může zvolit strategii do předvolební kampaně?

Mě to neznervózňuje, já jsem svým naturelem spíš pesimista, než že bych automaticky počítal s úspěchy. Paní Nerudová napsala na Twitter, že se ani nedostanu do druhého kola. Fajn. Mě to jen utvrdilo v tom, že budu dělat pozitivní kampaň a ostatní kandidáty pokud možno nebudu komentovat. Ani v tomto rozhovoru. Ale oni mě komentují. Teď na jedné debatě v Broumově padlo moje jméno snad třicetkrát. Fakt nevím, proč mě všichni pořád řeší, když jsem, jak vy říkáte, outsider.

Být outsider je výhoda. Startujete s nižším očekáváním.

Jenže množství lidí, kteří mě nechtějí volit, je podle průzkumů fakt velké. Ale na druhou stranu si myslím, že z kandidátů, kteří podali přihlášku, mám pro výkon funkce největší politické zkušenosti, to nikdo zpochybnit nemůže. Už proto kdybych uspěl, budu očekávat, že premiér se se mnou začne konečně normálně bavit.

Takže vy se chcete stát prezidentem, abyste se konečně seznámil s Petrem Fialou.

Nebudete mi věřit, ale když jsem byl premiér, tak jsem za ním byl třikrát, vždycky jsem přišel do jeho kanceláře ve sněmovně. Bavili jsme se hlavně o Evropské unii, celkově o zahraniční politice. Ale jemu evidentně jeho poradci neustále říkají, že ten Babiš je nejhorší zlo. Což je škoda, protože bych mu asi měl co poradit.

Ladili jste českou politiku vůči EU? A sladili?

Rozdíl mezi mnou a jím je v přístupu. Já jsem ještě přemluvil prezidenta, aby mě loni v prosinci poslal na Evropskou radu. Dodnes mi přijde zajímavé, jak snadno mi to Fiala nechal. Třináctého prosince 2021 byla schůzka V4 s Macronem v Budapešti, 16. prosince pak důležitá Evropská rada o energetice, kde jsem znovu vystoupil a říkal jsem: Emisní povolenky, energetická politika, všechno špatně. Zrušte je, zastropujte. Povolenky mají dopad na cenu elektřiny. Psal jsem dopisy na všechny strany. Nová vláda začala úřadovat 17. prosince. Kdyby premiér chtěl, mohl být už na té prosincové Radě. Ale pan Fiala na Evropskou radu jel prvně až v  únoru. Vůbec mě dost mrzí, jak se to celé kolem EU dneska podává nepravdivě. My jsme tam totiž vedli obrovské boje. Vážně. O ilegální migraci. O peníze na zelenou tranzici, ale hlavně o peníze z evropských fondů, a já jsem vybojoval 42 miliard korun navíc. Bojovali jsme taky o taxonomii, do níž jsem dostal zmínku o jádru. Proč se pořád opakuje ta lež o Green Dealu? Green Deal jsem já nikdy nepodepsal. Green Deal měl stanovit, že všechny členské státy sníží emise o 55 procent do roku 2030. A my jsme odpovídali: Ne, to my nikdy nedáme. A nakonec jsme vybojovali spolu s Poláky, že se počítá průměr za celou EU. Což je obrovský úspěch. Žádný konkrétní závazek z toho pro nás nebyl. S Poláky jsme naopak vybojovali modernizační fond: osm zemí dostane neuvěřitelné peníze, Česká republika může dostat až tisíc miliard. Tak proč Vondra a spol. neustále opakují, že já jsem něco zameškal? Nic jsem nezameškal. A nic jsem nepodepsal. Reálie Green Dealu se rozhodují až po mém odchodu. Podívejte se, jak to tam paní ministryně Hubáčková nezvládla. Pan premiér ještě 19. prosince 2021, pár dní po nástupu k moci, sliboval, že v žádném případě nedovolí zákaz klasických aut se spalovacími motory. Nechápu, jak to na té jeho vládě funguje. Já jsem to měl zařízené tak, že kdo šel do Bruselu, musel vládě nejdřív sdělit svou pozici, a vláda se k jeho mandátu vyjadřovala. To jsem zavedl, když jsem zjistil, že někteří ministři chodili do Bruselu bez mandátu a potom si tam dělali, co chtěli. A teď? Když šlo o ta auta, tak jí na vládě měli jasně říct: Hele, Hubáčková, ty budeš hlasovat proti! Ona na Radě hlasovala pro.

Co vím, tak odjížděla s mandátem hlasovat proti zákazu, a český souhlas se na místě vyměnil za extra povolenky pro české teplárny.

Jestli ona na Radě hlasuje v rozporu s mandátem, který si tam vezla, tak je to nepochopitelné.

A vaše zodpovědnost? Na Evropské radě v prosinci 2019 se dohodl velký cíl bezuhlíkové ekonomiky do roku 2050.

To byl politický rámec.

Rámec, který se od té doby už jen vyplňuje obsahem. To je ten balík návrhů Franse Timmermanse, zákaz klasických aut je první z nich.

Pan Timmermans nás nesnášel, protože my, tedy V4, jsme zabránili tomu, aby se stal prezidentem Evropské komise, i když se na tom předtím dohodli ve známém sushi dealu. Během toho summitu v prosinci 2019 jsme, opakuji, dosáhli toho, že 55 procent snížení emisí bude průměr pro celou EU, což bylo skutečně velké vítězství. Česká republika když bude mít 40 a dánská premiérka, která má spoustu vrtulí v Severním moři, bude mít 70procentní pokles emisí, tak dohromady je to 110 procent děleno dvěma a my se ocitáme na unijních 55 procentech.

To mluvíte o cílech do roku 2030. Ale to přece je etapa na cestě k cíli, a tím je bezuhlíková ekonomika v roce 2050. A pod tím konečným cílem je i váš souhlas.

Nic jsem na té Radě nepodepsal. A taky se mezitím zásadně změnila situace, energetickou krizí a válkou. Evropa se musí probudit, vždyť Green Deal znamenal: končíme s uhlím, jdeme na tranzici na plyn, přijdou nějaké fantastické technologie, které tedy ještě neexistují, ale až je vynaleznou, tak ony pak zaručeně všechno pořeší. Do té doby EU chtěla ruský plyn, to nebyla jen Merkelová. Po začátku téhle války je každý generál, ale prostě v základu Green Dealu byl přechod od uhlí na plyn. Unie na tu válku měla reagovat změnou Green Dealu, a ne dál pokračovat v dogmatech: zákaz spalovacích motorů atd. Němci jsou kapitola sama o sobě. Nechápu je. Nejdřív rozhodnou o odstavení jádra a potom, když je problém, jádro prodlouží do 15. dubna. Proč to proboha nenechají běžet dál? Vyplatili majitelům dolů a uhelných elektráren peníze za odchod od uhlí, a teď se k uhlí honem vracejí.

Nebyla meta bezuhlíkové ekonomiky do roku 2050 nesmyslná od začátku, i před válkou?

Byla. Evropa, která zodpovídá za osm procent emisí, chce sama sebe zničit bez ohledu na to, že ostatní ji zkrátka nenásledují. Proto taky následně vznikly debaty, že se zavede dodatečné clo na zboží, které při výrobě produkuje velké emise. To zelené clo vymysleli, až když přišlo poznání, že nás zbytek světa ve snižování emisí nenásleduje.

Pokud Green New Deal vede Evropu do bídy, zapsal by se kdokoli, kdo Green New Deal zablokuje, do historie. A kromě nepříjemností na Radě ani tak moc neriskuje. Nebude popraven ani na Sibiř ho neodvezou.

To nešlo. My 87 procent svého exportu vyvážíme do Evropské unie. Uvědomte si, že tady svou roli hraje ještě i Evropský parlament, který snad ani nemá cenu komentovat, ale který volí předsedu Evropské komise. Uršula (Ursula von der Leyenová – pozn. red.) by nebyla nikdy zvolena, kdyby europoslancům neslíbila, že bude bojovat za Green Deal. Během posledních voleb do europarlamentu se přece zelený fanatismus vynořil skoro všude po Evropě. A tento stav přetrvává. Fatální chyba, základ zdražování energie je dávné rozhodnutí Německa zastavit jádro. K tomu emisní povolenky. Už v roce 2021 byl jejich dopad na ceny ohromný. Samozřejmě že pro některé členské státy jsou povolenky fajn, protože mají takzvaně čistší průmysl, ale pro nás to bylo špatně. U Green Dealu nakonec bylo jasné, že to musí být, tak jsme spolu s Polskem volili cestu, ať nám dají peníze. Ale teď je jiná situace; a já nechápu, proč nechali projít zákaz spalovacích motorů. Proboha, je válka, uhlí je nad zlato, elektřina zdražuje. A oni ani nedokážou oficiálně uznat existenci problému. Kde jsou nějaké české iniciativy v tomto směru? Premiér se neangažuje. Ministr Síkela měl pětkrát ministerskou radu – a výsledek? Jedinou cestu vidí ve společných nákupech plynu a společném kdesi cosi. Dávno už mu ujel vlak. Průšvih je, že naše vláda českým firmám tento rok vůbec nepomůže.

Oslabovalo nás objektivně, že jste ve funkci premiéra měl na krku žalobu za zneužití evropských peněz?

Ne, vůbec. Jak oslabovalo? Pro mě největší vyznamenání bylo, že když byl v Praze nedávno summit se 44 hlavami států, které sem svolal francouzský prezident Macron, sám za mnou během svého pobytu v Praze přišel z Hiltonu do Buddha baru. S Macronem máme dobrý vztah. Když jsem před rokem končil, poděkoval mi na tiskové konferenci za spolupráci, čehož jsem si moc vážil. Řeči o střetu zájmů mě nezatěžovaly, můžu vám zodpovědně říct, že při skutečných jednáních se o tomhle nikdo se mnou nebavil.

Cítíte soud kvůli Čapímu hnízdu jako zátěž teď ve volbách?

No tak samozřejmě. To nikdy nemělo přistát před soudem. Je to politické stíhání, příslušný státní zástupce ho zastavil a nejvyšší účelově oživil. Bizarní. Všichni dobře vědí, že kdybych nešel do politiky, tak se nic neřeší. Tady byla sedmkrát kontrola, všechno bylo v pořádku.

Není podstata příběhu v chamtivosti vaší nebo vaší firmy, že jste sáhli po penězích určených pro malé a střední podniky?

Ten příběh je úplně jiný, pane redaktore. Agrofert byl jen strategický partner, moje rodina chtěla podnikat. Firma pouze garantovala úvěr. Na dotaci byl nárok, vrátila se, a ještě jsem dal na charitu 52 milionů navíc, abych poukázal na nesmyslnost celé kauzy. Takže tady opravdu nešlo o něčí chamtivost.

Z vašeho oznámení, že jdete do prezidentské volby, jsem získal dojem, jako byste kampaň chtěl stavět na tom, že zastáváte zájmy řadových občanů proti asociální vládě a elitářským médiím. Miloš Zeman se kdysi prohlásil kandidátem plebejců proti patriciům. Jdete vědomě v jeho stopách?

To byla shoda okolností, že jsem u něj byl den předtím.

Prezident vás při audienci ke kandidatuře neponoukal?

V minulosti ano. Teď jsem mu oznámil, že budu kandidovat, a zdálo se mi, že z toho měl radost. Nemluvili jsme sice přímo o tom, že mě podpoří, ale možná to udělá a podpoří mě.

A kandidujete proti elitám?

Proti establishmentu. Proti polistopadovému kartelu. Vím, že mám nálepku, že rozděluju společnost, ale věřte mi, že se snažím o opak. Mě třeba zaskočil premiér Fiala. Já bych si asi naivně myslel, že premiér s předákem opozice bude mluvit, ale on se mnou hned po volbách ani nechtěl jednat. Prezident Zeman byl loni naštvaný, že jsem nezkusil skládat novou vládu, ale co jsem mohl zkoušet, když se pan Fiala nechtěl ani sejít? Teď už všichni novináři a komentátoři vědí a píšou, jak se budu v kampani chovat, že budu agresivní. Mýlí se. Já opravdu povedu pozitivní kampaň.

Když jste před devíti lety vtrhl do politiky, dělal jste to dost agresivním způsobem. A dělal jste věci, které do té doby byly tabu, aby si politik například pořizoval noviny, ve vládě pobíral dotace a podobně.

Je pravda, že jsem tehdy mluvil brutálně. A měli jsme za sebou brutální dobu. To, co tu předváděli Topolánek a někteří další, to nešlo. S firmou je to tak, že jsem z ní odešel 2014. S novinami je to ještě trochu jiný příběh, ty jsem absolutně nekupoval kvůli politice.

"To je absolutní nesmysl (windfall rtax) , stejně to ve finále skončí tak, že ji zaplatí hlavně ČEZ. To pak ty energie mohli zastropovat hned u výrobce, nevznikal by žádný dodatečný zisk, nebyla by žádná dodatečná daň. A ještě jak stropují. Víte, kolik bude soudů? Vůbec to nebylo potřeba. Měli to dělat jako Macron, zastropovat cenu elektřiny u výrobce, vždyť ČEZ je jejich. A navíc oni ty miliardy trvale stejně nevyberou," říká Andrej Babiš. - Foto: Jan Zatorsky

Pokud kampaň na Hrad chcete dělat pozitivně, změnil jste se s věkem, nebo je to dáno charakterem prezidentské funkce?

Asi obojí. Ani s tou mou dřívější agresivitou to není tak jednoduché. Ano, byl jsem agresivní, ale většinou teprve když jsem reagoval na lži o mně. To jsem samozřejmě startoval. Typickou nepravdou o mně z poslední doby je například právě podpis Green Dealu. Je mi těžko si na ty lži zvyknout, ale tak to asi chodí. Určitě jsem se od vstupu do politiky změnil. A taky je pravda, což jsem mezitím vypozoroval, že v politice na lidi často nepůsobíte tím, co skutečného jste dokázal, ale tónem, jakým mluvíte. Současný pan premiér je pro spousty občanů dobrý premiér, protože hezky mluví. Přitom on vládu neřídí a je to takový premiér na mluvení. Byl by dobrý jako ministr zahraničních věcí. Mně tihle lidé pořád vytýkají agresivitu a populismus. Nevím, pokud je populismus to, že se staráte o lidi a máte na prvním místě svůj národ, což je podle mě projev vlastenectví, tak fajn. K tomu se hlásím a vždycky jsem to dělal. Nejen jako politik, i jako zaměstnavatel. Dobrý zaměstnavatel si musí lidí vážit.

Počkejte, vždyť v Agrofertu byly dlouho podprůměrné platy.

Hloupost, kdyby to tak bylo, proč by u nás ti lidé zůstávali, proč by ve městech, kde je Agrofert, tomu Babišovi dávali hlasy ve volbách? Dobrý zaměstnavatel se musí o své lidi starat, když mají nějaký problém, musí jim pomáhat. V minulosti jsem například jedné paní, která myla přepravky v nějaké masně, zařizoval termín u fyzioterapeuta.

Co z vašeho vládnutí dává oprávnění myslet si, že byste byl přínosný prezident?

Co je to za otázku? To je snad jasné, ne? (smích) V knížkách, které jsem psal vždycky jednu za rok, najdete, co jsem dokázal, kde jsem toho roku byl, s kým jsem vyjednával, co jsem všechno dělal. Za nás Češi předstihli v HDP na hlavu Itálii a Španělsko. Jsme osmá nejbezpečnější země na světě. Máme nejnižší nezaměstnanost v Unii. My jsme snižovali zadlužení státu. Začínali jsme s dluhem veřejných financí 42 a před pandemií ho srazili na 29 procent HDP. A když jsme předávali vládu, bylo zadlužení menší, než když jsem se stal ministrem financí.

Nemrzí vás zpětně, že jste si to snižování deficitu ve dvou covidových letech pokazil?

Ten covid byl prostě náročný. My jsme nechtěli, aby drobní podnikatelé a firmy padali na kolena, tak jsme jim pomáhali. Dali jsme jim 390 miliard. Pořád ale bylo na konci naší vlády zadlužení menší než v roce 2013!

Ještě víc jste dali přímo voličům. Do ekonomiky se dostalo hodně peněz.

Nám se například vyčítá, že uplácíme důchodce. Přijde vám 15 tisíc průměrného důchodu moc? Mně ne. Slevy na jízdném, to jsou všechno drobné. Dnešní vláda je ruší jenom proto, že jsme je zavedli my. Ze stejného důvodu se vzdali EET, které jsem já věnoval tolik energie. Peníze mají na dosah, doma i v Evropě. A jejich základní premisa, že já jsem zadlužil republiku, není pravdivá.

Kolik z naší inflace myslíte, že jde za vámi, z toho, co jste za covidu rozdal mezi lidi, a zvýšil tak spotřebu?

No právě že nejde. To není poptávková inflace. Jakou má ČNB páku na ropný kartel? Žádnou.

A proč je u nás výrazně vyšší inflace než v okolních státech?

Když jsme loni předávali vládu, byla česká inflace 5,3 procenta. Protože my jsme loni v listopadu a prosinci snížili DPH u elektřiny, plynu a tepla na nulu. Fialova vláda tím, že nepokračovala, tak jí v lednu ta inflace vyskočila. Předtím naštěstí stouply úspory obyvatelstva, meziročně o 540 miliard, lidi si peníze dali do bank, a dnes díky bohu – a díky nám – ty peníze mají. Je to díky tomu, že jsme zrušili superhrubou mzdu. Bohužel už lidem ty rezervy pomalu ubývají. My jsme žádnou inflaci nezpůsobili. Je nesmysl mluvit o poptávkové inflaci. Kdyby tady v Průhonicích byl hlad, v Lidlu měli jeden rohlík za tři koruny, všichni by ho chtěli a dražil by se, tak by si ho možná někdo koupil za sto korun. A to by pak byla poptávková inflace. Ale to je samozřejmě nesmysl. Možná u nemovitostí nějaká byla, ale celkově jsou řeči o poptávkové inflaci nesmysl. Proč má Macron s 6,2 bodu nejnižší inflaci v Evropě? Zastropoval energie u výrobců elektřiny. Ale já naši vládu podezírám, že jí ta inflace vyhovuje. Mají vyšší příjem daní, letos jenom do října 112 miliard, a ty peníze lidem nechtějí vrátit. Což je pro ně politicky fajn, vlastně občany zdaňují a tváří se, že s tím nemají nic společného. Celá ta teorie o námi způsobené, poptávkové inflaci je nesmysl. Proč Stanjura na uzavřených jednáních říká podnikatelům: Když budete mít 12 procent nezaměstnanost, tak potom přijďte a možná vám pomůžeme?! To chceme zničit celý náš průmysl, i ty firmy? Co ta vláda vlastně chce? Ona by hlavně měla pochopit, že pomáhá málo a pozdě, a to změnit. Neustále se vymlouvat na válku, s tím daleko nedojde. Hlavní téma musí být Česká republika. Ale oni ne. Jurečka teď přijde s krácením sociálních dávek a pozdějším odchodem do důchodu. Ano, když někdo nepracuje, a může, ať ho stát nealimentuje, ale dnes, kdy firmy začínají propouštět, těm lidem ještě brát peníze? To jsou šílenosti. Válek chce dva standardy zdravotní péče. Budou pacienti bohatí a pacienti jiní. To je fakt peklo, co ta vláda předvádí.

Půjdete do prezidentských voleb jako kandidát levice?

My jsme catch-all party, nabídku máme i pro podnikatele a živnostníky. Ti nám nikdy neodpustili EET, což je škoda, když jim EET přinesla snížení daní. V roce 2016 byla DPH na jídlo, nealko a točené pivo 21, dnes je 10 procent. Díky nám. To nikdo neocenil, a teď ti podnikatelé samozřejmě zase jedou jako předtím.

Co windfall tax, jak se vám zdá?

To je absolutní nesmysl, stejně to ve finále skončí tak, že ji zaplatí hlavně ČEZ. To pak ty energie mohli zastropovat hned u výrobce, nevznikal by žádný dodatečný zisk, nebyla by žádná dodatečná daň. A ještě jak stropují. Víte, kolik bude soudů? Vůbec to nebylo potřeba. Měli to dělat jako Macron, zastropovat cenu elektřiny u výrobce, vždyť ČEZ je jejich. A navíc oni ty miliardy trvale stejně nevyberou, oni jen z těch firem udělají banku, protože samozřejmě příští rok firmy budou mít zisk nižší než tento rok. Takže stát si vybere zálohově průměr výsledku za několik let a ve finále, až se spočítá zisk 2023 a zjistí se, že firma vlastně žádný zisk nemá, bude to stát muset vracet. Navíc hrozí, že zahraničí firmy nebudou u nás dál investovat a ty české budou danit jinde. Je to úplně padlé na hlavu, nevím, kdo takhle zkonstruovanou windfall tax mohl vymyslet.

Když se podíváte zpátky na své premiérování, je něco, co vás mrzí, že jste nestihl udělat, nebo udělal jste něco, co jste neměl?

Covid byl pro nás absolutně špatný. Člověk nevěděl, komu má věřit. Prymula na začátku řekl, že ten problém bude trvat dva roky, my jsme se na něj všichni dívali, že se zbláznil. Nakonec se ukázalo, že měl pravdu. Museli jsme se řídit podle expertů. Měl jsem v premiérské kanceláři profesora Berana, kterému jsem pomáhal s přípravou klinické studie na isoprinosine. Říkal, že tím léčí seniory a že to pomáhá. Věřil jsem tomu. Ostatní experti to ale odmítali a někdy bylo složité se zorientovat. Celkově byl covid absolutně neznámá, bylo to něco zcela neuchopitelného. Na covidu jsme i prohráli volby. Ale zase: my jsme zachránili průmysl, když ho šéf odborů Středula a sociální demokrati loni na jaře chtěli úplně zavřít, přišli jsme s nápadem testovat třikrát týdně, čímž jsme zavření průmyslu odvrátili. Skoro bych řekl, že trochu i navzdory části průmyslu, pro ně by uzávěra byla výhodná, měli by právo na ohromné kompenzace, včetně automobilek.

Při zpětném pohledu je myslím zřejmé, že odpověď na covid byla na celém Západě přehnaně robustní.

To nemůžete vědět. Já jsem dělal maximum pro záchranu lidí a svou politikou jsem jich ještě hodně zachránil. Osobně jsem do České republiky dostal monoklonální protilátky bamlanivimab, byli jsme jedni z prvních v Evropě. 15. února do republiky přišla první balení a ten pán s ischemickou chorobou, 80 let, 120 kilo, dostal lék a nemusel jít na jipku. Sháněl jsem osobně další léky, například i Trumpův koktejl. Vytýkali mi mikromanagement, ale ten byl nutný, protože úředník má na všechno čas. Zatímco my jako stát jsme ho neměli. Oxygenátory ty kdybych nechal na úřednících, trvá jejich dovoz dva měsíce. My jsme se báli, viděli jsme Itálii, jak tam pacienti umírají na chodbách, to bylo hrozné. Před námi tma. Bylo to strašně složité období, bohužel skutečně trvalo ony Prymulou předpovězené dva roky. Stálo to moře peněz, které bychom uměli investovat jinak. Ale nikdy se už nikdo nedozví, co by bylo, kdyby...

Václavové Havel i Klaus založili tradici, že na Hradě sedí intelektuál, jenž se nebojí občas říkat provokativní věci. Je to tradice hodná zachování?

Já samozřejmě nejsem ani Václav Havel, ani Václav Klaus, jsem spíš člověk se zkušeností a se zvykem řešit problémy. Klidně ve spolupráci s vládou, když se domluvíme, že je nějaký český zájem, pojďme ho hájit společně. Ale nějaké filozofické věci, na to já nejsem.