„Jste jako bohatí na Titaniku.“ Česko a další státy EU chtějí vakcíny i pro Balkán a Ukrajinu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropská unie by měla poskytnout vakcíny proti koronaviru sousedním balkánským zemím a podniknout kroky proti šíření viru SARS-CoV-2 na Ukrajině, uvedlo ve společném dopise adresovaném Evropské komisi 13 ministrů zahraničí členských států včetně České republiky. Informovala o tom agentura Reuters.
„Podporujeme snahu a iniciativu Evropské komise sdílet vakcíny od smluvních dodavatelů s nejbližšími sousedy EU, například se státy v západní části Balkánského poloostrova,“ uvedli ministři v dopise.
K výzvě se připojily Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Švédsko. Ministři zahraničních věcí se domnívají, že Evropská unie nebude v bezpečí, pokud se s koronavirem nevypořádají i sousední státy.
Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis míní, že EU má povinnost podat pomocnou ruku „partnerům ve východní Evropě, v západní části Balkánského poloostrova a dalších regionech“.
Mnohé země EU zahájily hromadné očkování 27. prosince, ale státy v oblasti Balkánského poloostrova si nedokázaly vyjednat s farmaceutickými firmami stejný přístup k vakcíně. Většina stále čeká na první dodávky vakcín a nemá ani pevný plán pro zahájení hromadného očkování, napsala agentura AP.
Bohatí nás ponechali osudu, řekl makedonský epidemiolog
Severomakedonský epidemiolog Dragan Danilovski přirovnává současnou situaci kolem očkování na západním Balkáně k nerovnostem mezi pasažéry na potápějícím se parníku Titanic v roce 1912. „Bohatí popadli všechny záchranné čluny, které byly k dispozici, a méně majetné ponechali jejich osudu,“ řekl v televizi TV24.
Evropská komise plánuje vládám zemí, které se k výzvě připojily, odpovědět. EK také na pravidelné tiskové konferenci oznámila, že zvažuje možnosti pomoci pro balkánské státy i další země včetně Gruzie a Ukrajiny.
Mnoho balkánských zemí upíná naděje k celosvětovému vakcinačnímu programu COVAX, s nímž přišla Světová zdravotnická organizace (WHO) ve spolupráci s nevládními organizacemi ve snaze řešit vzrůstající nerovnost při distribuci očkovacích látek. Například Bosna však prostřednictvím programu obdrží vakcíny pro pouhou pětinu obyvatelstva.
Jako jediné v regionu má vakcíny k dispozici Srbsko. Pro hromadné očkování obyvatelstva to ale zdaleka nestačí – Bělehrad má zatím jen 25 000 dávek vakcíny vyrobené ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech a 2400 kusů ruské vakcíny Sputnik V.