NOVÁ NÁMOŘNÍ ZÁKLADNA

Ukrajina vyslala dvě vojenské lodi na cestu Kerčským průlivem

NOVÁ NÁMOŘNÍ ZÁKLADNA
Ukrajina vyslala dvě vojenské lodi na cestu Kerčským průlivem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Dvě plavidla ukrajinského vojenského námořnictva proplula Kerčským průlivem mezi Krymem a ruskou pevninou. Oznámila to ukrajinská a ruská média. Při plavbě průlivem, který letos v květnu překlenul most spojující poloostrov anektovaný Ruskem s ruským Krasnodarským krajem, doprovázely ukrajinský armádní konvoj plavidla ruské pohraniční stráže. Lodní provoz v průlivu je pod kontrolou Ruska.

Ukrajinské lodě vypluly z Oděsy a míří do přístavu Berďansk v Azovském moři. Ukrajinská média v této souvislosti oznámila, že Kyjev chce v Berďansku vybudovat co nejdřív novou vojenskou námořní základnu. Jejím cílem bude podle agentury Unian „obrana před agresivními akcemi Ruska v tomto regionu“. Ukrajinské vedení tvrdí, že Moskva chce průliv zablokovat a azovské přístavy izolovat.

Režim plavby v Kerčském průlivu, který je jedinou námořní cestou do Azovského moře, upravuje smlouva mezi Ukrajinou a Ruskem z roku 2003. Zajišťuje právo lodí pod ukrajinskou vlajkou na volnou cestu do Azovského moře, nicméně dává ruským úřadům možnost podrobit proplouvající lodě inspekci. Smlouva o vymezení ukrajinsko-ruské námořní hranice v tomto citlivém regionu nebyla nikdy podepsána.

Kyjev si letos opakovaně stěžoval, že ruské úřady stále častěji lodě proplouvající průlivem zastavují. Ukrajinská pohraniční služba v srpnu oznámila, že od dubna zastavilo Rusko v průplavu 150 lodí směřujících do ukrajinských přístavů Berďansk a Mariupol v Azovském moři.

Na nebezpečí „azovské krize“ v posledních dnech upozorňují bezpečnostní experti Evropské unie a Spojených států. Ukrajina oznámila, že otázku přístupu do Azovského moře hodlá přednést na nadcházející schůzi Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Napětí v oblasti letos v březnu ještě zvýšil incident, kdy ukrajinská pobřežní stráž v Azovském moři zadržela ruskou rybolovnou loď Nord s domovským přístavem na Krymu. Posádka byla obviněna, že v rozporu s ukrajinskými zákony využívá krymský přístav Kerč okupovaný Ruskem a bez povolení loví v Azovském moři. Členové posádky byli pokutováni, kapitán Vladimir Gorbenko je stíhán na svobodě a čeká na soud.

,

23. září 2018