Petr, můj přítel
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V neděli 28. listopadu proběhl ve venkovském sídle českých prezidentů na zámku v Lánech pozoruhodný ústavní akt. Jmenování Petra Fialy premiérem České republiky prezidentem Milošem Zemanem, který byl po čtvrtečním pozitivním testu na čínský koronavirus v izolaci. Zemana oddělovala od Fialy a dalších účastníků jmenování, jimiž byli hradní kancléř Vratislav Mynář a protokolář Vladimír Kruliš, plexisklová kukaň. Prezidenta, u něhož má po třech dávkách vakcíny Pfizer a preventivní aplikaci monoklonálních protilátek covid bezpříznakový průběh, přivezli do kukaně muži v protiinfekčních oblecích. K Fialovi stojícímu za plexisklem promlouval prezident přes mikrofon.
Už toto aranžmá samo o sobě ukazuje, že prezident dává najevo, že nic nechce zdržovat. Předvádí před objektivy, jak i v čase nákazy těsně po návratu z dlouhé hospitalizace v Ústřední vojenské nemocnici pracuje na tom, aby vláda vznikla rychle. Aby mu nikdo nemohl říct, že on je tím, kdo v těžké době kulminace koronavirové pandemie brání co nejrychlejšímu předání moci vládní většině, která vzešla z říjnových voleb. Miloš Zeman si teď po abecedě zve na schůzky všechny ministry. V pondělí, když odcházelo do tiskárny toto vydání Týdeníku Echo, proběhla schůzka se šéfem Pirátů a budoucím ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem. Prezident byl opět v plexicovidáriu. Bartoš seděl na hygienický odstup u stolu s mikrofonem před sebou.
V adventu bude hotovo
Schůzky mají být ukončené 13. prosince. Premiér Petr Fiala očekává, že bezprostředně poté by prezident mohl jmenovat kompletní vládu, která by víc než dva měsíce od voleb konečně převzala moc od kabinetu Andreje Babiše. Je nejvyšší čas. Covidová nákaza kulminuje a Babiš tlačený byrokraty z ministerstva zdravotnictví, kteří si s jeho ministrem Adamem Vojtěchem dělají, co chtějí, opět pokračuje v chaotických restrikcích místo toho, aby řešil, jak skutečně zabránit tomu, aby se přeplnily nemocnice nakaženými. Zákaz vánočních trhů ve chvíli, kdy se normálně dají provozovat farmářské trhy, je jen symbolem toho chaosu. Babišův odcházející kabinet v zemi vyhlásil nouzový stav. Fialova nová koalice byla proti, ve sněmovně, kde má většinu, ho ale nezrušila. O řešení covidu má jinou představu než Babiš, nechce mu ale brát zrušením nouzového stavu manévrovací prostor dřív, než zemi převezme. Pak chce podle dostupných informací nouzový stav zrušit a rozjet svůj plán na život s covidem, který představila 23. listopadu.
V této chvíli vše směřuje k tomu, že kolem 15. prosince by Česká republika mohla mít novou vládu Petra Fialy s důvěrou. Největší neznámou na té cestě zůstává prezident Miloš Zeman, známý svou nevyzpytatelností. Dělat prognózu chování původní profesí prognostika Miloše Zemana nemá smysl. Prezident rád překvapuje i sám sebe.
Momentálně je v modu, kdy se tváří, že chce s Petrem Fialou korektně spolupracovat. Říká mu milý Petře. Zdůrazňuje, že se znají dlouho a tykají si. Už se nechal slyšet, že je ODS sympatická a líbí se mu její program. Na startovní čáře prezident dává najevo, že chce s Petrem Fialovou korektně až přátelsky kohabitovat. Už řekl, že se chystá vetovat jednoho z ministrů. A ačkoli ho prý vůbec osobně nezná, předloží proti němu argumenty, které budou velmi přesvědčivé. Petr Fiala se tváří neústupně se slovy, že za všemi členy svého navrženého kabinetu stojí a nebude prezidentovi ustupovat. Neustupovat, prakticky do důsledků dotaženo: hrozit prezidentovi kompetenční žalobou. Petr Fiala ale doufá, že prezident po jednání s dotyčným adeptem na ministra změní názor a vládu jmenuje tak, jak ji Fiala navrhne.
Pojďme se bavit o Izraeli
Tím ministrem, kterého se prezident chystá vetovat, je podle dostupných informací Jan Lipavský z Pirátů. Prezident ani Petr Fiala zatím oficiálně neřekli jméno dotyčného ani důvod prezidentského odmítání. Dá se ale čekat, že Zemanovi, který se sám považuje za velkého přítele Izraele, bude vadit především Lipavského vztah k této zemi. Ten je často popisován jako ne dost proizraelský, nebo přímo protiizralelský. Jan Lipavský, který dlouhodobě o řadě zahraničněpolitických témat debatuje se zahraničněpolitickými experty ODS, kteří jsou vůči Izraeli minimálně stejně přátelsky naladěni jako prezident, ale žádný zarytý odpůrce Izraele není. O tom se bude snažit prezidenta ve schůzce ve dvou přesvědčit.
Jenže zrovna tady má Miloš Zeman jeden z těch mála zájmů, které chce skutečně v politice prosadit. Dlouhodobě usiluje o přesun české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Slíbil mu to už končící premiér Andrej Babiš. Jenže pak Zemana obalamutil. Při své inspekční cestě po Izraeli, kde se chtěl učit, jak tato země zvládná covid, namísto přesunu ambasády v Jeruzalémě pouze otevřel informační kancelář s jedním úředníkem. Zeman se samozřejmě obalamutit nenechal a právě Jeruzalém byl jedním ze stínů vztahu Babiš–Zeman. Tím druhým bylo setrvání Michala Koudelky v čele Bezpečnostní informační služby. Jeho výměna je prezidentův zájem číslo jedna. I tu zjevně bude chtít s Fialou řešit. Ten si dá ale velký pozor, aby se to neodehrávalo na veřejnosti. Právě Izrael ale bude klíčovým bodem schůzky Zeman–Lipavský. Zástupci nastupující koalice věří, že se ze sporu podaří vlídným rozhovorem vymanévrovat. Dá se také čekat, že ostatní členové kabinetu prezidenta ujistí, že nová vláda bude velmi proizraelská.
Po nahrazení odstoupivšího Věslava Michalika (STAN) na postu ministra průmyslu bývalým vysoce postaveným bankéřem rakouské Erste Jozefem Síkelou je nový Fialův kabinet kompletní. V Týdeníku Echo č. 46 jsme detailně rozebírali pět velkých výzev, které před novou vládní koalicí stojí. Teď, kdy je kompletní personální sestava, je čas podívat se, kdo konkrétně těm výzvám bude čelit. Sám Petr Fiala zdůrazňuje, že zemi čeká těžký rok, kdy se spojuje covidová krize s krizí energetickou a inflací.
Fialovi muži pro covid, energetiku a inflaci
Řešení covidové krize se už za dva týdny ujme nový ministr zdravotnictví, místopředseda TOP 09, profesor radiologie Vlastimil Válek. Jeho chaotická mediální vystoupení ještě předtím, než se stal vůbec oficiálním kandidátem na ministra, budila obavy i v samotné koalici a Válkově domovské straně. Nebyla ale alternativa. Vlastimil Válek se ujme hodně rozloženého ministerstva zdravotnictví. Ten rozklad je nejlépe vidět poslední vlnou chaotických covidových restrikcí v podání Babišovy vlády. Covidový plán, který pod vedením Válka představila nová koalice, má jasný směr. Co nejméně restrikcí. Je potřeba se naučit žít s covidem, aniž by se zahltily nemocnice. Koalice ze zahraničních zkušeností už dobře pochopila, že tím zásadním, co zabrání, aby lidé končili na jipkách, není co nejvyšší procento očkovaných ve společnosti, ale co nejvyšší proočkování generace 60 plus. Ta plní jipky.
Odcházející vláda Andreje Babiše už ztratila trpělivost s přesvědčováním a prosazuje povinné očkování. Mluví dokonce o generaci 50 plus. Za povinné očkování proti covidu se v pondělí 28. listopadu postavil i prezident Miloš Zeman. Nová koalice to odmítá. Chce přesvědčovat, nikoliv trestat. A zabývá se i myšlenkou motivovat lidi 60 plus ke kompletní vakcinaci třemi dávkami finančním bonusem. Na výši a podobě motivace zatím není shoda. Zároveň chce kabinet ustoupit od tlaku na očkování ostatních tím, že se na vstup do restaurací, do služeb a na kulturní akce budou znovu uznávat PCR testy.
Kabinet kompletně hodí do koše státní rozpočet, který mu zanechá vláda Andreje Babiše, a začne připravovat nový. Se schodkem pod 300 miliard korun namísto Babišových 378 miliard. První tři měsíce se chystá vést zemi v rozpočtovém provizoriu a do té doby musí dát nový ministr financí Zbyněk Stanjura dohromady rozpočet nový. To bude ve chvíli, kdy se kvůli covidu čeká další útlum ekonomiky, náročný úkol.
Další klíčové role budou mít ve vládě lidé, kteří se budou zabývat energetikou a dopady Green New Dealu Evropské unie. Tady sehrají velkou roli lidovci, kteří až na jedno obsazují všechna pro tento úkol zásadní ministerstva. Předseda KDU-ČSL nastoupí na ministerstvo práce a sociálních věcí, kde se bude rozhodovat o kompenzacích pro ty, pro něž bude růst cen energií neúnosný. Právě on bude hrát roli té sociální tváře vlády, která se bude přetahovat o kompenzace. Jurečkovi lidé Zdeněk Nekula a Anna Hubáčková přicházejí na ministerstva zemědělství a životního prostředí, kde se bude hrát o dopady Green New Dealu na českou společnost, určovat nové regulace a následně rozdělovat evropské zelené dotace. Lidovci velmi stáli právě o tyto úřady. Ve formování odpovědi na Green New Deal a budoucnost české energetiky sehraje klíčovou roli i ministr průmyslu Jozef Síkela. Právě tento úřad bude do značné míry organizovat výstavbu nových bloků jaderných elektráren, které chce Fialova koalice rozjet poté, co se Francii daří prosazovat v Evropské unii jádro jako zelený zdroj.
Právě tohle jsou klíčoví ministři Fialova kabinetu. Podle jejich výkonu se bude hodnotit výsledek vládnutí nové koalice přinejmenším v nejbližším roce.