Novičok mohli podle ruského experta vyrobit kdekoli na světě

Novičok mohli podle ruského experta vyrobit kdekoli na světě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nervově paralytická látka použitá při otravě ruského agenta Sergeje Skripala mohla být vyrobena kdekoli na světě. V rozhovoru pro ruskou státní televizi RT to v úterý prohlásil ruský armádní chemik Igor Rybalčenko. Pro dobře vybavenou laboratoř „není problém“ syntetizovat látku označovanou na Západě jako novičok, řekl Rybalčenko.

Všechny komponenty, které jsou k výrobě novičoku potřebné, jsou k mání na volném trhu, tvrdí ruský chemik, který je šéfem ústředních chemických laboratoří ruské armády. Vyrobit smrtící jed tak je prý možné kdekoli ve světě.

Rusko na obviňování z odpovědnosti za otravu Skripala už několikrát reagovalo upozorněním, že obdobnou látku mohly vyvíjet země jako Británie, Švédsko, Česká republika, Slovensko nebo USA. Ruský prezident Vladimir Putin dnes při návštěvě Turecka řekl, že látku typu novičok mohlo vyrobit zhruba dvacet zemí světa. Odvolal se přitom na mínění mezinárodních expertů.

Moskva v této souvislosti odkazuje na Organizaci pro zákaz chemických zbraní, která sice podle ruských expertů může určit složení otravné látky, nikoli ale zemi jejího původu. Ani britští experti nebyli podle dnešní zprávy z Londýna s to prokázat, že nervově paralytická látka použitá v březnu proti ruskému dvojitému agentovi byla vyrobena v Rusku. Podle některých ruských médií se nejspíš původ nikdy nezjistí.

Moskva výslovně nepopírá, že nervově paralytické látky byly vyráběny a skladovány na území bývalého Sovětského svazu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dokonce v jednom z rozhovorů připustil, že otravná látka typu novičok se mohla z laboratoří na území bývalého SSSR ztratit. De facto tak potvrdil slova britské premiérky Theresy Mayové, že Rusové mohli nad armádním jedem ztratit kontrolu.

„Začalo to všechno v letech 1991-92, kdy se rozpadl Sovětský svaz a laboratoře na výrobu otravných látek té kategorie, o níž se dnes zmiňují v souvislosti s novičokem, zůstaly v celé řadě jiných republik, kromě Ruské federace v baltských zemích a Uzbekistánu.“ řekl Lavrov v polovině března v besedě s vietnamskými a japonskými novináři. „Takže kdokoli mohl cokoli uvidět, sebrat, odvézt – dnes je velmi těžké se v tom vyznat,“ dodal tehdy ruský ministr, jehož prohlášení je k dispozici na webu ministerstva zahraničí.

Lavrovova mluvčí Marija Zacharovová ovšem o den později rezolutně popřela, že by se v Rusku nebo v Sovětském svazu novičok vyráběl. „Na území Sovětského svazu či v dobách jeho existence ani v éře Ruské federace nebo na jejím území se nikdy neprováděly výzkumy, jejichž skutečné nebo kódovací jméno bylo novičok. Žádná takové jméno nebylo patentováno a nebylo ani využito jako symbol, šifra nebo kód,“ prohlásila mluvčí. Podle ruských médií její slova vycházejí z předpokladu, že název „novičok“ dostala otravná látka až na Západě.

,