Stavební spořitelny od svého vzniku v Česku uzavřely 16,3 milionu smluv

Stavební spořitelny od svého vzniku v Česku uzavřely 16,3 milionu smluv

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Klienti stavebních spořitelen uzavřeli za dobu existence stavebního spoření v ČR zhruba 16,3 milionu smluv a získali 2,4 milionu úvěrů za přibližně 850 miliard Kč. V tiskové zprávě o tom v úterý informovala Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS). Před 25 lety, 1. dubna, nabyl účinnosti zákon o stavebním spoření.

Na konci roku 1993 evidovaly české stavební spořitelny 220 000 smluv o stavebním spoření. O dva roky později to byl již jeden milion smluv a po dalších devíti letech pak deset milionů.

První úvěry si lidé sjednali v roce 1995 a o deset let později jich již spořitelny evidovaly přes jeden milion a v roce 2012 dva miliony.

"Tuzemský bytový fond byl po 40 letech socialismu silně podinvestován. Podle tehdejších odhadů chybělo k jeho prosté obnově asi 400 miliard korun. Stavební spoření naštěstí začalo velmi rychle pumpovat do bydlení potřebné prostředky. Do rekonstrukcí a modernizací to byl za 25 let víc než jeden milion úvěrů v objemu 225 miliard korun," uvedl tajemník asociace Jiří Šedivý. Další peníze směřovaly na pořízení nemovitostí nebo na další bytové účely.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Průměrný klient stavební spořitelny si podle údajů AČSS půjčuje 761 000 korun, zatímco průměrný vklad činí 112 000 korun. Na jeden úvěr tak spořitelny potřebují zhruba sedm střadatelů. Průměrná cílová částka spořicích smluv je zhruba 397 000 korun a vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení.

Šedivý upozornil, že v přijetí stavebního spoření se Česko inspirovalo především v Německu. "Právě tam velmi rychle a efektivně posloužilo k obnově bytového fondu po druhé světové válce. Podobné to bylo také v Rakousku," uvedl.

Podle údajů ministerstva financí stavební spořitelny loni uzavřely zhruba 371 000 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o osm procent. Celkový počet smluv o stavebním spoření ke konci roku 2017 činil 3,2 milionu smluv. Spořitelny dále ke konci loňska evidovaly zhruba 613 000 úvěrů, tedy o 37 000 méně než na konci předloňského roku. Celkový objem úvěrů stoupl o 5,1 miliardy na 245,7 miliardy korun.

Hypoteční banky poskytly za dobu fungování v ČR od roku 1995 podle statistik ministerstva pro místní rozvoj občanům 1,14 milionu hypoték za 1,9 bilionu korun.

,