Návrh státního rozpočtu na rok 2019

Poslanci navrhli přesuny desítek miliard v rozpočtu na příští rok

Návrh státního rozpočtu na rok 2019
Poslanci navrhli přesuny desítek miliard v rozpočtu na příští rok

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Návrh státního rozpočtu vstupuje do další fáze schvalování v Poslanecké sněmovně. Projednávat se budou pozměňovací návrhy, které podali zástupci všech sněmovních stran. Poslanci zatím navrhli v rozpočtu přesun více než 30 miliard korun. Sněmovní rozpočtový výbor podpořil koncem listopadu přesuny peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok celkem za 983 milionů korun. Většinu změn, jak je požadovali jiné výbory a jednotliví poslanci, zamítl.

Poslanci TOP 09 František Vácha a Dominik Feri například navrhují, aby šlo v příštím roce do školství více peněz, než s kolika počítá současná vláda. Navrhují větší podporu vědy a výzkumu i regionálního školství, část toho ze slevy na jízdném. Tedy odebrat pět miliard korun ministerstvu dopravy z peněz na slevy jízdného, a jednu miliardu by tak přidali vysokým školám a další čtyři na regionální školství.

„Sněmovna vyjádřila zcela jasnou vůli více investovat do školství a dle mého názoru se školství nepodporuje slevami na jízdném. Navrhuji tedy navrátit fiskální úpravu před zavedení těchto slev, protože právě to je cesta, kterou se dá postupně dojít ke zlepšení úrovně českého školství,“ uvedl Dominik Feri.

Vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů navrhuje na rok 2019 schodek v rozpočtu ve výši 40 miliard korun, což je je proti letošnímu schválenému deficitu o deset miliard korun méně. Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2020 a 2021. Schodek kritizuje Národní rozpočtová rada i opoziční ODS či Piráti.

Omezit nebo odebrat dotace kontroverznímu Českému svazu bojovníků za svobodu, který nedávno udělil pamětní medaili komunistickému poslanci Zdeňkovi Ondráčkovi za to, že přispívá na opravy válečných pomníků a účastní se akcí svazu, navrhují poslanci ODS i STAN.

Odebrat dotaci 6,3 milionu korun svazu a převést shodně 1,26 milionu korun Spolku pro zachování odkazu českého odboje, Památníku Šoa Praha, Platformě Evropské paměti a svědomí, Sdružení bývalých politických vězňů ČR a Československé obci legionářské navrhují poslanci Jana Černochová, Jakub Janda a Pavel Žáček (všichni ODS). Odebrat dotaci a dát ji Československé obci legionářské na obnovu Larischovy vily v Pardubicích navrhuje Věra Kovářová (STAN).

Omezit výdaje na zahraniční operace navrhuje poslanec SPD Radovan Vích. Částku na rozvoj bojových sil navrhuje zvýšit o 1,2 miliardy právě z armádních operací (o 400 milionů) a dalších složek. Přesunout částku 100 milionů z ochrany klimatu na balistickou ochranu policie a na výstavbu požárních stanic navrhl komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

Rozpočtový výbor podpořil přesuny v rozpočtu za 983 milionů korun

Sněmovní rozpočtový výbor podpořil koncem listopadu přesuny peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok celkem za 983 milionů korun. Většinu změn, jak je požadovali jiné výbory a jednotliví poslanci, zamítl. Poslanci budou moci další návrhy úprav předkládat zítra.

Nejvyšší přesun prosadila předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá z KSČM, tedy strany, která ve sněmovně toleruje menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD. Z několika kapitol by mělo jít 600 milionů korun na výstavbu a opravy obecních základních a mateřských škol a také nájemních bytů. Vostrá na dotaz novinářů potvrdila, že návrh na přesun 300 milionů korun na podporu výstavby nájemného bydlení byl jednou z podmínek KSČM pro podporu rozpočtu ve třetím čtení.

,