Z ústupu z Chersonu bude těžit Ukrajina, ale potenciálně i Rusko
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pokud Rusové skutečně opustí Cherson, bude to pro ně nepochybně velká politická porážka. Vojensky však může jít o poměrně očekávaný postup v bezvýchodné situaci. S novým ruským velitelem Sergejem Surovikinem mohla přijít o něco jiná dynamika mezi velením armády a Kremlem. A místo pravděpodobného obětování elitních jednotek tak Rusové volí stažení a přípravu na další fázi války.
O ruském stažení z Chersonu se debatovalo poměrně dlouho, podle dřívějších informací dokonce už v srpnu žádali ruští velitelé prezidenta Vladimira Putina o povolení se stáhnout. Ukrajina navíc dlouhodobě a poměrně precizně pracovala na odstřižení ruského zásobování a co největší zkomplikování logistiky i případného stažení přes rozvodněnou a širokou řeku Dněpr. Vladimir Putin měl ovšem politicky citlivé místo odmítat opustit i přes negativní vyhlídky na jeho udržení.
Ke změně mohlo dojít nejen kvůli vývoji situace, ale i s příchodem nového velitele ruských invazních sil na Ukrajině Sergeje Surovikina. Jak dříve deníku Echo24 řekl vojenský analytik a spolupracovník redakce Lukáš Visingr, západní média měla po nástupu Surovikina tendenci vykreslit ho jako brutálního řezníka, mohla ho tím však v některých ohledech podcenit.
„Surovikin je samozřejmě chlap drsný, tvrdý, brutální, v tom se od ruských generálů nijak moc neliší, a rozhodně je schopen nasazovat velmi tvrdé metody, to jsme viděli v Sýrii. Ale na druhou stranu on není takový ten primitivní zupák, který by řešil bombardováním a dělostřelectvem jakýkoliv problém. Je to bývalý velitel specnaz a jako takový je prostě schopný rozlišit, kdy má použít skalpel a kdy kladivo. V Sýrii předvedl brutální bombardování Aleppa, ale také velmi efektivní nasazení výsadkářů a speciálních jednotek takovým způsobem, jakým se nasazovat mají,“ řekl deníku Echo24 Lukáš Visingr s tím, že je taky možná na rozdíl od předchůdců schopný postavit se svým nadřízeným.
Surovikin v říjnu, kdy se stal velitelem jednotek nasazených na Ukrajině, varoval, že bude třeba čelit obtížným rozhodnutím. Jeho jmenování předcházel debakl v Charkovské oblasti, kde ukrajinské síly během jednoho týdne převálcovaly ruské síly a dobyly zpět velkou část regionu.
Cherson je prvním velkým městem, které se povedlo Rusům získat pod kontrolu na začátku invaze na Ukrajinu. A je také jedinou oblastní metropolí pod jejich kontrolou. Chersonská oblast je významným regionem pro ukrajinské zemědělství a navíc znamená pozemní spojení s anektovaným Krymským poloostrovem.
A případné obsazení pravého západního břehu Dněpru znamená pro Ukrajinu také výhodnou pozici pro ostřelování i další zkomplikování zásobování na okupovaný Krymský poloostrov. Tam by nyní kvůli poničenému Kerčskému mostu měla značná část zásob proudit právě přes jižní Ukrajinu. „Cherson je klíčem k celému jižnímu regionu. Jeho ovládnutí by Ukrajině umožnilo zaměřit se na klíčové zásobovací trasy pro ruské síly,“ citovala v říjnu agentura AP ukrajinského vojenského analytika Oleha Ždanova.
Těžit z ústupu však bude potenciálně i Rusko. Pokud se ruské jednotky opravdu stáhnou na východní břeh, usnadní si tím zásobování a do hloubky obnoví svou obranu. Jakýkoliv pokus ukrajinských sil překročit Dněpr by byl v současné situaci zřejmě značně problematický. Rusko si navíc stále udrží kontrolu nad zhruba 60 procenty Chersonské oblasti, včetně pobřeží Azovského moře. Dokud budou mít jednotky Moskvy pod kontrolou východní břeh Dněpru, ukrajinské síly také nebudou moci poškodit kanál, který přivádí sladkou vodu na Krymský poloostrov. Voda takto nemohla na okupovaný Krym proudit mezi lety 2014-2022.
I podle amerického Institutu pro studium války (ISW) neznamená stažení ruských sil konec „bitvy o Cherson“. Rusové podle institutu vstupují na této frontě do nové fáze, v níž je prioritou dostat síly přes širokou řeku Dněpr a zároveň zdržet ukrajinskou ofenzivu, spíše než se ji snažit zcela zastavit. Na ústupu ruští vojáci podle Ukrajiny zničili několik mostů.
Surovikinovou prioritou je podle všeho po několika těžkých měsících stabilizovat ruské obranné linie, uvedla v analýze situace americká CNN. Ve středu Surovikin uvedl, že síly stažené z Chersonu budou sloužit „v aktivních operacích, včetně útočných, v jiných směrech této operační zóny“.
Rusko ve čtvrtek oznámilo, že zahájilo avizované stahování svých jednotek z pravého břehu Dněpru v okupované Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny. Kyjev se nicméně k možnému ústupu ruských sil vyjadřoval obezřetně a varoval, že oblastní metropoli Cherson, jedno z největších měst, které Moskva od začátku války dobyla, ustupující Rusové změní v „město smrti“. Tedy, že pokud ruská armáda skutečně ustoupí a nepůjde o past, město bude zaminované všude, kde to bude možné.