Podle Orbána chce EK připravit Maďarsko o ochranu hranic a usnadnit migraci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí označil za nepřijatelné, že Evropská unie chce připravit Maďarsko o jeho právo chránit své vlastní hranice. Orbán tak reagoval na návrhy německé kancléřky Angely Merkelové posílit unijní pohraniční agenturu Frontex při ochraně vnějších hranic EU.
„Vítáme, že Evropská unie místo kvót (na přerozdělování migrantů) konečně obrací pozornost k ochraně hranic,“ řekl podle tiskových agentur Orbán. „Nicméně není správné, že bychom měli přijít o naše právo chránit hranice a že Brusel chce místo nás převzít odpovědnost,“ dodal.
„Nedovolíme nikomu, aby nám vzal byť jediné písmenko z našeho práva na kontrolu vlastní hranice. Dokážeme lépe kontrolovat hranici než kdokoli v Bruselu,“ zdůraznil předseda vlády v projevu, jímž zahájil podzimní zasedání maďarského parlamentu.
Zároveň obvinil Evropskou komisi, že jí vlastně jde o usnadnění imigrace. „Cílem Bruselu není chránit hranice Evropské unie, nýbrž spíše vytvořit přijímací službu ke zvládnutí imigrace než k jejímu zastavení,“ uvedl Orbán.
„Maďarsko není žádný průchod ani uprchlický tábor. Kdybychom se chtěli míchat s jinými kulturami nebo civilizacemi, nejprve bychom to konzultovali,“ prohlásil také maďarský premiér. Zároveň dodal, že by „tuto myšlenku před maďarským lidem rozhodně neobhajoval“.
Premiér také sdělil, že chce tento postoj vyjádřit i na neformálním summitu prezidentů a premiérů EU v Salcburku, kde se bude jednat rovněž o migraci.
Německá kancléřka Merkelová a rakouský kancléř Sebastian Kurz v neděli v Berlíně uvedli, že chtějí zlepšit ostrahu vnější hranice EU. Německo podle kancléřky sdílí priority rakouského předsednictví, včetně zlepšení ostrahy vnější hranice EU. Evropská komise navrhuje zvýšit počet zaměstnanců agentury Frontex na 10 000. Kurz v Berlíně řekl, že cílem je tohoto čísla dosáhnout do roku 2020.
Německá média spekulovala, že by Merkelová s Kurzem mohla hovořit také o maďarském premiérovi Orbánovi. Evropský parlament minulou středu schválil doporučení, aby země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. Kurz byl dlouho považován za Orbánova spojence, před hlasováním ale podpořil zahájení procedury proti Budapešti.
Orbán v dnešním projevu také ujistil, že jeho vláda podnikne právní kroky proti způsobu, jímž Evropský parlament zmíněné doporučení schválil. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó hned po hlasování europoslanců označil sčítání hlasů za podvodné, protože se podle jeho názoru měly i abstence započítat jako hlasy proti návrhu.