Premiér Babiš v neobvyklé roli zachránce chudáků před konkurzem

Deus ex machina v Horoměřicích

Premiér Babiš v neobvyklé roli zachránce chudáků před konkurzem
Deus ex machina v Horoměřicích

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Aféra H-Systemu sice začala už před dvaceti lety, potenciál vyvolávat poprask si však udržela dodnes. Původně šlo o geniální podnikatelský projekt, který měl vyřešit bytový problém výstavbou dostupného bydlení za městem. Pak měl H-System posloužit premiéru Miloši Zemanovi jako vzor propojení zkorumpovaných politiků a ekonomických mafií při akci Čisté ruce. Následovalo fenomenální selhání státem pověřených úředníků, kterým se během nekonečného konkurzu před očima rozplynul miliardový majetek zkrachovalé firmy. Další a stejně dramatické dějství rozjel v minulém týdnu rozsudek Nejvyššího soudu, podle kterého se mělo do měsíce vystěhovat na ulici šedesát rodin z bytových domů v Horoměřicích. Někdejší klienti H-Systemu udělali podle soudu chybu v tom, že domky dostavěli pod hlavičkou družstva Svatopluk a konkurznímu správci nezaplatili za jejich základy.

Dramatických reakcí na verdikt od té doby přibývá. „Tento rozsudek (…) vyvolává vážné pochybnosti jak o kvalitě, tak o lidskosti našeho soudního systému,“ prohlásil prezident Zeman. Pražská politička Hana Marvanová mu okamžitě připomněla, že část peněz „vylákaných podvodem od klientů H-Systemu končila v pokladně ČSSD“, když byl předsedou právě on. Premiér Andrej Babiš byl šokován, ministru vnitra Janu Hamáčkovi se udělalo „lidsky zle“. Lidé ze Svatopluku se odmítli vystěhovat a začali blokovat ulice. Zároveň se jedná na vládě i na Hradě. Představitelé státu mohou ve světle televizních reflektorů sotva dopustit, aby se státní moc chovala tak bezcitně vůči mírumilovným občanům, i kdyby to podle zákona bylo desetkrát možné.

Nepříliš složitá rovnice

Pro samotný případ je užitečné, že se odehrál v létě, kdy mají účastníci dost času, aby ho řešili. Pokud se odhrne závoj emocí, tak ani nejde o složitou úlohu. V první řadě je neobvyklé, jak se zachoval senát Nejvyššího soudu v čele s předsedou Zdeňkem Krčmářem. Nebývá zvykem, že Nejvyšší soud reaguje na dovolání rozsudkem, ke všemu tak radikálním, jako je vystěhování šedesáti rodin. Pokud se mu verdikt nižší instance nelíbí, zpravidla doplní spis závazným stanoviskem a případ vrátí dolů. Zároveň právníci Svatopluku průběh soudního řízení podcenili a předpokládali, že se nestane nic nečekaného. Ani se nesnažili, aby uzavřeli s konkurzním správcem Josefem Monsportem dohodu o narovnání za majetek z portfolia H-Systemu, případně požádali o jeho výměnu s argumentem, že se k nim chová nepřátelsky a dohodnout se nechce.

Dnes se zdá, že obdobnou úvahu provedli premiérovi právníci. Svědčí o tom Babišův výrok, podle kterého „vláda požádá příslušné složky o prověření těch věcí“, tedy průběhu dvacetiletého konkurzu. Přirozeně hodlá prověřit, proč se pozemky H-Systemu v Horoměřicích, Velkých Přílepech, Statenicích, Lichocevsi i Praze rozprodávaly za zlomek tržní ceny. Kontrola může být nepříjemná pro konkurzního správce, který pod jejím tlakem může přistoupit na narovnání s družstvem Svatopluk. Během uzávěrky tohoto čísla Týdeníku Echo už také jednání o dohodě připustil. Rovněž přislíbil, že prozatím nedá Horoměřické vystěhovat. Když se Svatopluk a konkurzní správce domluví na ceně za základy domů, aféru sprovodí ze světa.

Další úkol pro osvíceného vládce

Zásluhu za překonání krize si nepochybně připíše Babiš. Velkou námahu ho to nestojí, přesto si pochvalu zaslouží stejně jako při vykoupení prasečáku na místě „cikánského tábora“ v Letech. Zároveň po dosavadních zkušenostech nelze od premiéra čekat o mnoho víc.

Spor družstva Svatopluk se státní mocí může být sotva izolovaným případem. Nepochybně existují mnozí další konkurzní nebo insolvenční správci, soudci, šéfové stavebních úřadů a vůbec vlivní úředníci, kteří si nenechají ujít příležitost, aby využili pravomoc a přitiskli ke zdi občana, který si nedá pozor. Relativně zámožní lidé z Horoměřic se dokázali ve všeobecně sledovaném případě dovolat spravedlnosti. Kdo však pomůže třeba desítkám rodin z Horní Blatné nebo Starého Města pod Sněžníkem, postiženým přísnými exekucemi? Na takovou otázku už bude těžší odpovědět.

31. července 2018