Růst nájmů v Praze se počítá v tisících, přeskakuje i 30 %. A zdaleka nekončí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Český trh s bydlením přeskakuje „z bláta do louže“. Tedy alespoň z pohledu těch, kteří bydlení hledají. Stále nadhodnocené ceny bytů i hypotéky zdražující rapidním tempem nahání Čechy do nájmů. A jejich nabídková cena po „hubených“ pandemických letech tak letí dramaticky nahoru. V některých částech Prahy tak nabízené ceny v průměru vyskočily o tisíce. A růst se nemá ani v příštím roce zdaleka zastavit.
Mezi pionýry ve zdražování nájmů patří tradičně hlavní město Praha. Podle nedávné studie skupiny European Housing Services založené realitními službami Bezrealitky a Maxima Reality, se zde ceny zvýšily meziročně v průměru o 18 %, tedy na 322 korun za metr čtvereční. Oproti předchozímu čtvrtletí jde o nárůst o šest procent.
Při bližším pohledu na jednotlivé pražské části je však patrný mnohem dramatičtější nárůst, za který majitelé nabízejí k pronájmu své byty. Jak ukazují statistiky realitního portálu Realitymix, například na Praze 2, 3, 5 či 8 se oproti listopadu minulého roku ceny u průměrného bytu o ploše šedesáti metrů čtverečních zvýšily o téměř či i více než 30 %. Zatímco v listopadu 2021 se pohybovala cena kolem 17 tisíc korun, v září letošního roku to bylo už téměř 21 tisíc a v listopadu přes 23 tisíc korun. Na Praze 8 pak například v průměru všech nájmů ukazuje statistika meziroční nárůst o 46 %.
Nájmy tlačí nyní nahoru nebývalé zdražování hypoték. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy vykázaly v listopadu nejvyšší průměrnou úrokovou sazbu za celé období od roku 2002. Průměrná úroková sazba hypoték počátkem listopadu činila 6,31 procenta a za poslední měsíc stoupla o 0,11 procentního bodu. Šlo o nárůst po předešlých dvou poklesech. Vyplývá to z nejnovějších údajů Fincentra Hypoindexu.
„Zhoršená dostupnost financování vlastnického bydlení zároveň logicky způsobuje růst poptávky po nájemním bydlení, takže nájmy naopak stoupají, v letošním roce nezřídka opět tempem kolem úrovně 20 procent,“ uvedl Lukáš Kovanda. Podle něj by mohl větší útlum ekonomiky v příštích letech vést k dalšímu stlačení cen nemovitostí, výrazněji mají však ceny hypoték klesat až v roce 2024. V tomto i následujícím roce tak podle něj může nastat opět situace levnější nemovitostí i citelně levnějšího financování jejich nákupu.
To koresponduje i s odhady kolem cen nájmů. Ty totiž podle odborníků rozhodně s růstem nekončí. „Každá nová uzavřená smlouva bude za výrazně vyšší cenu než ta předchozí. Vzhledem k tomu, že nájemní cyklus v Česku se počítá na několik let, pocítíme dopady zdražování ve výrazném růstu nájmů klidně až do poloviny dekády,“ uvedl ředitel Bezrealitky Jan Škrabánek.
Česká národní banka (ČNB) ponechala na začátku listopadu základní úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak od června zůstává sedm procent, tedy na nejvyšší úrovni od roku 1999. Centrální banka zřejmě ke snižování sazeb nepřistoupí dříve než ve druhé polovině příštího roku.
Situace se začíná promítat do cen nemovitostí. Průměrná cena staršího bytu v Česku zaznamenala další pokles. Ve třetím čtvrtletí se dal starší byt pořídit průměrně za 84 782 korun za metr čtvereční, mezičtvrtletně o 4,5 procenta levněji. Starší byt v Praze se průměrně ve třetím čtvrtletí nabízel za 115 578 korun za metr čtvereční, ale v září se cena propadla na 112 710 korun za metr čtvereční. To je proti druhému čtvrtletí pokles o 4,7 procenta a zároveň skoro stejně jako před rokem.