Situace nahrává Zemanovi

Babiš pod tlakem neumí politiku. Zeman mu vrátí příkoří

Situace nahrává Zemanovi
Babiš pod tlakem neumí politiku. Zeman mu vrátí příkoří

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Mezi ANO a sociálními demokraty nastala velká nedohoda ve věci společné vlády, Andrej Babiš to komentoval s obvyklou ukřivděnou agresí, jen její intenzita byla možná trochu vyšší – nemá to jednoduché. Situace se pro něj vůbec nevyvíjí dobře. Je pod dvojím tlakem, přesvědčený, že vyšetřování kolem Čapího hnízda pro něj představuje existenční hrozbu a musí si ho proto „ošéfovat“, to znamená nikdy nepustit ministerstvo vnitra z gesce svého hnutí.

Jeho prospektivní partneři z ČSSD by ale naprosto ztratili tvář, kdyby na něco takového přistoupili. Nejenom před veřejností, ale také před členy vlastní strany, kteří myšlence koalice s ANO nejsou zrovna nakloněni. A na představě, že hnutí, jehož šéf je trestně stíhaný, by policii řídit nemělo, není vůbec nic přepjatého, když už se tedy někdo smíří s (nepřijatelnou) představou, že by stíhaný člověk mohl být premiérem.

Andrej Babiš se může domnívat, že strach z předčasných voleb přivede sociální demokraty zpátky k jednání. Protože nové volby by znamenaly ještě výraznější dominanci ANO a naopak existenční ohrožení pro partaje, které se tak tak drží nad pětiprocentní hranicí. I pro ČSSD by relativně menší ztráta mohla být fatální.

Jenomže Andrej Babiš má také svoje zjevné limity. Potřebuje vyrůst dost na to, aby se po volbách nemusel dohadovat s nikým, protože jinak než jako ředitel, jemuž se neodmlouvá, fungovat neumí. A při vší síle ANO, jak se podle průzkumů může jevit – na většinu dosáhne jenom těžko. Navíc už možná dosáhl svých mezí růstu, pokud mají být předčasné volby vypsány, potřebuje, aby se tak stalo co nejdřív, než jeho vlna opadne ještě víc. S vládou objíždí regiony a slibuje kde co, předvolební kampaň to jistě není. V daném okamžiku ale Babiš nemá dostatečně silného spojence, na to, aby současný pat rozsekl silou, jí nemá dost. 

To všechno nahrává prezidentovi Milošovi Zemanovi, který si jistě užívá situaci, v níž může Babišovi vrátit nedávná příkoří – vydání hackera Nikulina do USA a vypovězení ruských diplomatů. Navíc se už dříve proti předčasným volbám jasně vyslovil (Zemanova názorová pružnost je ovšem pověstná). Jeho preference jsou také jasné – nějaká forma vládní spolupráce ANO a komunistů s SPD, tedy stran hlavě státu ideově nejbližších, přes něž by mohl vládu výrazně ovlivňovat. Má eminentní zájem, aby na něm byl premiér závislý a snadno toho může dosáhnout. 

Může dál charakteristicky „tvůrčím“ způsobem pracovat s ústavou, strašit představou úřednické vlády, pro niž by se třeba i našla důvěra. Využívat toho, že Babiš neumí praktickou politiku, že možná sám tuší, že v okamžiku, kdy bude nějak výrazně narušena jeho image nezastavitelné mašiny, může to znamenat začátek konce, který navíc může být docela rychlý. V příštích dnech se tedy dá čekat zápas mezi dvěma tuzemskými „velikány“, těžko si v něm vybrat stranu k fandění. Jeden má sílu a neumí politiku, druhý by ji (v tom nejutilitárnějším smyslu) uměl, ale síly mu moc neslouží. Momentálně je ale čas na jeho straně. 

7. dubna 2018