KOMENTÁŘ

Babiš podvedl Macrona

KOMENTÁŘ
Babiš podvedl Macrona

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Jak došel francouzský prezident k názoru, že Babiš je produkt občanské společnosti? Do jaké pasti ho Emmanuel Macron vlákal?

Český premiér Andrej Babiš mluví francouzsky lépe než česky. Francouzština je jeho první cizí jazyk. Čeština až pátý. Babiš se podle toho, co o sobě sám říká, už na studiích naučil také rusky, anglicky a německy. Češtinu nabíral horko těžko až poté, co nastoupil do politiky. A dodnes jsou zvlášť ve chvíli rozčilení některé jeho věty hodně nečeské.

Následující událost tedy nelze přičíst tomu, že by si český premiér Andrej Babiš s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem neporozuměli. I angličtinou solidně vládnoucí Macron sem tam jazykově ujede. Jako když letos v květnu sdělil manželce australského premiéra Malcolma Turnbulla Lucy, že je „lahodná“ (anglicky delicious). Pravděpodobně si to popletl se slovem delightful (příjemná, nádherná, krásná, rozkošná).

Babiš s Macronem spolu ale hovoří francouzsky, takže jazyková bariéra je vyloučena. Francouzský prezident si přesto přivezl z nedávné návštěvy Prahy, kde se mu Babiš velmi intenzivně věnoval, dojem, že jeho hostitel je autentickým produktem „občanské společnosti“.

Macron poskytl rozhovor rozhlasové stanici Europe 1. „Znovu vidíme nárůst nacionalismu v Evropě,“ řekl Macron, podle kterého jsou mír a prosperita, v nichž Evropa žije už sedmdesát let, značně „křehké“. Moderátor Nikos Aliagas mu na to odpověděl: „Ale tito nacionalisté jsou voleni, pane prezidente, v demokratickém procesu. Maďarsko, Polsko, Česká republika, Bulharsko. To jsou evropské národy, které rozhodují, že tyto lidi dosadí k moci.“ Macron ale moderátora náhle přerušil a řekl: „Já bych nedával Českou republiku do této situace, kdy (její) předseda vlády je součástí skupiny zvané ‚liberální‘. Premiér Babiš je politik, který pochází z občanské společnosti a který není součástí tohoto myšlenkového proudu,“ dodal francouzský prezident.

Babišovo hnutí ANO je v Evropském parlamentu součástí Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). To je jedna z vůbec nejvíc prointegračních, promigračních a progresivistických frakcí v Evropském parlamentu. Současné názory Andreje Babiše na migraci jsou v přímém rozporu s tím, co hlásá a žádá frakce ALDE. Od Viktora Orbána se liší jen v tom, že on už se na své hranici na rozdíl od Babiše s přílivem migrantů skutečně musí vypořádávat.

Server iDNES.cz ze společnosti Mafra, kterou má Andrej Babiš zaparkovanou ve svěřenském fondu, vytáhl Macronovu podporu Babiše na jedno z čelných míst. Zprávu začíná slovy: „Premiéru Andreji Babišovi se dostalo podpory od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který poskytl rozhovor rozhlasové stanici Europe 1. Na tvrzení moderátora, že nacionalisté vládnou v Maďarsku, Polsku, Česku nebo Bulharsku, Macron oponoval, že Babiš není součástí tohoto proudu.“

Znalost české politiky a reálií není ve Francii příliš vysoká. V Paříži se o země střední Evropy moc nezajímají. Prezidentův postřeh o Babišovi byl ale tak bizarní, že si toho všiml deník Quest – France. Macronův výrok o Babišovi označil za „kuriózní a překvapivý“. V komentáři pak rozebral, co je Andrej Babiš zač. Jak chtěl řídit stát jako firmu a parlament označil za žvanírnu.

Je otázka, jestli Macron dostal od francouzských diplomatů v Praze o Babišovi špatnou složku. Nebo mu sám Andrej Babiš dokázal podvodně nakukat, že vzešel z „občanské společnosti“. Spíš dostal složku velmi správnou včetně psychologického profilu Andreje Babiše a všech jeho slabostí.

Emmanuel Macron má se střední Evropou, která nijak nefandí jeho projektům na prohlubování další integrace Evropské unie, jasný plán. Chce rozbít soudržnost Visegrádské čtyřky, která může řadu jeho plánů blokovat. Jako nejslabší článek si vyhlídl Andreje Babiše.

Jistě ví, že má problémy s trestním stíháním kvůli podvodu s evropskými dotacemi. Jistě ví, jak moc dobře jeho egu dělají selfíčka s významnými světovými politiky.

Macron rád nabídne Babišovi legitimizaci, když bude český premiér hrát podle francouzských zájmů. A když nebude, hned při příštím rozhovoru v nějakém rádiu řekne, že Babiš je nebezpečný populista, nacionalista a podvodník s evropskými dotacemi.

Andrej Babiš moc dobře ví, že pro domácí politický úspěch musí jít proti Macronovým evropským plánům. Má se na co těšit.

12. listopadu 2018