Na Měsíci je voda. NASA našla v kráterech led
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na povrchu Měsíce je definitivně potvrzena přítomnost zmrzlé vody. Informuje o tom na svém webu americká vesmírná agentura NASA, podle níž vědci přímo vypozorovali jednoznačné důkazy ledu na obou pólech družice Země. Předchozí výzkumy prokázaly pouze přítomnost vody pod povrchem, její zásoba na povrchu však jistá nebyla.
Většina ledu byla nalezena v kráterech na obou pólech, do kterých se nedostane sluneční svit. Teplota na těchto nejchladnějších místech Měsíce nikdy nepřesáhne -157 stupňů Celsia. Místa výskytu ledu jsou na obou pólech roztroušená a mohou být velmi stará. Na jižním pólu se většina soustředí v kráterech, zatímco na severním je led rozesetý na širším prostoru, ale řídce.
Voda v pevném skupenství byla zjištěna díky přístroji NASA Moon Mineralogy Mapper (M3), který byl vyslán k Luně na palubě indické sondy Čandraján-1 už v roce 2008. Sonda tehdy fungovala necelý rok. Data získaná tímto zařízením nyní využil vědecký tým vedený expertkou Shuai Li z Havajské a Brownovy univerzity k identifikaci tří specifických znaků, jež definitivně potvrdila, že na povrchu Měsíce je vodní led, sdělila NASA.
S dostatkem ledu nacházejícím se přímo na povrchu by voda mohla být dosažitelná jako zdroj pro budoucí expedice k výzkumu Měsíce, a dokonce i k pobytu na něm. Potenciálně by byla lépe dostupná než voda zjištěná pod měsíčním povrchem.
Zjištění týmu pod vedením Shuai Li byla zveřejněna v pondělí v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.