Raketomety, vrtulníky i javeliny. USA přitvrzují, Ukrajina může získat i protiletecké systémy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy avizovaly další dodávku zbraní na podporu Ukrajiny. Dodávka za 700 milionů dolarů (asi 16,2 miliardy korun), kterou ve středu potvrdil Bílý dům, má obsahovat další vrtulníky Mi-17 i protitankové střely Javelin a nespočet kusů munice. Největší pozornost si získaly moderní americké raketomety HIMARS, které podle vyjádření odjely už s předstihem do Evropy. Je možné, že se na nich ukrajinští vojáci už několik týdnů zacvičují.
Pentagon po oznámení amerického prezidenta Joe Bidena upřesnil, že Spojené státy aktuálně pracují na předání čtyř kusů raketometů HIMARS. Ty jsou modernější kolovou verzí pásových raketometů M270 MLRS, o jejichž dodávce se již dříve hovořilo. Žádný z oficiálních představitelů ji však nepotvrdil. Disponují jimi ale i evropské státy jako Velká Británie, Francie, Německo a další, které je mohly na Ukrajinu poslat.
Američané zřejmě poskytli Ukrajincům raketomety včetně munice, která je schopna zasáhnout cíl až na 80 kilometrů. Dodání taktických balistických střel ATACMS, se kterými je raketomet schopný dostřelu až na 300 km, oficiální zdroje popírají. „Spojené státy budou stát při svých ukrajinských partnerech a budou i nadále poskytovat Ukrajině zbraně a vybavení na její obranu," řekl ve středu Biden.
Podle spolupracovníka redakce a vojenského analytika Lukáše Visingra by americké raketomety mohly do ostrých bojů zasáhnout v druhé polovině června. „Je to pokračování velice silné podpory pro Ukrajinu. Nejdůležitější jsou tam pochopitelně ty raketomety HIMARS. Má jít zpočátku o čtyři raketomety a neupřesněný počet raket. Američané řekli, že mají kapacity na dodání většího množství, ale že potřebují nejdříve vyhodnotit jejich nasazení. Dá se tedy předpokládat, že počty se budou zvyšovat. V posledních dnech získaly skoro až mysteriozní status a začal se vytvářet dojem, že pokud jich Ukrajinci pár dostanou, tak okamžitě vyhrají válka. Tak to samozřejmě není, ale rozhodně je to velmi účinná zbraň, která má potenciál opravdu něco změnit,“ komentuje Visingr.
Dále upozorňuje, že americký balík obsahuje i další důležité prostředky, na něž se často zapomíná. „Jsou tam také dělostřelecké radiolokátory. Ty jsou velmi důležité, protože pomohou Ukrajincům určovat pozice ruského dělostřelectva. Potom jsou tam i další protitankové střely Javelin, granáty pro houfnice a taktická vozidla. Jsou tam ale i vrtulníky Mi-17,“ dodává.
Patrioty na Ukrajinu?
Ačkoli je vláda Spojených států podle všeho opatrná ohledně toho, jakou techniku Ukrajině dodává, což obhajuje obavami z eskalace celého konfliktu do mezinárodních rozměrů, podle Visingra by mohlo v budoucnu dojít i na nasazení doposud zapovězených zbraní. A to v závislosti na tom, jak se bude válka vyvíjet.
„Dlouhodobě se mluví o tom, že by Ukrajinci mohli dostat od Američanů výkonné protiletadlové systémy. Buďto systémy NASAMS, což jsou systémy krátkého až středního dosahu nebo systémy středního až dlouhého dosahu Patriot. Objevily se už informace, že na ty první už se vojáci cvičí. Odeslání systémů Patriot je v tuto chvíli málo pravděpodobné, jde totiž o velmi vyspělou záležitost, nicméně ty hranice se posouvají. Na začátku války se diskutovalo o tom, jestli Ukrajincům dodávat obrněná auta, a dnes už se dodávají moderní raketomety a další těžká technika,“ říká Visingr.
Západ se musí připravit na dlouhou a opotřebovávací válku, řekl Stoltenberg
S americkým prezidentem se ve čtvrtek setkal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který navštívil Washington. „Musíme se připravit na to, že to bude dlouhé. Protože pozorujeme, že se válka stala válkou opotřebovávací,“ řekl Stoltenberg, který se ve Washingtonu připravuje na summit NATO v Madridu. Vrcholné setkání aliance se uskuteční na konci tohoto měsíce.
Opotřebovávací válka je vedena tehdy, kdy konflikt pokračuje, ale ani jedna ze stran nenabývá významných územních zisků. Obě strany se přitom snaží zničit takové množství prostředků nepřítele, které nebude možné nahradit, což by vedlo k postupu a ukončení války.
O válce na Ukrajině už se současně hovoří i jako o takzvané válce zástupné, protože Ukrajina není v konfliktu už dávno sama, ale je podporována významnou vojenskou technikou ze Západu. NATO, které Ukrajinu podporuje, se však snaží stát formálně stranou konfliktu.