Minisummit EU o migraci

EU řeší migraci. Státy V4 včetně Česka kvóty odmítají, do Bruselu v neděli nejedou

Minisummit EU o migraci
EU řeší migraci. Státy V4 včetně Česka kvóty odmítají, do Bruselu v neděli nejedou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Evropská unie se pokouší najít řešení migrační otázky. Osmadvacet premiérů a prezidentů členských zemí se kvůli tomu sejde ve čtvrtek a v pátek v Bruselu. Ještě před tím se ale dnes odpoledne v Bruselu sejdou premiéři a prezidenti některých států EU, aby diskutovali o migraci, padnout má znovu návrh na povinné kvóty. Nedělního minisummitu se nicméně neúčastní žádná ze zemí Visegrádské čtyřky, včetně Česka.

Pozice Česka před důležitým kolem jednání o řešení migrace je jasná. Kvóty jsou nepřijatelné, shodují se na tom zástupci vlády i opozice. „Státy V4 jsou jednotné, kvóty odmítáme a žádáme zastavit migraci mimo Evropu. Rakouský kancléř Sebastian Kurz má stejný názor, a to je s nadcházejícím rakouským předsednictvím velmi důležité,“ uvedl v sobotu odpoledne designovaný premiér Andrej Babiš (ANO).

Několikahodinová schůzka v budově Evropské komise v neděli odpoledne nebude – a podle pravidel EU ani nemůže – mít žádné závazné a formální závěry. Podle představ komise by měla pomoci sjednotit pohledy zemí před čtvrteční diskusí na řádném unijním summitu. Podle pracovního dokumentu, který má k dispozici agentura AFP, účastníci nedělní schůzky předpokládají vytvoření „účinného mechanismu solidarity“ s povinnými kvótami přerozdělování migrantů mezi členskými zeměmi unie. To země visegrádské skupiny ostře odmítají.

Babiš dále navrhuje změnu kompetencí pohraniční agentury EU Frontex. Nestačí dle něj navyšovat počet jejích pracovníků. „Přece není možné dávat Frontexu stovky milionů eur jen proto, že dělá statistiku ilegálních migrantů, místo toho, aby bojovali proti pašerákům,“ řekl Babiš.

Potřeba je podle něj nyní na severu Afriky zřídit střediska pro migranty, která by EU financovala a v nichž by jim zajišťovala bezpečnost. „Je potřeba zřídit skutečně nějaké tábory mimo Evropu, na území Tunisu nebo Libye… Tam by měla Evropa investovat peníze,“ řekl předseda vlády. „Je potřeba pomoci těm lidem mimo Evropu a řešit to mimo Evropu,“ dodal.

Den před minisumitem se francouzský prezident Emmanuel Macron vyslovil pro finanční sankce vůči zemím EU odmítajícím azylanty. „Jsem pro sankce pro případ nesolidárnosti… pro to, aby financování strukturálních fondů bylo podmíněno i tímto ohledem,“ řekl Macron podle agentury AFP. „Jsem rozhodně pro mechanismus, který by toto vše bral v úvahu. Na tuto debatu dojde ve vhodnou dobu,“ dodal.

S odmítnutím kvót souhlasí i nadále opozice. Podle experta ODS na zahraniční politiku a europoslance Jana Zahradila je nutné, aby si Česko pojistilo, že se do hry nevrátí kvóty nebo jiný způsob přerozdělování migrantů. „Jinak můžeme vyjednávat o čemkoli,“ uvedl Jan Zahradil pro deník Echo24.

S tím se shoduje i místopředseda STAN a člen zahraničního výboru Vít Rakušan. „Evropa musí jasně rozlišit mezi uprchlíky před válkou a ekonomickými migranty, nasměrovat pomoc do krizových oblastí a účinněji chránit vnější hranice, a tím minimalizovat příliv do zemí jako Itálie,“ řekl pro Echo24 Rakušan s tím, že kvóty nepomohou. „Politicky jsou neprůchodné,“ dodal.

Babiš nejede na minisummit. „Nevyužil příležitosti“

Za rozhodnutí nejet na nedělní narychlo svolaný minisummit sklidil od části opozice premiér Babiš kritiku. Absence Česka na setkání se nelíbí například lidovcům, TOP 09 a Pirátům. „Opakovaně se ukazuje, že obstrukce a bojkoty jednání neničí jen naší domácí politiku, ale poškozují Česko i v Evropě. Jsme přesvědčení o tom, že čeští politici by měli využívat příležitosti a snažit se získávat podporu pro naše pozice,“ řekl pro Echo24 člen zahraničního výboru za Piráty Mikuláš Peksa. Podobně to vidí i TOP 09. „Zásadně omítáme postoj designovaného premiéra Babiše se summitu o migraci neúčastnit,“ řekl deníku místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. 

„Pokládám za velkou chybu, že (Babiš) nevyužívá této situace, aby vedl osobní jednání s kancléřkou Merkelovou, s novým italským premiérem a s dalšími partnery, kteří jsou v této problematice klíčoví,“ řekl předseda evropského výboru Poslanecké sněmovny Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Lídři visegradské skupiny se podle Babiše ve čtvrtek dohodli, že není důvod se schůzky účastnit. Podle něj je rozhodující půdou, na níž se bude o řešení migrační problematiky jednat, summit Evropské unie, který se uskuteční příští týden ve čtvrtek a v pátek. Na nedělní schůzce podle Babiše může postoj zemí visegradské skupiny prezentovat rakouský kancléř Sebastian Kurz, který se čtvrtečního jednání v Budapešti účastnil. 

Počet zastánců tvrdých protiimigračních opatření v EU roste

Počet zastánců tvrdých protiimigračních opatření v Evropské unii roste. Naposledy Bulharsko v sobotu navrhlo okamžité uzavření vnějších hranic EU a zřízení center mimo EU pro válečné uprchlíky. Itálie, která na očekávané výsledky z nedělního setkání pohlíží s krajní nedůvěrou, v sobotu potvrdila svoje nekompromisní odmítání dalších uprchlických lodí, když vyzvala Maltu, aby se dalšího plavidla na moři pro změnu ujala ona. Zatím v očekávání je, jaký postoj k problému zaujme Německo, jehož vláda je kvůli němu rozdělena. Minisummitu, který organizuje předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, se zúčastní mimo jiné Německo, Rakousko, Španělsko, Francie, Itálie, Řecko a Bulharska.