komentář

Babiš je v koutě. Bez dotací jeho byznys nepřežije

komentář
Babiš je v koutě. Bez dotací jeho byznys nepřežije

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Proti Andreji Babišovi se zase všichni spikli. Po českých policistech a prokurátorech, kteří ho už před více než rokem i s jeho rodinou obvinili z dotačního podvodu na Čapím hnízdě, za nějž mu hrozí až sedm let vězení, teď Babiše ze zneužívání evropských dotací v řádech miliard korun viní Evropská komise a Evropský parlament. Na základě právního názoru Evropské komise je většina europoslanců přesvědčena, že Andrej Babiš je v tvrdém střetu zájmů.

Evropská komise proto s okamžitou platností zastavuje vyplácení jakýchkoliv dalších dotací Agrofertu. Neobnoví je, pokud Andrej Babiš neprokáže, že se Agrofertu skutečně zbavil, nebo pokud neodejde z vlády. Přichází moment, kdy si Andrej Babiš dost pravděpodobně bude muset vybrat mezi byznysem a politikou. Obě role najednou hrát nejde.

Na první pohled by to po útocích Evropské komise a Evropského parlamentu na Polsko a Maďarsko mohlo vypadat, že si evropští mandaríni našli další oběť ze střední Evropy, která se v řadě a na prvním místě v otevřenosti migraci odmítá podvolovat progresivním standardům diktovaným z Berlína a Bruselu. Takhle to jistě bude ve své ukňourané roli oběti a mučedníka hrát pro své publikum Andrej Babiš se svým spin doctorem Márou Prchalem. Koukněte, jdou po Kaczyńském , jdou po Orbánovi. A teď jdou po mně.

Je to přesně naopak. V případě Polska i Maďarska se evropské instituce snaží zasahovat do vnitřní politiky ve Varšavě a v Budapešti. Do toho, co Poláci dělají se svými soudy nebo Maďaři se svou vlastní přistěhovaleckou politikou, neziskovkami a médii. A zachází v tom hodně za hranu. Kritizují tam věci, které úplně stejně už dlouhé roky dělali třeba Francouzi u soudů nebo v případě migrace, a nikdy to nikdo z Bruselu nezpochybnil.

Babiš je úplně jiný případ. Jeho Agrofert je životně závislý na evropských dotacích. Ty miliardy, které na nich čerpá, se platí z peněz daňových poplatníků ze všech zemí Evropské unie. Je bytostnou povinností evropských institucí, aby dohlížely na to, že se ty dotace vyplácí podle pravidel. A ta pravidla prostě a jednoduše zakazují, aby dotace dojili lidé, kteří mají v exekutivních funkcích vliv na jejich rozdělování. Andrej Babiš svým zaparkováním Agrofertu a dalšího holdingu – Synbiol – do svěřenského fondu, ovládaného jeho ženou Monikou a právníky, ta pravidla obešel.

Ten bod, k němuž Evropský parlament přijal velmi tvrdé usnesení, se také výstižně jmenoval „Střet zájmů a ochrana rozpočtu EU v České republice“. Evropská komise upozorňuje, že jen letos Babišovy firmy získaly na dotacích asi 2,1 miliardy korun.

Německý eurokomisař Günther Oettinger oznámil, že do Česka přijedou evropští auditoři a budou prověřovat vyplácení všech dotací za poslední dvě rozpočtová období. To znamená od roku 2007 až do letošního roku.

Pokud Andrej Babiš skutečně o evropské dotace přijde, je vážně ohrožena sama podstata Agrofertu. Jeho firmy stojí na dotacích. Babiš si vybírá přesně ty obory, kde se dotace nabízejí. Lov dotací vždycky byl Babišův byznysplán. Bez nich se byznysmodel Agrofertu hroutí. V řadě textů redakčního kolegy Petra Holuba nebo redaktorky Hospodářských novin Táni Králové je precizně popsáno, jak si Babišovy firmy nenechají utéct ani korunu dotace. Od stamilionových kousků po pár tisíc na poradenství. Symbolicky to vystihuje těch 50 milionů na Čapím hnízdě, za které je Babiš obviněn z dotačního podvodu.

To, že byznysmodel Agrofertu i sesterského holdingu stojí na dotacích, moc dobře vědí banky, kterým Babišem zaparkované firmy ve svěřenském fondu dluží podle poslední výroční zprávy 34 miliard korun. Vědí to také jejich regulátoři. Po tvrdém usnesení Evropského parlamentu a vyjádření eurokomisaře Oettingera se to dozvědí i centrály bank v Paříži, Miláně, Bruselu nebo Londýně. Pokud se jim dosud ta zpráva nedonesla.

Budou se muset nějak postavit k tomu, že byznysmodel jejich klienta skončil. V takových chvílích se přistupuje k žádosti o předčasné splacení úvěru. Sehnat někde 34 dlužných miliard korun nebude pro Andreje Babiše snadné. Jeho dluhy můžou být na prodej a někdo, kdo je získá, ho bude mít ekonomicky v hrsti.

Ne evropských dotacích Andrej Babiš začal a zbohatl. Teď na nich může skončit. Obvinění z podvodu s evropskými dotacemi ohrožuje jeho osobní svobodu. Zastavení dotací ohrožuje ekonomicky samotnou podstatu Agrofertu.

Alternativou je dotace si ponechat a stáhnout se z výkonné moci. Nikoliv naoko, skutečně. To ale Andrej Babiš nikdy neudělá. Dobře ví, že by úplně ztratil kontrolu nad všemi svými zájmy.

Je v koutě. V takové chvíli jsou lidé jeho typu schopni velmi divokých a nebezpečných věcí. Přichází dramatické měsíce.