Důsledek četných lockdownů. Nedostatek čipů může za zdražování elektroniky i aut
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ekonomika se v řadě zemí po koronavirových potížích snaží vrátit do normálu, i když některé obory se stále potýkají s problémy. Některé, zato zásadní, jsou způsobené nedostatkem čipů, které jsou dnes běžnou záležitostí v řadě elektronických výrobků či v automobilech. Tuzemská výroba se o jejich nedostatku mohla letos přesvědčit poté, co automobilka Škoda Auto musela omezit svou výrobu nebo také rušit směny. Vysoká poptávka po čipech však žene jejich cenu výš a spotřebitelé se tak budou muset připravit na to, že ceny nemálo výrobků porostou.
S nedostatkem čipů se společnosti musely vyrovnávat již od minulého roku, kdy se země potýkaly s koronavirovou nákazou. Státem nařízené lockdowny zastavily výrobu a odběratelům se zpozdily dodávky. K tomu se přidalo změněné nákupní chování lidí, kteří se v uzavřených domovech vrhli na nákup televizí, počítačů nebo herních konzolí.
Čipů tak začal být nedostatek a nejvíce se to začalo projevovat právě v automobilovém průmyslu. Z tohoto segmentu se totiž dodávky čipů odváděly právě společnostem, které byly poptávány v době lockdownu s domácí elektronikou. Automobilky se tak s nedostatkem čipů potýkají už od loňského roku a stejná situace trvá i v letošním roce.
To mělo za následek i pokles českého průmyslu na začátku roku. Ten v únoru meziročně poklesl o 2,6 procenta z lednového růstu o 0,3 procenta. Jedním z důvodů byl propad v autoprůmyslu, kde nepřicházely dodávky čipů z Asie. Automobilka Škoda Auto tak proto musela omezit svou výrobu a podobné potíže měla i kolínská TPCA. Automobilový průmysl tak poklesl o osm procent meziročně v letošním druhém měsíci.
Čipy jsou ale obsaženy v řadě výrobků jako jsou například mobily, budíky, lednice, pračky, televize, herní konzole nebo i zubní kartáčky. I z toho důvodu se posouvalo datum představení iPhonu 12 nebo se vyskytly problémy s dodávkou nových konzolí PlayStation 5.
Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka se dá očekávat, že se nedostatek čipů bude promítat ve výrobě po celý letošní rok. „Nedostatek čipů narušuje výrobu, což v konečném důsledku snižuje nabídku některých produktů a služeb na trhu. Vzniklá nerovnováha se vyrovnává růstem cen, který umenšují poptávku. To však vede k nelibosti spotřebitelů, kteří jsou svědky neustálého zdražování celé řady produktů,“ řekl pro Echo24 Křeček.
V příštím roce by však dle něj mělo dojít k posílení výrobní kapacity a to povede k vyrovnání cen. „Ve světě se momentálně investuje do továren, které navýší kapacitu pro výrobu čipů. V budoucnu lze proto očekávat, že čipů bude dostatek. Nyní však žijeme v nesouladu, kdy čipy potřebujeme, ale zatím je nemáme. Pro investory je to skvělá příležitost, například akcie Taiwan Semiconductor Manufacturing Company za poslední rok vyrostly o 113 procent,“ dodal Křeček.
Posílení výroby přiznala například společnost Intel, která v březnu ohlásila, že v Arizoně postaví za 20 miliard dolarů dvě nové továrny. Zde by se měly vyrábět čipy na zakázku pro externí odběratele. Podle šéfa Intelu Pata Gelsingera však bude trvat měsíce než se obrovský nával poptávky srovná s nabídkou.