Nominace za věrnost? Babiš je v pozici jako Alžběta II., hájila Jourová střet zájmů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Současná eurokomisařka a jedna ze zakladatelek hnutí ANO Věra Jourová má od premiéra Andreje Babiše přislíbeno, že získá opětovnou nominaci do Evropské komise. Jméno Jourové zmínil Babiš, už když se minulé pondělí sešel s předsedkyní příští Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Jourová by chtěla mít nově na starosti digitální agendu, řekla pro Radiožurnál. Při grilování v europarlamentu pak očekává dotazy na Babišův údajný střet zájmů. V tomto ohledu se během svého pětiletého působení v komisi projevovala vůči Babišovi velmi loajálně. V minulosti premiéra několikrát obhajovala jak v kauze Čapí hnízdo, tak u možného střetu zájmů, kdy pozici Babiše přirovnala k britské královně Alžbětě II.
Už v roce 2016 dosavadní eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitele prohlásila, že dotace v případě možného dotačního u Čapího hnízda byla zřejmě poskytnuta oprávněně. Podle Jourové totiž dotace splňovala tři základní podmínky, tedy i tu, že o poskytnuté peníze se přihlásila malá či střední firma. „Já si myslím, že tak jak to bylo vysvětleno, a to zrovna já jsem úplně neposlouchala do detailů, ale myslím si, že to byla malá firma, která žádala, a že právě toto je předmětem velmi ostrého zkoumání toho, kdo poskytuje dotaci. A předmětem kontrol. A pokud vím, tak tam bylo obojí a neshledalo se, že by ten, kdo žádal, nesměl žádat,“ uvedla Jourová v dřívějším rozhovoru.
Jourová poté také uvedla, že o dotaci požádal nikoliv pro obohacení své rodiny, ale poskytnutí prostředků na rozvoj regionu či zaměstnanosti. V té době však vedl vyšetřování i evropský úřad pro boj s podvody nazvaný OLAF. A právě to, že se eurokomisařka vyjadřovala k projednávané kauze, si v očích evropské ombudsmanky uškodila. „Podle názoru ombudsmanky byla komisařčina vyjádření nemoudrá a nepřípustná vzhledem k jejímu postavení komisařky, jejíž chování nesmí vyvolávat žádné pochybnosti o možném konfliktu zájmů,“ uvedla ombudsmanka Emily O‘Reillyová.
Nová kandidátka na eurokomisařku se však Andreje Babiše zastala i v případě možného střetu zájmů, u kterého hrozí České republice, že bude muset vracet Evropské unii několik set milionů korun. „Taky jsem ale četla spekulaci, podle které by se to mohlo týkat i královny Alžběty II.,“ uvedla pro ČRo Plus. „Pokud má královna nějaké pozemky, do kterých jdou přímé platby, tak by to teoreticky mohla být i ona,“ řekla dále Jourová a přirovnala pozici Andreje Babiše k britské hlavě státu.
Vláda potvrdí nominaci na schůzi 26. srpna
Předseda vlády Andrej Babiš zvolil Věru Jourovou také proto, aby mohla získat silnější portfolio díky jejímu pětiletému působení v komisi. Podle odborníků však bude velký problém právě kvůli střetu zájmů českého premiéra. Pokud by se obavy potvrdily, Česká republika by se tak nemohla dostat k ekonomickému portfoliu, o které usiluje Babiš.
Vláda ještě musí Jourovu potvrdit na své schůzi. Ta se odehraje až 26. srpna, tedy poslední den, kdy se mají nominace odeslat do Bruselu. Kromě projednávání kandidáta na schůzi vlády se ke jmenování musí sejít i sněmovní výbor pro evropské záležitosti. Situaci komplikuje fakt, že od srpna jsou poslanecké prázdniny a výbor se tak bude muset mimořádně sejít. Samotné jednání mezi poslanci pak musí ze zákona projít ještě v době, než kandidáta schválí vláda.
Podle členky výboru Heleny Langšádlové (TOP 09) nebude projednání jména přes letní měsíce žádným problémem. „Pro výbor to není komplikací, my se k projednání jistě nějak sejdeme. Jedná se však především o Českou republiku a její zájmy. Tím, že do dnešního dne nemáme kandidáta do Komise, nás poškozuje a hendikepuje vůči ostatním zemím,“ řekla dříve pro Echo24 Langšádlová.
To potvrzuje i místopředseda stejného výboru Lukáš Černohorský (Piráti). „Není to komplikace pro výbor, ale obrovská komplikace pro Českou republiku. Pokud se neví, kdo je za nás navržen, tak těžko získáme nějaké důležité portfolio. Bohužel tato vláda se opět projevuje jako dosti slabá a neschopná shodnout se na jednom kandidátovi, který by byl schopen důstojně reprezentovat náš stát,“ řekl pro Echo24 Lukáš Černohorský.