Žádná mumie ani kletba. Sarkofág skrýval kostry a „nesnesitelný“ zápach
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Egyptští archeologové se odhodlali otevřít sarkofág, který objevili před třemi týdny v Alexandrii. Kromě trojice koster je „přivítal“ i nesnesitelný zápach, který vědce odehnal od schránky. S opětovným otevřením jim museli pomoct až vojenští technici, píše BBC. Původně se spekulovalo o tom, že by sarkofág z černé žuly mohl uchovávat ostatky významné osoby, přičemž nejdivočejší teorie mluvily o makedonském vojevůdci Alexandrovi Velikém.
Realita však mnohé zklamala. V rozměrné hrobce archeologové sice nalezli hned tři lidské kostry, ovšem ani jedna z nich nepatří antickému dobyvateli. Podle prvotních odhadů patří nejspíše tehdejším vojákům. Jedna z lebek má na sobě šrám odpovídající zásahu šípem.
Hněv faraonů nepřišel
Nepříjemné překvapení na archeology čekalo již pár okamžiků od chvíle, kdy nadzvedli víko sarkofágu. Pozůstatky doslova plavaly v nahnědlé vodě, jejíž pach výzkumníky od nálezu nejdříve odehnal. Dovnitř se odpadní voda dostala patrně nějakou puklinou ve stěně. Schránu později archeologové otevřeli až s pomocí vojenských techniků.
„Mumie uvnitř bohužel nebyly v nejlepším stavu a zbyly z nich pouze kosti,“ uvedl k nálezu pro BBC hlavní tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta, Mostafa Waziri. Tajemník se vyjádřil i k nepodloženým obavám ohledně legendární faraonovy kletby, která má údajně přinést neštěstí tomu, kdo naruší spánek mrtvých. „Otevřeli jsme ho a svět neupadl do temnoty. Byl jsem první, kdo dal hlavu dovnitř sarkofágu… a stojím zde před vámi… jsem v pořádku,“ řekl Waziri.
Záhada busty trvá
Objev archeologové učinili před třemi týdny během preventivního výkopu na soukromém pozemku v Alexandrii. Alexandrie je bohatým nalezištěm památek především z období starověku. Místní úřady tak mají právo před započetím stavebních prací provádět vlastní průzkumy. Ačkoliv archeologové tentokrát slavili úspěch, majitel pozemku musel plánovanou stavbu domu odložit.
Spolu se sarkofágem výzkumníci nalezli i dobovou bustu muže ze sádrovce. Předpokládalo se, že její identita se bude shodovat s nebožtíkem ze schrány. Potvrzení těchto úvah ovšem zkomplikoval nejenom počet nalezených koster, ale i jejich stav. Busta sama je značně poškozená.