komentář

Hlavně ne „ošklivou“ stranu

komentář
Hlavně ne „ošklivou“ stranu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Je spousta důvodů připomínat si letos (i jindy) události a v širším slova smyslu dědictví roku 1989. K tehdejším demonstracím také různými způsoby dramaturgií, étosem odkazují protesty, jež v Praze a dalších městech organizuje hnutí Milion chvilek pro demokracii. Ukazuje se ale také, že z dědictví listopadového převratu přežívají i ty jeho spornější nebo rovnou pomýlené části. V rozhovoru pro Novinky.cz to dost zřetelně ilustroval starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Je to starosta městské části, v níž jsem bydlel, jeho vedení vystřídalo garnituru, která byla, řekněme, dost suspektní. Je móda si z hipsterské „sedmičky“ střílet, tamní komunita si o to taky často koleduje, Čižinskému a jeho vedení se ale podařilo prosadit nějaké dobré věci a zastavit, nebo aspoň korigovat některé sporné projekty. Teď chce vstoupit do politiky na celostátní úrovni, ve vystoupení během protestu Milionu chvilek oznámil, že hledá 3000 statečných, s nimiž chce zdejší politiku změnit. V rozhovoru dostal příležitost svoje představy trochu rozvést. No. Je to zvláštní, Čižinského plán vznikl v čase protestů proti současné mocenské garnituře, starosta říká, že by se jednou mohl stát premiérem a že s Andrejem Babišem, uspěje-li jeho projekt, spolupracovat nebude. Asi pana Čižinského nepotěším, ale nemůžu si pomoct. V jednom ohledu je jeho rétorika výrazně podobná té Babišově. Čímž se dostáváme zpátky k událostem zpřed třiceti let.

Kampaň Občanského fóra před prvními svobodnými volbami a vůbec duch politické debaty v té době byly prodchnuty nechutí k politickým stranám, utopickou a v něčem také pomýlenou představou, že je možné nějak překročit jejich limity, jejich zaujetí partikulárními zájmy, byrokratickou strukturu a mocenské boje v ní a stvořit nějaký jiný základ politiky, který nebude trpět „nemocemi“ stranictví. Moc to nevyšlo. Ta představa strany jako čehosi z principu ošklivého, od čehož se každá o skutečnou změnu usilující síla musí držet dál, je ale životná i dnes. Velice silně na tuhle strunu hrál i Andrej Babiš. Úmorně opakoval, že není politik, i když dělá politiku, že jeho hnutí ANO není politická strana, a už vůbec ne „tradiční politická strana“. Jeden z Babišových apologetů o dnešním premiérovi před lety mluvil jako o člověku, který vychází z odkazu Václava Havla. Jistěže to zní absurdně. ANO ale skutečně předvádí jakousi perverzní variantu Havlovy nepolitické politiky alespoň slovně.

Jan Čižinský má v politice velké ambice, je připraven stát se i premiérem. I on ale svou hypotetickou novou formaci popisuje vlastně dost babišovsky. Nebude to žádná strana, chraň bůh. Bude sice kandidovat ve volbách a usilovat o podíl na moci, jenomže za stranu ji považovat nemůžete, protože kdyby stranou byla, dál by štěpila opoziční scénu, ale ona ji štěpit nebude. Možná by se v logice tohoto argumentu daly najít nějaké ty drobné nedostatky, v každém případě by mě zajímalo, jak ta kombinace kandidování a neštěpení bude vypadat. Ptát se na program té „politické síly“ (pozor, nikoliv strany!) je ještě brzy. Ten vznikne, až se sejde potřebný počet statečných a něco spolu vymyslí. Jeden by ale řekl, že součástí připravenosti stát se premiérem by ale mělo být i nějaké elementární ponětí o tom, co bych v tom úřadě chtěl asi tak dělat. Podle starosty jeho projekt není nijak propojen s Milionem chvilek, svoje záměry mohl jen prezentovat na protestu, který sdružení organizuje. Bez ohledu na existenci nějakého personálního nebo organizačního spojení má ale Čižinského plán s „chvilkaři“ společný étos. Nic proti tomu. Potíže, do nichž se Jan Čižinský v rozhovoru dostával, a klopotný způsob, kterým se z nich snažil vybruslit, cosi důležitého napovídají o limitech takhle vnímané politiky.

 

20. prosince 2019