Zpřísněte prodej zbraní, žádaly v USA desetitisíce studentů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Několik desítek tisíc studentů po celých Spojených státech demonstrovalo za přísnější regulaci prodeje zbraní a za bezpečnější školy. Akce, do níž se zapojili studenti asi tří tisíc škol, se konala přesně měsíc po masakru na střední škole ve městě Parkland na Floridě, kde střelec zabil 17 lidí. Agentura AP označila středeční manifestaci za jeden z největších studentských protestů od demonstrací proti válce ve Vietnamu v 60. a 70. letech minulého století.
Studenti po celých Spojených státech dnes nesli transparenty s nápisy „Už nebudeme mlčet“, „Chceme změnu“, „Knihy, ne kulky“ nebo „Soustrast a modlitby nestačí“. Zatímco někde vyšli studenti před budovu školy jen na chvíli a 17 minutami piety uctili památku 17 obětí z Parklandu, jinde uspořádali delší shromáždění či se vydali na pochod městem.
V New Yorku se ke studentům brooklynské střední školy připojil i starosta Bill de Blasio, který vyzval studenty, aby nepřestávali v boji za přísnější legislativu a bezpečnější školy. Maxwell Nardi ze střední školy v Henriku ve Virginii řekl agentuře AP, že studentské akce nepřestanou, dokud Kongres nepřijme v této věci zásadní změny. Další protest se chystá do Washingtonu na 24. března.
#NationalWalkoutDay #WalkoutWednesday
— Richard Hine (@richardhine) 14. března 2018
RT @CNN Students at a Los Angeles school held a die-in spelling #ENOUGH with their bodies as a gong sounded 17 times, one for each student killed in the Parkland, Florida, school shooting pic.twitter.com/RtJ4wyKtYD
„Naši zvolení představitelé musí udělat víc, než jen tweetovat soustrast a modlitby v reakcích na takové násilí,“ uvedla na webu organizace Empower, která dnešní akci zastřešila. Zájemcům dala seznam požadavků, s nimiž se mohou obrátit na své zákonodárce. Je mezi nimi například zákaz prodeje útočných zbraní či povinné prověrky profilů zájemců o koupi střelné zbraně.
Zatímco některé školy protesty studentů ocenily či alespoň tolerovaly, jinde hrozí studentům kázeňské tresty za svévolné opuštění výuky. V ohijském Salemu ale například odešla ze školy desítka studentů bez ohledu na to, že jim vedení školy pohrozilo disciplinárním potrestáním.
Na střední škole ve městě Parkland uspořádali dnes studenti shromáždění na místním fotbalovém hřišti. „Všichni tihle lidé mohli toho dne zemřít,“ řekl student vyššího ročníku David Hogg, podle něhož je dnes věcí mladých lidí, aby bojovali za Ameriku bez násilí.
Parklandská tragédie vybudila americké studenty k nebývalé aktivitě, která přiměla zákonodárce otevřít debatu o zpřísnění regulace držení zbraní. Kongres ovládaný republikány však zatím v diskusi nedospěl k žádné zásadní shodě, což opozice přičítá vlivu mocné lobby majitelů zbraní.
Bílý dům dnes oznámil, že prezident Donald Trump hodlá podepsat dosud nejvýraznější návrh, s nímž zákonodárci přišli v reakci na masakr. Normu, která počítá s uvolněním 50 milionů dolarů (více než miliardy korun) ročně na zlepšení bezpečnosti amerických škol, dnes schválila Sněmovna reprezentantů. Peníze mají jít na výcvik školního personálu, zlepšení prevence útoků či efektivnější koordinaci práce školy a policie. Zákon musí ještě schválit Senát.