Útok na Skripala

Analýza z Vyškova má pomoci při vyšetřování útoku na Skripala

Útok na Skripala
Analýza z Vyškova má pomoci při vyšetřování útoku na Skripala

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení ve Vyškově se podílí na zjišťování toho, kdo a čím útočil ve Velké Británii na bývalého ruského agenta v britských službách Sergeje Skripala a jeho dceru. Uvedla to  Česká televize (ČT). Centrum vypracovalo primární analýzu pro ostatní členy NATO, velení aliance v Bruselu ji centrum předložilo ve středu.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška jde o víceméně automatický postup. „Pokud se v členské zemi NATO někde stane událost a je tam podezření na chemický nebo jakýkoli jiný útok, tak toto centrum má za úkol zpracovat analýzu a poslat ji do ústředí,“ řekl mluvčí televizi.

Server zpravodajského týdeníku Respekt ve středu napsal, že analýza se týká toho, jaká látka mohla být při útoku použita a jak mohla být použita. „Než dostaneme autorizaci, není o tom možné informovat. Jde o tajnou zprávu,“ cituje týdeník jednoho ze zaměstnanců vyškovského centra. Očekává se, že zpráva by mohla být výhledově odtajněna, píše Respekt.

Skripal a jeho dcera byli počátkem března nalezeni v bezvědomí na lavičce v anglickém Salisbury. Skončili ve vážném stavu v nemocnici a spolu s nimi i britský policista, který se k nim dostal jako první. Británie je přesvědčena, že byli obětí útoku nervově paralytickou látkou, za kterým stálo Rusko. Británii v tom dnes podpořily Spojené státy, Francie a Německo. Západní země zároveň vyzvaly Moskvu, aby poskytla informace o látce Novičok, která byla údajně při otravě použita. Rusko jakoukoli vinu odmítá.

Zřizovatelem vyškovského Centra ochrany proti zbraním hromadného ničení je NATO. Centrum bylo vytvořeno v roce 2007, do přímé ochrany ČR a ostatních členských zemí Severoatlantické aliance se zapojilo v roce 2016. Jeho součástí je speciální počítačový sál s velkoplošnou obrazovkou, jehož pracovníci jsou ve spojení zhruba s 2000 vědci z celého světa. Ti jim pomohou v případě ohrožení analyzovat nebezpečí při použití chemických, biologických a radioaktivních látek ve světě.

Echo24, ČTK