Žít Brno padá ke dnu, je pod hranicí pěti procent
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po sečtení více než třiceti procent voličských okrsků v Brně už je jasné, že hnutí Žít Brno úspěch z roku 2014 nezopakuje. Zatímco tehdy skončilo nové recesistické hnutí v čele s Matějem Hollanem s 11,89 procenty a dostalo se do brněnské rady, nyní mu průběžné výsledky přisuzují pouze necelá čtyři procenta.
Hnutí Žít Brno vstoupilo na brněnský magistrát v roce 2014 poté, co se v kampani vymezilo vůči tehdejšímu brněnskému primátorovi Romanu Onderkovi (ČSSD). Po čtyřech letech v radě ale průběžné výsledky ukazují propad tohoto hnutí. Podle průběžných výsledků dosahuje Žít Brno pouze na necelá čtyři procenta.
Lídr hnutí Žít Brno Matěj Hollan jako náměstek primátora má za sebou aféry, jako video při bičování v baru na Ukrajině nebo jízdu načerno v MHD. Žít Brno v končícím volebním období prosadilo projekty k ukončování bezdomovectví a zasadilo se o více peněz do kultury.
První je zatím v Brně vládní hnutí ANO (průběžně má 23,61 % hlasů), druhými jsou občanští demokratů s podporou Svobodných (16,97 procent) a třetí KDU-ČSL s deseti procenty. Sečteno je nyní více než třicet procent okrsků.
Recesistické hnutí Žít Brno dříve velmi kritizovalo politiku magistrátu vedenou velkou koalicí ČSSD a ODS. Nakonec se hnutí stalo součástí koalice pěti stran a nejvíc bylo vidět při snaze pomáhat lidem se získáním a udržením bydlení.
Žít Brno se proslavilo především díky náměstku primátora Matěji Hollanovi. Ten v před třemi lety na internetu napsal, že „v Brně bylo dříve vícero národností, které jsme si dílem zplynovali, dílem vyhnali“. Proti výroku se kriticky ozvala veřejnost a Hollan se pod tlakem omluvil. Náměstek pro dopravu Hollan byl také přistižen revizory při jízdě v hromadné dopravě bez jízdenky.
Volby před čtyřmi lety vyhrálo ANO s necelými 20 procenty voličů těsně před ČSSD. Třetí bylo Žít Brno s podporou Pirátů, potom byla KDU-ČSL a až pátá byla ODS se ziskem 7,62 procenta. Do zastupitelstva se dostali ještě komunisté, TOP 09 a Zelení. Koalici po volbách vytvořilo ANO, Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL a Zelení. Po roce a půl se koalice rozpadla a potom se dala zpátky dohromady rozšířená ještě o TOP 09.