Hamáčkovo dilema

Hamáček má problém. Musí si vybrat, který summit je důležitější

Hamáčkovo dilema
Hamáček má problém. Musí si vybrat, který summit je důležitější

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček naráží na první problém ve své rozdvojené roli. Kvůli svému rozhodnutí vést najednou dvě ministerstva si musí vybírat, který summit upřednostní. Ve čtvrtek se vydá společně s premiérem Andrejem Babišem na summit Severoatlantické aliance v Bruselu. Vynechá tak neformální summit ministrů vnitra v rakouském Innsbruku.

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček si v nové roli dvou ministrů musí vybírat, kterou mezinárodní schůzi upřednostní. Na stránkách ministerstva zahraničí se už nyní objevuje informace, že se ministr pověřený řízením diplomacie zúčastní summitu NATO v Bruselu, který se koná od dnešního dne do čtvrtka. „Vrcholné zasedání nejvyšších představitelů států a vlád zemí Severoatlantické aliance, první v novém sídle NATO, se bude zabývat pokrokem v oblasti aliančního odstrašení a obrany, aktuálními bezpečnostními výzvami, včetně vztahů s Ruskem, sdílením břemene obranných výdajů, modernizací a reformou velitelské struktury Aliance i jejím dalším rozšiřováním,“ uvádí stránky ministerstva zahraničí.

Problémem však zůstává, že se ve stejnou dobu odehrává i summit ministrů vnitra, který se koná v rakouském Innsbrucku od 12. do 13. července. Schůzka ministrů vnitra by měla mít téma o migraci. „Na neformálním zasedání ministrů vnitra EU, které se ve stejném termínu uskuteční v Rakousku, zastoupí pana ministra náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost Jiří Nováček. Jedná se o standardní postup v případě kolize dvou významných událostí. Na podobných summitech ministrů vnitra je navíc dost častým jevem, že ministři jsou zastupováni svými náměstky,“ řekla pro Echo24 mluvčí ministerstva vnitra Marika Vitnerová. Ministerstvo vnitra bylo přitom primárním resortem, který měl Jan Hamáček vést před neúspěšným pokusem jmenovat Miroslava Pocheho jako šéfa diplomacie.

Na pondělní tiskové konferenci také Hamáček upřesnil, že pokud by se hlasování o důvěře protáhlo na další den, nezúčastnil by se ani summitu NATO. „Doprovodím pana premiéra do Bruselu v případě, že hlasování o důvěře vládě skončí už ve středu. Pokud by se protáhlo do čtvrtka, pak by naše účast samozřejmě nebyla možná,“ řekl Jan Hamáček. Summit NATO začíná právě v době, kdy bude nová koalice žádat o důvěru v dolní komoře, tedy ve středu. V ten samý den dorazí do Bruselu Miloš Zeman a ve čtvrtek ho doplní Lubomír Metnar, Jan Hamáček a Andrej Babiš.

Právě hlasování k hlasování o důvěře se upíná dvojí ministr Jan Hamáček. Už dříve totiž prohlásil, že tento krok by mohl odblokovat nastávající situaci, kdy není jasné, kdo povede ministerstvo zahraničí. Sociální demokraté nadále trvají na europoslanci Miroslavu Pochem. Prezident Miloš Zeman je ale proti, protože mu vadí jeho údajné kladné postoje k migraci a jeho nejasné sponzorství ČSSD.

Kromě Hamáčka trvá na obsazení stejného šéfa diplomacie i nejužší politické grémium strany. „ Kromě technických věcí jsme se zabývali aktuální politickou situací a výstupem z toho jednání je usnesení politického grémia, které konstatovalo, že stále platí usnesení předsednictva sociální demokracie, které hovoří o jediném kandidátovi na ministra zahraničí a tím kandidátem, jak je známo, je Miroslav Poche,“ řekl Jan Hamáček.

Předseda sociální demokracie už dříve řekl, že situace nebude vyřešena během následujících dnů. „My tu situaci řešíme, bude ji řešit jednáním, nicméně není možné očekávat, že se vyřeší do hlasování o důvěře vládě,“ řekl Jan Hamáček. Vhodný termín nyní předseda sociální demokracie hledá, aby se schůze zúčastnil co největší počet členů. Předsednictvo čítá až tři desítky zástupců.

Poche nemá oficiální funkci

Předseda sociální demokracie musel v úterý před zahraničním výborem vysvětlovat, v jaké je pozici Miroslav Poche na ministerstvu zahraničí. „Pan Poche nemůže působit v oficiální funkci, která by byla v kolizi s jeho mandátem europoslance. Neexistuje žádný smluvní vztah s ministerstvem,“ řekl na výboru Jan Hamáček. „Pokud se na ministerstvu zahraničí objevoval, tak to bylo v rámci přípravy systemizace,“ řekl Jan Hamáček.

Když šéf ČSSD přebíral ministerstvo zahraničí, Poche prohlásil, že bude v Černínském paláci působit jako nehonorovaný politický tajemník. O tom, jakou úlohu bude Poche zastávat, se Hamáček před poslanci vyjádřil neurčitě. „Pokud bychom hledali nějaké angažmá, bude to v souladu se systemizací a nebude to v kolizi se služebním zákonem,“ řekl Jan Hamáček.

Státní tajemník Smolek doplnil, že nová systemizace pro resort, kterou v úterý schválila vláda, platí od 15. července. Na úřadě budou obnoveny posty politických náměstků, které při svém nástupu zrušil ministr zahraničí předchozí menšinové vlády hnutí ANO Martin Stropnický. Znovu vznikne také sedmičlenný politický kabinet ministra. Další změna se týká struktury ministerstva, kdy sloučením svou odborů vznikne nový analytický útvar.