Brexit bez dohod může ohrozit létání, říká britská vláda
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V případě, že by Británie v březnu příštího roku odešla z EU bez jakékoli dohody, letecké společnosti z Británie i Evropské unie by ztratily automatické právo vzájemného přeletu nad územím toho druhého. Ve svém prohlášení o tom v pondělí podle BBC informovala britská vláda. Kabinet v této souvislosti chce, aby si obě strany ještě před odchodem Londýna z EU vzájemně uznaly pravidla pro leteckou přepravu. „Jestliže Británie opustí EU v březnu 2019 bez jakékoli dohody, aerolinky s licencí v EU a Británii by ztratily automatické právo provozovat letecké služby ve Spojeném království a EU,“ uvedla britská vláda s tím, že potřeba by bylo další povolení.
Varování nicméně nemusí nutně znamenat, že by hned den po brexitu přestala letadla létat, poznamenala BBC. Vláda uvedla, že unijním leteckým společnostem jednostranně vydá povolení k přistání na britských letištích a bude doufat, že se členské státy zachovají stejně. „Nebylo by v zájmu žádné země EU ani Británie, aby omezily výběr destinací, do kterých je možné létat. Jestliže ale tato povolení nebudou udělena, může dojít k narušení některých letů,“ citoval list The Guardian z vládního prohlášení.
Tim Alderslade, šéf organizace zastupující všech 13 dopravců registrovaných v Británii, v této souvislosti doufá, že EU a Británie uzavřou novou dohodu o letecké přepravě.
Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie minulý týden na summitu v Salcburku vyslali do Londýna jasný vzkaz. Rozhovory o podobě odchodu Británie z EU musejí v průběhu října výrazně pokročit. Jen tak je bude možné uzavřít na mimořádném summitu plánovaném na polovinu listopadu a vyhnout se situaci, že Británie z EU v březnu příštího roku natvrdo „vypadne“ bez dohody.