Imunitní výbor doporučil vydat Babiše a Faltýnka ke stíhání
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mandátový a imunitní výbor doporučil sněmovně vydat lídry vládního hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke stíhání v kauze Čapí hnízdo. Oba již před jednáním výboru uvedli, že se svým vydáním souhlasí.
Babiš před jednáním výboru opět uvedl, že kauza je zpolitizovaná a jejím účelem je vyhnat ho z politiky. „Požádáme o vydání a nemá to žádnou souvislost se schůzí o jednání v důvěru vlády,“ uvedl Babiš. Lituje, že ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) nezbavil mlčenlivosti bývalého detektiva Jiřího Komárka, kterého výbor pozval na jednání.
Od osmi hodin ráno se sešel sněmovní mandátový a imunitní výbor, který znovu projednal žádost policie o vydání předsedy hnutí ANO Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Výbor dal ještě před pokračováním schůze pléna k důvěře vládě doporučení, že by měli být oba vydáni.
Třebaže závěrečné doporučení poslancům od členů výboru není závazné, zákonodárci se jím běžně řídí. V minulém období na začátku září je sněmovna ke stíhání vydala a policie dokonce obvinila. Po sněmovních podzimních volbách ale získali opět poslaneckou imunitu.
Babiš a Faltýnek avizovali, že před členy výboru v úterý vystoupí a ke kauze se vyjádří. Původně měli dorazit už minulý týden, ale omluvili se. Jako důvod uvedli, že se chtějí seznámit se zprávou OLAF, která je nyní součástí vyšetřovacího spisu české policie. A to i přesto, že Babiš před tím několikrát řekl, že se ho zpráva OLAF „netýká“ a že ho „nezajímá“. To, že ji číst nebude, protože od toho má své právníky, naposledy uvedl rovněž v neděli na Primě.
Před výborem měl kromě Babiše a Faltýnka vystoupit také bývalý elitní policista Jiří Komárek, který je nepravomocně odsouzen za nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého z brutálních úniků informací. Důvodem jeho výslechu iniciovaného hnutím ANO a SPD mělo být podle místopředsedy Pirátů Jakuba Michálka to, že má údajně kompromitující informace na vyšetřovatele kauzy Pavla Nevtípila. Ministra vnitra Lubomír Metnar (za ANO) však exdetektiva nezbavil mlčenlivosti, takže se jednání nezúčastnil.
Co přinesla zpráva OLAF
Babišovi přitížila nedávno publikovaná zpráva OLAF. Od minulého čtvrtka, kdy ji poprvé celou v redakčním překladu zveřejnily servery Hospodářských novin a Aktuálně.cz, si ji může přečíst každý. Píše se v ní o podezření na porušení českého národního práva i práva Evropské unie, o dotačním podvodu, netransparentnosti nebo zatajování informací i rodinných vazeb. Více jsme o tématu psali zde.
Je pravděpodobné, že pokud by servery vydavatelství Economia zprávu nezveřejnily, k veřejnosti by se nedostala. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) totiž v nedělních Otázkách Václava Moravce uvedla, že její rezort poskytne zprávu dvěma poslancům na základě jejich žádosti. Jedná se o Dominika Feriho (TOP 09) a Jakuba Michálka (Piráti). Ti jí ale nebudou moci dále zveřejňovat. S plošným zveřejněním zprávy však ministerstvo nepočítá.
Společnost Imoba, která v době udělení dotace Čapí hnízdo vlastnila, ve své tiskové zprávě napsala, že zprávu OLAF považuje za absurdní a neprofesionální. Úřad podlehl politickému tlaku, sdělil k tomu Karel Hanzelka, který zastupuje i holding Agrofert, ze kterého se farma v minulosti vyčlenila. Podle Hanzelky se Imoba neměla možnost v rámci vyšetřování plně vyjádřit. Společnost trvá na tom, že evropská dotace pro Čapí hnízdo byla udělena v souladu s platnými pravidly.