V případu Čapí hnízdo se Babišova pozice zhoršila

Komu zůstane černý Petr

V případu Čapí hnízdo se Babišova pozice zhoršila
Komu zůstane černý Petr

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zproštěním Jaroslava Faltýnka a tří dalších obviněných postoupil případ Čapí hnízdo o další krok. Na jeho podstatě se nic nemění. Je možné se obávat, či s nadějí očekávat, že drazí právníci vysekají z případu všechny další obviněné v čele s premiérem Andrejem Babišem, ale tyto obavy a naděje jsou se značnou pravděpodobností zbytečné.

Případ Čapí hnízdo je totiž tak jednoduchý, jak jen může případ dotačního podvodu být. Proto také policie začala případ vyšetřovat jen na základě informací v rozsahu jednoho novinového článku. Jednoduchý příběh popisuje, jak se z koncernu Agrofert vyčlenila společnost Farma Čapí hnízdo s akciemi na doručitele, požádala o evropské dotace určené jen pro malé a střední firmy, a když je inkasovala, opět se pod křídla Agrofertu vrátila. Nic víc a nic méně.

Akcie na doručitele byly zajímavé tím, že jejich vlastníkem byl ten člověk, který je právě držel v ruce, anebo zamkl do svého psacího stolu. Bez policejní asistence tedy nemohl nikdo ověřit, kdo je skutečným majitelem akcií a podniku, který je vydal. Každého tedy napadne, že převodem akcií Farmy Čapí hnízdo se Agrofert či jeho majitel pokusili účelově zakrýt, že jim firma patří, aby se podvodně dostali k dotacím. Evropské dotace a akcie na doručitele tvoří dostatečně třaskavou směs, aby policie začala vyšetřovat. Na tomto faktu se už těžko něco změní.

Po zproštění Faltýnka & spol. se justice zaměří na ty, co zbyli. - Foto: Jan Zatorsky

Propojené osoby v utajení

Policisté učinili, co měli, a zeptali se v Agrofertu, komu koncern akcie Farmy Čapí hnízdo v roce 2008 prodal a od koho je o pět let později nazpátek koupil. Manažeři odpověděli a doložili podepsanými dokumenty, že firmu prodali rodinným příslušníkům Andreje Babiše a že od nich je pak také dostali zpátky.  To potvrdil i Babiš před dvěma lety při emotivním projevu ve sněmovně. Jeho výpověď nelze se stoprocentní jistotou ověřit, není však důvod nevěřit majiteli ani Agrofertu. S pravděpodobností hraničící s jistotou se dá říci, že během čerpání dotací patřilo Čapí hnízdo Babišově rodině.

Zároveň protikorupční agentura OLAF ukončila své vyšetřování verdiktem, že v případě Babišových blízkých, Babiše, a tedy i Agrofertu šlo o propojené osoby. Farma Čapí hnízdo tedy neměla nárok na dotaci. Ve své žádosti proto zamlčela některé informace, aby se na to nepřišlo. Ani tento verdikt není možné v dalším průběhu procesu zpochybnit.

V tuzemském právním řádu se takové chování může kvalifikovat jako podvod a poškození finančních zájmů Evropských společenství. Teď je na justičních orgánech, aby posoudily, jestli k těmto zločinům skutečně došlo. Vyšetřování a případný proces nemusí nutně skončit odsouzením účastníků dotačního byznysu na Benešovsku. Teoreticky je stále možné, že se někteří z obviněných k případu připletli omylem, případně že netušili, že vydáváním anonymních akcií, obchodováním s nimi a žádostí o padesátimilionovou dotaci vlastně porušují zákon. Bude ovšem mnohem složitější vysvětlit, že šlo jen o podivné nedorozumění, než prostě poslat případ s obviněním konkrétních osob soudci, ať rozhodne podle práva.

Sedm odmítnutých

Na faktickém stavu kauzy Čapí hnízdo mění zpráva o zproštění čtyř obviněných málo. Jde jen o marginální účastníky a jejich vyloučením se může případ jedině urychlit. Jaroslav Faltýnek, Zdeněk Kubiska a Jan Platil se zapletli jen tím, že podepsali smlouvu s Babišovými příbuznými na prodej podniku později přejmenovaného na Farmu Čapí hnízdo. Určitě neučinili nic zlého, pokud nevěděli, že tento krok měl posloužit k pozdějšímu obcházení dotačních pravidel. Luděk Kalivoda byl pouhým členem představenstva Farmy Čapí hnízdo v době, kdy žádala o dotaci, nemusel však znát detaily této žádosti. Obvinění se nezbavili předseda a místopředsedkyně představenstva Čapího hnízda, kteří tuto omluvu těžko mohou použít. Státní zástupce odmítl zprostit obvinění také Babišovy příbuzné, kterým farma patřila, a samotného Babiše, který údajně celou operaci organizoval. Případ se stal, vypořádán není. Po zproštění Faltýnka & spol. se justice zaměří na ty, co zbyli.