cvičení Západ 2017

Rusko během cvičení simulovalo útok na NATO, myslí si generál

cvičení Západ 2017
Rusko během cvičení simulovalo útok na NATO, myslí si generál

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Rusko-běloruské strategické cvičení, které proběhlo v září loňského roku v Bělorusku a na západě Ruska, mělo simulovat rozsáhlý vojenský útok na NATO. Myslí si to velitel estonské armády, generál Riho Terras, který to řekl v rozhovoru pro německý deník Bild.

„Rozsah cvičení byl mnohem větší než bylo oznámeno,“ tvrdí generál. Podle oficiálních údajů se na manévrech podílelo 12 700 vojáků, z nichž příslušníků ruské armády mělo být pouze 5,5 tisíce.

Odhady analytiků zemí NATO ale byly mnohem vyšší. Podle nich bylo na cvičení až sto tisíc ozbrojených vojáků.

Ruské a běloruské jednotky v září při hranicích zemí NATO uspořádaly strategické cvičení Západ 2017, které aliance označila za neprůhledné a obvinila Moskvu z možné přípravy provokace či agrese vůči východnímu křídlu NATO. V Bruselu panovala obava, že ruské jednotky v předsunutých pozicích i po vojenském cvičení zůstanou.

Rusko obavy NATO označilo za neodůvodněné a po ukončení manévrů oznámilo, že všichni vojáci se i s technikou vrátili do domovských posádek.

Šlo prý o běžné cvičení, které se koná každé čtyři roky. Tentokrát podle scénáře přešly přes hranici skupiny cizích bojovníků, které se spojily s dalšími ozbrojenci a snažily se zemi destabilizovat. „Naším úkolem bylo odrazit útok teroristů. Teroristů dobře připravených a s různou výzbrojí,“ uvedl velitel Západního vojenského okruhu Andrej Kartapolov.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v Moskvě po cvičení prohlásil, že „na pozadí hysterie“ kolem cvičení Západ 2017 NATO nenápadně přesunulo do Polska druhou obrněnou brigádu armády USA i s vojenskou technikou. Spolu s výzbrojí třetí obrněné brigády, ponechanou v Polsku a Pobaltí, tak prý je na východě NATO rozmístěna už celá americká divize, kterou lze během dvou hodin doplnit mužstvem z nejbližší americké základny v Německu.

„Je to jednoduše nepravdivý a zavádějící popis situace,“ řekl o ruském obvinění polský ministr obrany Macierewicz při společném vystoupení s ministrem zahraničí v Londýně.

Přítomnost armády USA v Polsku a Pobaltí podle mluvčího odporuje smlouvě mezi NATO a Ruskem. Ruské agentury také tlumočily vyjádření předsedy výboru obrany ruské Státní dumy Vladimira Šamanova, že Moskva zvažuje odvetná opatření v podobě rozmístění dalšího raketového systému Iskander v enklávě Kaliningrad na břehu Baltského moře.

mh , red

9. ledna 2018