Skandál, ze kterého Amerika nespí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na miliardáře Jeffreyho Epsteina, když 6. července vystoupil v New Jersey ze svého tryskáče, čekalo nepříjemné překvapení. Na letištní ploše ho přivítal speciální tým, složený s agentů FBI a detektivů newyorské policie, zaměřený na potírání dětské prostituce. Epstein byl zatčen za sexuální styk s nezletilými a odvezen do vazby, odkud zatím nebyl propuštěn. Byl to moment, na který celá Amerika čekala dvanáct let. Epstein byl ze zneužívání desítek nezletilých dívek obviněn již v roce 2006. Tehdejší vyšetřovatelé věřili, že mají dostatek důkazů na to, aby Epsteina poslali na doživotí. Avšak federální prokurátor uzavřel s Epsteinem dohodu. Za to, že se miliardář přiznal k méně závažným deliktům, dostal pouze 13 měsíců ve vězení s minimální ostrahou. Americká veřejnost byla zděšena, důkazy prezentované v médiích se zdály nevyvratitelné. Proč by tedy žalobci nechali odejít Epsteina v podstatě jen s varováním? Nabízela se odpověď, že zafungovala síť vlivných kontaktů, které Epstein za léta nastřádal. Mezi Epsteinovy přátele patřili například prezidenti Bill Clinton a Donald Trump, mladší bratr britského následníka trůnu princ Andrew a bývalý izraelský premiér Ehud Barak.
Jeffrey Epstein se narodil v roce 1953 v New Yorku. Studoval matematiku na Newyorské univerzitě, školu však nedokončil. V roce 1974 nastoupil jako učitel matematiky a fyziky na elitní manhattanskou školu Dalton School. Tam si ho všiml jeden z rodičů a nabídl mu místo v investiční bance Bear Stearns, kde pracoval v letech 1976 až 1980, poté si založil vlastní investiční společnost. Zdál se velmi úspěšný. Postupně koupil „největší rodinný dům na Manhattanu“, vilu v luxusním letovisku Palm Beach na Floridě, soukromý tryskáč a ostrov v Karibiku. Do veřejného povědomí se poprvé zapsal začátkem nultých let, kdy bral na palubu svého letadla tehdy již bývalého prezidenta Clintona, herce Kevina Spaceyho a komika Chrise Tuckera – létali do Afriky na výpomoc do výzkumných stanic proti AIDS. V této době Epstein také daroval desítky milionů dolarů na dobročinné akce. Mezi jeho další společníky patřili například bývalý britský premiér Tony Blair, herec a režisér Woody Allen, řada finančníků z Wall Street. Epstein se stal pevnou součástí americké smetánky.
To, že má rád mladé dívky, bylo všeobecně známo. Jeho letadlu se přezdívalo „Lolita Express“, novinář Michael Wolff, který tehdy pracoval pro magazín Vanity Fair, vzpomínal, že když v 90. letech jednou Epsteinovým letadlem cestoval, přidaly se k nim tři dívky, u kterých doufal, že jim bylo přes osmnáct. Tak nějak všeobecně se předpokládalo, že děvčata, s nimiž se Epstein stýká, jsou již plnoletá.
Tento předpoklad se začal sypat v roce 2005, kdy jistá žena nahlásila floridské policii, že bohatý muž zneužil její nevlastní dceru. Následné vyšetřování zjistilo, že oním boháčem je Epstein. Ke své hrůze policisté začali postupně rozplétat rozsáhlou síť, která měla za účel obsluhovat Epsteinovy pedofilní choutky. Počet jeho obětí podle policistů přesáhl stovku. Nejmladším dívkám bylo třináct, čím byly starší, tím méně se o ně Epstein zajímal. Okolo devatenácti o ně ztratil zájem úplně.
Podle policie a FBI, která později vyšetřování převzala, znásilnění vždy probíhalo stejně. Buď jedna z Epsteinových asistentek, či jedna z již zneužitých dívek přesvědčila novou oběť, že si může rychle vydělat pár stovek dolarů jednoduchou masáží. Často cílily na děvčata z chudých a problémových rodin. Když dívka souhlasila, byla odvedena do Epsteinovy vily, kde ji miliardář přivítal pouze s ručníkem kolem pasu a vyzval ji, aby ho masírovala, buď pouze ve spodním prádle, nebo zcela nahá. Během masáže dívky osahával, donutil k orálnímu sexu nebo rovnou znásilnil. Děvčata pak byla často donucena, aby pomáhala hledat další oběti.
Vyšetřování se soustředilo na Epsteinovy aktivity na Floridě, ale během něj detektivové narazili na náznaky, že Epstein používá modelingové agentury, aby mu dovážely další oběti z východní Evropy, že k podobným „masážím“ dochází i v Epsteinově newyorském bytě, a šířily se také zvěsti o sexuálních orgiích na Epsteinově ostrově v Karibiku. Když si v roce 2008 FBI pro něj došla, věřila, že má slušně „nabito“. Měla řadu svědků ochotných vypovídat, důkazy zadržené při Epsteinově domovní prohlídce a řadu hodin záznamů ze sledování. Detektivové předpokládali, že Epstein dostane doživotí. K jejich překvapení se místo toho dohodl s federálním prokurátorem. Epstein se přiznal k vyhledávání prostituce a souhlasil, že se zaregistruje jako sexuální pachatel. Výměnou za to si odseděl 13 měsíců ve vězení se speciálním režimem, díky kterému mohl šest dní v týdnu na dvanáct hodin z pracovních důvodů navštěvovat svou kancelář. Dohoda skrývala další podivné klauzule. Zakazovala obnovení vyšetřování v jiné jurisdikci, dávala imunitu všem potenciálním spoluviníkům a podmínky dohody byly utajeny před Epsteinovými oběťmi, což bylo nejspíše nelegální.
Dohoda snů byla nejspíš možná díky třem okolnostem. Zaprvé: Epstein si najal hvězdný tým právníků, který zahrnoval vedle asi nejznámějšího obhájce v USA Alana Dershowitze i Kennetha Starra – ten proslul jako zvláštní vyšetřovatel, jenž připravil půdu pro impeachment prezidenta Clintona. Tato armáda právníků a soukromých vyšetřovatelů pak začala tlačit a zastrašovat nejen svědky, ale i žalobce.
Zadruhé: svou roli nejspíše sehrály Epsteinovy vlivné kontakty. Předpokládá se, že pasáž, jež slibuje imunitu dalším spoluviníkům, má chránit všechny mocné muže, kteří se mohli podílet na Epsteinových zvrhlostech. Podle reportérky deníku Miami Herald Julie Brownové, která strávila několik měsíců exemplární investigativní prací, jejíž závěry publikovala v listopadu 2018, si žalobci a obhájci navzájem vyměňovali e-maily, v nichž upozorňovali na nutnost nezanechat papírovou stopu. Alexander Acosta, tehdy vrchní federální žalobce pro oblast jižní Floridy, který vyšetřování dozoroval a taky vyjednával dohodu s Epsteinem, později tvrdil, že mu bylo řečeno, aby „se stáhl“, a že to je „nad jeho platovou třídou“.
Posledním teoretickým důvodem je fakt, že Epstein byl svědkem ve vyšetřování, které prověřovalo okolnosti pádu banky Bear Stearns ve finanční krizi. Je možné, že obvinění na Floridě byla zametena pod koberec výměnou za spolupráci. Pokud ano, tak to k ničemu nebylo, šéfové Bear Stearns byli u soudu omilostněni.
Po kauze se sice vlivní lidé od Epsteina veřejně distancovali, například Trump, který kdysi o Epsteinovi tvrdil, že „je to skvělý chlap. Je sním spousta zábavy. Dokonce se o něm říká, že má tak rád krásné ženy jako já a mnohé z nich jsou dost mladé“, s ním přetrhal všechny kontakty. Ale princ Andrew s ním byl viděn na veřejnosti ještě v roce 2010. Epstein mohl dál žít ve spokojeném bohatství.
Druhý Epsteinův pád začal v dubnu 2017, kdy se Alexander Acosta stal ministrem práce v Trumpově administrativě. To podnítilo Brownovou zahájit prověřování Epsteina a okolností jeho téměř osvobození. Důležitější ale bylo vyšetřování započaté úřadem federální prokuratury pro oblast jižního New Yorku. Ta je považována za nejelitnější v zemi. Do její správy spadá i Wall Street a vyšetřování finančních zločinů tam. Se stíháním vlivných a bohatých má bohaté zkušenosti.
Epsteinovo zatčení vyvolalo okamžitou politickou bouři. Demokraté i republikáni ucítili krev. Republikáni poukazují na Clintonovy kontakty s Epsteinem, demokraté kontrují Trumpem. Televize NBC ze svého archivu vyhrabala záběry, na nichž Trump v roce 1992 „paří“ s Epsteinem na party. Všem ženám na záběrech je evidentně víc než 18 let. Vypadá to, že Trump se baví o dost víc než Epstein. Nutno dodat, že nejsou důkazy, že by se Trump nebo Clinton na Epsteinových trestných činech podíleli na rozdíl od prince Andrewa, kterého jedna z dívek obvinila, že s ní spal, když jí bylo 17, což je na Floridě pod zákonem. Královská rodina obvinění odmítá.
Americká veřejnost čeká na to, kdo ještě v síti FBI uvázne. Takzvaná „Epsteinova černá kniha“, která unikla na veřejnost v roce 2015, obsahovala kontakty na stovky lidí včetně známých jmen, jako je Mick Jagger, Jimmy Buffett, John Cleese nebo Michael Bloomberg. Na svém karibském ostrově má Epstein údajně nedobytný trezor. Spekuluje se, že může obsahovat záznamy jeho spoluviníků, na jejichž vydírání byl nejspíš založen celý byznys.
Podle hodnoty nemovitostí by měl Epstein patřit mezi nejbohatší Američany, ale časopis Forbes ho nikdy nezařadil do svého žebříčku boháčů, neboť nedokázal ověřit původ jeho peněz. Epstein tvrdí, že jeho bohatství je založeno na hedgeovém fondu, který spravuje. Jediným známým investorem je však Les Wexner, majitel značky spodního prádla Victoria’s Secret. Nikdo, ani na Wall Street napojení finančníci, nezná žádné další Epsteinovy investory. Jeho fond nemá žádnou stopu, nikdo neví, kam vkládá své finance. Jedna z teorií, jak své bohatství získal, říká, že natočil v kompromitujících situacích své společníky, které poté vydíral. Výměnou za „investici“ do jeho fondu slíbil mlčení. Teorii podporuje vyjádření Virginie Robertsové, jedné z Epsteinových obětí. Ta prohlásila, že „Epstein sháněl holky také pro svoje přátele a známé. Přímo mi řekl, že důvod, proč to dělá, je ten, aby mu ,dlužili‘, že je bude ,mít v kapse‘ a bude na ně ,něco mít‘“.
Zatím jedinou obětí je Alexander Acosta, který byl pod mediálním tlakem donucen rezignovat, kvůli své roli ve vyjednávání o nyní již nechvalně proslulé dohodě. Kauza také již zasáhla do izraelských parlamentních voleb. Premiér Benjamin Netanjahu vytáhl styky s Epsteinem na svého protikandidáta Ehuda Baraka. Spojené státy se nyní chystají na obří bouři, jež může smést politiky, známé osobnosti a byznysové lídry. Skandál, který zasáhl Ameriku poté, co vyšlo najevo chování filmového producenta Harveyho Weinsteina, bude nejspíš jen slabý odvar toho, co se spustí, pokud FBI potvrdí na veřejnosti kolující podezření.