Velikonoce předsedů Hamáčka a Filipa
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Také během Velikonoc bude Česká republika bez jakékoli domluvy o vládě. Poslední zprávy dokonce říkají, že se tato dohoda o aktuální variantě, tedy o koalici ANO a ČSSD s tichou podporou komunistů, spíše vzdaluje. Jak jinak interpretovat informaci, že sociální demokraté přerušili jednání s hnutím Andreje Babiše na celý týden. Prý si má ANO ujasnit, co vlastně chce. Vedle toho se začínají bouřit komunisté. Jejich šéfové totiž nevědí, jak členské základně vysvětlit spolupráci s člověkem, jnž v zahraniční politice podporuje Brity a Američany proti Rusku.
Pro případ byť jen předběžné dohody o tom, že ČSSD s Babišem nějakou vládu složí, přitom nabízejí velikonoční svátky ideální čas, aby se s ní seznámila veřejnost. Kdyby vyjednavači Jan Hamáček s Babišem vystoupili na Zelený čtvrtek krátce před půlnocí, podali si ruce a oznámili, že už se na všem podstatném dohodli a že teď už zbývá jen „pár detailů“, měla by veřejnost pět dnů na to, aby koalici přijala jako hotovou věc. Kverulanti by se mohli činit, přesto by většina Čechů v úterý po návratu z velikonočního volna vzala jako fakt, že už máme novou vládu. Babišovci a sociální demokraté však tuto možnost nevyužili. Rozhodující slovo má padnout až příští čtvrtek, tedy v předvečer druhého dějství sociálnědemokratického sjezdu. To je zvlášť nešikovné, protože v nejlepším případě budou sjezdoví delegáti postaveni před hotovou věc a dopředu nebudou sami vědět, jak zareagují.
Dvě nuly za jedničkou
Při jednání ANO a ČSSD se něco zřetelně zadrhlo a tento karambol způsobil, že o reálnosti dohody pochybují i ti, kdo ji už šest týdnů připravují. Podle dostupných informací se nedaří Hamáčkova strategie, která připouští, že se trestně stíhaný Babiš stane premiérem, když za to tvrdě zaplatí. Ovšem sám Babiš je ochoten zaplatit jedinou cenu. Dokud bude v čele vlády, nemusí se sociální demokraté bát předčasných voleb. Pár drobných do sociálních výdajů jim může z rozpočtových přebytků poslat, těžko však mohou počítat s tím, že zvýší daně velkým koncernům nebo že dostanou klíčová ministerstva typu vnitra nebo spravedlnosti. Přísný šéf firmy zvané Česko přijme ČSSD do vlády jen v případě, když si její lídři jasně uvědomí, kdo je tady pánem. Jak má ale Hamáček takový výsledek jednání prezentovat na sjezdu?
První Babišovy kroky v zahraniční politice vzbudily pozitivní ohlas v demokraticky smýšlející části společnosti. Vypovězení ruských diplomatů jako akt podpory Velké Británii a záhy po něm vydání ruského hackera Spojeným státům však nejsou nejlepším doporučením pro dohodu s komunisty. Také KSČM čeká sjezd, na němž si může řada funkcionářů uvědomit, že přece jen fungují na principu populistické strany. Pro tu bývá likvidační, když převezme odpovědnost za vládu, jejíž kroky typu dalšího konfliktu s Ruskem bude nucena mlčky přejít. Důsledně jim to připomene hlavní konkurent Vojtěcha Filipa v boji o předsedu Josef Skála. Tento už před listopadem 1989 vysoce postavený komunista se rozhodl profilovat jako odpůrce spolupráce s Babišem a diplomatické konflikty jsou pro něho vítr do plachet.
ČSSD ani KSČM si nepřejí předčasné volby, protože při nich hrozí, že vypadnou ze sněmovny. Spolupráce s hnutím ANO za dosud domluvených podmínek je pro ně ovšem přímou cestou k úplné likvidaci. Proto straníci a zvláště jejich vyjednavači v této chvíli stojí před rozhodnutím s velikonočními rozměry. Obdobně jako zakladatel křesťanského náboženství musí obětovat, přinejmenším riskovat své politické přežití, otázka však zní, jestli taková oběť stojí za to. Dnes nejde o spásu světa, ale koalici, která může trvat maximálně tři roky.