Zastavte násilí v Sýrii, kárá EU Putina. Německo s Francií ho naopak žádají o pomoc
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropská unie v pátek vyzvala k okamžitému příměří v Sýrii. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska syrský režim prezidenta Bašára Asada „brutálně útočí“ i na nevinné muže, ženy a děti. Rusko a Irán, které Asada podporují a podle EU útoky umožňují, proto Tusk vyzval, aby toto násilí zastavily. Macron a Merkelová naopak napsali dopis Vladimiru Putinovi a žádají ho o pomoc.
Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron v pátek kvůli vývoji v Sýrii napsali dopis ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Merkelová to po summitu řekla novinářům. Putina vyzvali, aby pomohl v Radě bezpečnosti OSN prosadit rezoluci, která by pomohla ustavit příměří.
Na to týž den zareagoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, když prohlásil, že Rusové jsou v OSN připraveni podpořit návrh na „třicetidenní humanitární pauzu“. „Současně se ale nabízí otázka: Kdo dohlédne na to, aby vojáci klid zbraní dodržovali a neostřelovali obytné oblasti Damašku,“ prohlásil podle agentury TASS Lavrov. „Žádné takové záruky nebyly poskytnuty.“ Doplnil, že ručit by měly hlavně třetí strany konfliktu mající dostatečný vliv na extrémistické skupiny v regionu.
Síly prezidenta Asada od neděle intenzivně bombardují syrskou východní Ghútu. Jde o poslední větší území u Damašku, které mají pod kontrolou tisíce povstalců z různých skupin, včetně islamistických milicí. V obležení tam od roku 2013 žije na 400 000 civilistů, kteří trpí nedostatkem potravin a léků.
Merkelová situaci v oblasti na tiskové konferenci označila za „strašlivou“. Tusk oznámil, že EU žádá zajištění humanitární přístupu a ochranu ohrožených civilistů.