Andreje Babiše v Evropě ostrakizují
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Fotografie z neformální večeře předcházející summit Evropské unie, na niž belgický premiér Charles Michel pozval vybrané prezidenty a premiéry, aby podiskutovali o nástupci Jeana-Clauda Junckera v čele Evropské komise, ukázala natvrdo rozpor mezi marketingem a realitou českého premiéra v demisi Andreje Babiše. Na večeři dostalo pozvánku třináct premiérů a prezidentů. Babiš mezi nimi nebyl. K debatě naopak byli přizváni třeba premiéři malého Slovenska, Irska, Finska. Také Bulharska a Polska.
Andrej Babiš stále zdůrazňuje, jak se s ním všichni chtějí setkávat kvůli výsledkům, které má na kontě jako ministr financí. „Všichni chtějí vědět, jak to ten Babiš dělá. Jak dokázal mít v rozpočtu takové výsledky a tak snížit dluhy,“ zní pravidelná marketingová fráze v rozhovorech, v nichž popisuje, jak se zasazuje o české zájmy v Evropě. Fotografie naznačuje, že to s touhou po setkání s ním nebude tak valné. Jeho zastánci by určitě dokázali najít argumenty, proč Babiš u stolu nesedí. Slovensko, Irsko i Finsko přece mají euro, tak jsou na rozdíl od nás prvoligovými členy Evropské unie. Bulharsko je právě předsednickou zemí a ke vstupu do eurozóny se chystá. Na fotce je ale i polský premiér Mateusz Morawiecki. Polsko v eurozóně není a v současnosti plní roli hlavního otloukánka Evropské unie.
Takže je potřeba popasovat se s argumentem, že ke stolu nebyla pozvána nikoliv Česká republika jako středně velká země, ale Andrej Babiš osobně. Proč by někdo měl zvát premiéra v demisi, s jehož vládní budoucností to vůbec není jisté? Premiéra, který se v provozní operativě opírá o pravicové i levicové extremisty z SPD a od komunistů? Člověka vyšetřovaného unijní službou pro odhalování podvodů OLAF kvůli podvodu s evropskými dotacemi? Doma stíhaného kvůli dotačnímu podvodu se škodou velkého rozsahu a slovenským soudem uznaného agenta komunistické Státní bezpečnosti? Proti polské konzervativní vládě může mít Evropa spoustu výhrad. Premiér Morawiecki je ale se svou minulostí bezpochyby respektuhodná osobnost. Nesrovnatelná s Babišem.
Fotografie jen přitáhla pozornost k tomu, že Andrej Babiš žádné velké výsledky v zahraniční politice nemá a nikdo se s ním moc nemá zájem scházet. Dá se to online vidět na jeho Twitteru a Facebooku, kam si pečlivě vystavuje všechny fotečky s evropskými politiky. Nic moc sbírka to zatím není. S výjimkou pravidelných cest do Bruselu a jedné návštěvy v Davosu byl zatím Andrej Babiš od třináctého prosince, kdy se stal premiérem (tedy za víc než tři měsíce), jen na Slovensku a v Bulharsku. Do Prahy za ním na premiérskou návštěvu nepřijel nikdo z jeho významnějších evropských kolegů. Babiš se netají obdivem k novému mladému rakouskému kancléři Sebastianu Kurzovi, v němž vidí potenciálního spojence pro blokování migračních kvót. Kurz byl už od svého prosincového nástupu do úřadu třikrát za Viktorem Orbánem v Budapešti. Za Babišem nezavítal za tu dobu ani jednou. Ani ho nepozval k sobě do Vídně.
Andreji Babišovi se tak zbývá jen chlubit, že někdy v budoucnu ho slíbili pozvat portugalský, estonský a irský premiér.
Premiér v demisi mluví čtyřmi jazyky, což ho podle jeho slov předurčuje k velkým výsledkům v evropské politice. Zatím navzdory silným slovům a urputnému marketingu na kontě žádné nemá. Podle dosavadních výsledků se po tom čtvrt roce v premiérském křesle dá říct, že ho Evropa ostrakizuje.